Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prístup partnerov k alkoholu ovplyvňuje kvalitu manželstva, tvrdí výskum

02.09.2018, 09:00 | ČTK

Starší manželia, ktorí majú obaja rovnaký vzťah k alkoholu - či už abstinujú, alebo si doprajú pohárik, majú šťastnejšie manželstvá ako partneri, z ktorých pije len jeden. Množstvo alkoholu pritom nehrá veľkú rolu. Tvrdia to americkí vedci, ktorí sa desať rokov pýtali 4864 vydatých alebo ženatých osôb vo veku nad 50 rokov na ich prístup k alkoholu.

  • Tlačiť
  • 0

Z prieskumu, ktorého výsledky zverejnil odborný časopis Journals of Gerontology B: Psychological Sciences, takisto vyplynulo, že predovšetkým ženy sú vo vzťahu nespokojné, ak pijú len ony, a ich náprotivok nie.

„Nechceme tým ale povedať, že ľudia by mali piť viac alebo meniť to, ako pijú,“ povedala agentúre Reuters autorka štúdie Kira Birdittová, ktorá sa na Michiganskej univerzite venuje výskumu medziľudských vzťahov v dospelosti.

Neprehliadnite

Dodala, že vedci si nie sú istí, prečo výskum dopadol práve takto. „Môže to byť dané tým, že páry, ktoré sa spoločne venujú rôznym voľnočasovým aktivitám, mávajú kvalitnejšie manželstvo,“ uviedla K. Birdittová.

Inými slovami to podľa nej znamená, že pitie nemusí byť jediný dôvod, prečo spolu partneri dobre vychádzajú.

Partneri sa ovplyvňujú

Účastníci štúdie, ktorá sa uskutočnila medzi rokmi 2006 až 2016, vypĺňali dotazníky a vedci s nimi tiež viedli rozhovory. Otázky sa týkali ich vzťahu k alkoholu - či pijú, koľko dní v týždni a v akom množstve.

Vedci sa pýtali aj na vzťahy medzi manželmi, napríklad na to, či si myslí, že je na toho druhého spoľahnutie, či nie je príliš náročný či príliš kritický a či im ide náprotivok na nervy.

Výskum tiež ukázal, že sa partneri navzájom veľa ovplyvňujú, uviedla K. Birdittová. Podľa nej to platí najmä v prípade starších manželov, ktorí spolu v dôchodku trávia veľa času spolu. Keď jeden z partnerov prestane piť, ten druhý by mal tiež, súdi vedkyňa.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy alkohol, manželstvo, veda, výskum

Diskusia (0 reakcií)