Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo vojnový film 1917 na Oscaroch zlyhal, hoci mal cenu Bafta aj Zlaté glóbusy

11.02.2020, 16:43 | Peter Scherhaufer | © 2020 News and Media Holding

Legendárny Martin Scorsese si mohol v nedeľu večer odniesť z Los Angeles druhého Oscara pre najlepšieho režiséra za film Ír. Nestalo sa to. Zlatú sošku nedostal na tretí pokus ani osobitý filmový mág Quentin Tarantino, ktorého film Vtedy v Hollywoode mal na konte desať nominácií.

  • Tlačiť
  • 0

A nevyhral ani britský favorit Sam Mendes, ktorý presne pred dvadsiatimi rokmi triumfoval na Oscaroch so snímkou Americká krása. Všetkých zatienil juhokórejský režisér Džun-ho Pong s komediálnym trilerom Parazit. Okrem ceny pre najlepšieho režiséra si odniesol aj ocenenie za najlepší film, najlepší cudzojazyčný film a najlepší scenár.

Vizuálny vojnový šperk

Internet ihneď zaplavili špekulácie, ako je možné, že prvýkrát v 92-ročnej histórii Oscarov sa najlepším filmom stal cudzojazyčný film, obzvlášť s prihliadnutím na to, že po sérii víťazstiev v rámci iných filmových cien bola za výrazného favorita pasovaná vojnová snímka 1917 britského režiséra Sama Mendesa.

Neprehliadnite

Za rozhodnutím akadémie rozhodne netreba hľadať žiadnu konšpiráciu ani vzburu.

Film 1917 predstavuje veľmi osobnú „poeticky“ ladenú snímku, ktorá vznikla podľa spomienok režisérovho starého otca. Disponuje sugestívnou vizuálnou stránkou a fenomenálnou kamerou, ktorá takmer jedným ťahom sleduje cestu dvoch vojakov naprieč frontovou líniou. Tí majú za úlohu odovzdať inej vojenskej jednotke odkaz o odvolaní útoku proti Nemcom.

Hoci je sledovanie filmu po estetickej stránke úchvatné, viaceré situácie,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy 1917, film, Oscar, Parazit

Diskusia (0 reakcií)