Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prečo otcovia opúšťajú svoje deti

17.06.2017, 17:00 | Jozef Tvardzík | © 2017 News and Media Holding

Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A kým príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 28

Milióny detí po celom svete vyrastajú bez biologického otca. Dôvodom sú rozvody, ktoré sa týkajú 40 percent párov a stále väčší počet slobodných matiek. Výnimkou nie je ani Slovensko. Vo veku 18 až 30 rokov tvoria neúplné rodiny (matka a dieťa) viac ako pätinu z celkového počtu domácností, pričom maximum je dosahované vo veku 19 – 23 rokov, kde predstavujú 23 až 25 percent, tvrdí štúdia z dielne Infostatu a Prognostického ústavu SAV.

Zaujímavý článok k tejto téme bol publikovaný v denníku The New York Times, ktorý napísal komentátor David Brooks. Keď sa spýtate detí, prečo ich otec opustil, zvyčajne prevezmú verziu od matky: bol násilný, bol alkoholik, nevenoval sa nám a opustil nás kvôli inej žene, ktorú mimochodom tiež nechal.

Tieto príbehy vrhajú na otcov tieň sebeckosti a neľudskosti. Ak sa ale spýtate samotných otcov, získate iný pohľad. Ľudskejší a deprimujúci. „V skutočnosti, keď otcovia opúšťajú svoje vlastné deti, nie je to ich momentálne rozhodnutie. Je to dlhý, tragický proces,“ píše autor článku.

Pochopiť psychológiu a pohnútky otcov sa rozhodli dvaja sociológovia Kathryn Edit a Timothy J. Nelson, ktorí svoje zistenia publikovali v knihe Doing the Best I Can (Robím, čo môžem). Vedci definovali typický príklad vzťahu, ktorého sa fenomén týka a možno sa v ňom spoznáte. Ide o vzťah, ktorý sa nachádza niekde medzi sexom na jednú noc a skutočnou láskou. Partnerka používa nejaký druh antikoncepcie, ale keď si povedia, že sú „spolu“, žena antikoncepciu prestane brať a partner na kondóm zabúda.

Kniha Doing the Best I CanZdroj: Google Books

O tehotenstve sa medzi partnermi nehovorí, ale v skutočnosti splodeniu dieťaťa nič nebráni. Čo je zaujímavé, tak z výskumu sociológov vyplýva, že keď sa takýto muži dozvedia, že je ich partnerka tehotná, neprepadnú panike ani sa neboja o svoju slobodu. Naopak, tri štvrtiny mužov sa podľa štúdie z otehotnenia potešilo. Muži mali dokonca nižšiu pravdepodobnosť presviedčať ženy, aby ukončili tehotenstvo potratom - to, že ide žena na potrat je skôr jej rozhodnutie ako donútenie partnerom.

Títo chlapi prežili vo svojom živote často veľa zlých zážitkov. Dieťa im dáva šancu zmeniť veci a žiť normálne. Dieťa im dáva šancu mať konečne rešpektovanú úlohu, nájsť lásku a účel svojho života. Muži v tejto fáze sú naplnení vážnym odhodlaním a začnú brať partnerský vzťah vážnejšie, aby rodičovstvo zvládli.

Vedci zistili, že budúci otcovia, ktorí opustili svoje deti, boli silne viazaní na dieťa, ale oporu nenachádzali v partnerke. Keďže zvyčajne šli do výchovy dieťaťa bez veľkej lásky alebo pocitu angažovanosti k svojej partnerke, postupne zlyhávali.

Otcovia si často zachovávajú tradičný a idealistický pohľad na manželstvo a snívajú o dokonalej spriaznenosti s partnerkou. Keďže tá sa stará o dieťa, rieši operatívne problémy, muž je pre ňu len doplnkom. Nedokonalé spoznanie sa a chýbajúca láska spôsobuje, že žena svojho partnera považuje len za zdroj peňazí. Ak má muž problémy v práci alebo je nezamestnaný, žena podvedome hľadá stabilitu v niekom inom.

Otec začína vnímať matku svojho dieťaťa ako šéfa, len ďalšiu autoritu, ktorá mu rozkazuje. Nasleduje časté pohŕdanie a hádky. Keď má dieťa jeden rok, polovica takýchto párov sa rozišla alebo mala v pláne sa rozísť. V dome je totiž nový človek.

Otec vtedy predefinuje svoju úlohu a prestáva sa cítiť oporou rodiny – po čase je maximálne dobrý kamarát, ktorý dieťa stráži, ak si matka potrebuje niečo vybaviť. Je to rola, ktorá mu nesedí. Cíti sa pri dieťati neistý a stráca rodičovskú zodpovednosť. Cíti sa, že sklamal a rodinu opúšťa. Verí v otcovstvo a opäť sa ho pokúša nájsť s inými ženami, s rovnakými veľkými nádejami, ale v skutočnosti sa stará len o dieťa, s ktorým momentálne žije.

Pokračovanie článku - stránka 1 z 3
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 28

Tagy Záložky na víkend