Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pozrite si najsevernejšie letisko na svete. Polárny deň tam trvá 4 mesiace

08.05.2019, 10:12 | Ján Blažej

Hoci v nórskom banskom mestečku Longyearbyen, malej banskej osade Sveagruva, vedeckej stanici Ny-Ålesund a ruskej banskej osade Barentsburg žije len niečo cez 2 700 ľudí, vlani tamojším letiskom prešlo takmer 181-tisíc pasažierov.

  • Tlačiť
  • 0

Nórskych i ruských baníkov a ich rodiny, nórskych, ruských, poľských, amerických, čínskych, indických, talianskych alebo českých vedcov, poslucháčov miestnej univerzity a najmä turistov.

Letisko sa volá Svalbard Longyear Airport a leží na Západnom Špicbergu, na najväčšom v nórskom súostroví Svalbard v Severnom ľadovom oceáne, niekde na polceste medzi severným nórskym pobrežím a Severným pólom.

Otvorili ho v roku 1975 tri kilometre od Longyearbyenu a funguje celoročne. Vlastní ho, ako väčšinu nórskych dopravných letísk, štátna spoločnosť Avinor. Má 2 483-metrovú asfaltovú dráhu, parkovisko pre dva boeingy, moderné navigačné zariadenie, vežu, hangár, terminál, hasičov.

Zdroj: Ján Blažej

Postavené je na večne zmrznutej pôde s hrubou izoláciou, ktorá bráni roztápaniu pôdy aj počas štvormesačného polárneho dňa, keď slnko praží do asfaltu a teplota vzduchu prevýši desať stupňov.

Je to najsevernejšie letisko na svete, kam lietajú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy letecká doprava, Nórsko

Diskusia (0 reakcií)