Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prekliatie 21. storočia: Od spánku závisia naše úspechy

05.06.2016, 11:30 | ČTK

Prekliatím nášho storočia je nedostatok spánku. Vo Francúzsku podľa výskumu Národného ústavu pre spánok a bdelosť 73 percent ľudí uvádza, že sa budí najmenej raz za noc. Cez deň je ospalých 25 percent ľudí a približne tretina trpí poruchami spánku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Americká mediálna podnikateľka a zakladateľka internetových novín Huffington Post Arianna Huffington vo svojom poslednom blogu píše, že ak zadáme do vyhľadávača Google slová "prečo som...", tak prvé, čo sa ukáže, je "prečo som unavený".

A. Huffington, okrem iného zapálená vyznávačka „zdravého úspechu“, je presvedčená, že spánok je nielen prínosom pre naše zdravie, ale takisto nám pomáha dosiahnuť životné ciele. „Nie sú to len technológie, čo narúšajú spánok. V našom podvedomí je zakorenené presvedčenie, že profesionálne vyčerpanie a syndróm vyhorenia sú cenou, ktorú musíme platiť za úspech,“ dodáva podnikateľka.

Neprehliadnite

Bylinkové uspávanie

Aké sú zásady, ktorých by sme sa mali držať, ak sa chceme poriadne vyspať, a vytvoriť si tak predpoklady na dosiahnutie úspechu? Je nutné vylúčiť alkohol. Aby sme spali ako bábätká, nesmieme si pred spaním dopriať žiaden pohárik.

„Alkohol najprv pomáha zaspať, ale neskôr naopak spánok narušuje. Najviac sa kvalita nášho spánku s vekom prirodzene zhoršuje a čím sme starší, tým sme na účinky alkoholu citlivejší,“ hovorí neurobiologička Joëlle Adrienová.

Navodiť dobrý spánok pomáha aj vdychovanie levanduľovej vône. Táto fialová rastlina, ktorá sa v minulosti používala pre svoje upokojujúce účinky, je stále populárnejšia. Aj iné bylinky používané vo forme esenciálneho oleja môžu pomôcť zaspať.

„Majoránka, ktorej vôňa sa podobá tymianu, sa odporúča v prípade porúch spánku a pri rozrušení. Levanduľa, ruža alebo silica z pomarančových kvetov zmierňuje stres a úzkosť svojím upokojujúcim účinkom na nervový systém. Jedna kvapka na golier pyžama alebo na vankúš pomáha nielen zaspať, ale upokojuje telo počas celej noci,“ vysvetľuje doktor farmácie a aromaterapeut Philippe Couturier.

Kruhy pod očami nie sú všetko

V roku 2012 sa v Spojených štátoch uskutočnil výskum, ktorý ukázal, že 57 percent Američanov, ktorí spia v noci nahí, tvrdí, že sú v partnerskom vzťahu šťastní. „Keď vy a vaša partnerka spíte nahí, vzájomný dotyk kože uvoľňuje hormón lásky oxytocín. Budete sa viac milovať a je známe, že orgazmus je najlepším liekom proti nespavosti,“ cituje francúzsky denník Le Figaro psychoterapeutku Fran Walfishovú.

Ak ste minulú noc spali zle, potom sú dôsledky omnoho závažnejšie než len kruhy pod očami. Americkí vedci z lekárskeho centra Cedars-Sinai z Los Angeles v Kalifornii zistili, že jediná noc zlého spánku má na naše zdravie rovnako negatívny účinok ako pol roka nezdravej výživy s veľkým množstvom tuku.

Vedci konštatovali, že nedostatok spánku ovplyvňuje citlivosť na inzulín rovnako ako nezdravá výživa a zvyšuje riziko obezity. Keď sa telo stáva menej citlivé na inzulín, ktorý znižuje hladinu cukru v krvi, musí ho produkovať viac, aby udržalo glykémiu na stabilnej úrovni. To môže viesť aj ku vzniku cukrovky druhého typu, ktorá je spájaná s mnohými vážnymi komplikáciami, vrátane srdcových chorôb.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy práca, spánok, zdravie