Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rastie počet zbytočných džobov, ktoré deptajú ľudí, upozorňuje antropológ

10.05.2018, 09:10 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

Chodievate do práce na ôsmu ráno a večer o piatej padla. Hurá, domov. Svoju prácu nenávidíte, ale pomáha vám platiť hypotéku a vášmu potomkovi súkromnú škôlku. Vo svojej práci nevidíte zmysel, cítite sa ako mravec bez názoru a vaším obľúbeným časom počas dňa je obedňajšia prestávka. Gratulujeme: máte prácu nah..no.

  • Tlačiť
  • 18

Tagy

práca

V angličtine sa vašej práci nadáva bullshit job, ktorý preslávil pred pár rokmi David Graeber. Esej britského ekonóma a antropológa London School of Economics s anarchistickou minulosťou z roku 2013 hľadala príčiny stále častejšieho symptómu, ako je možné, že napriek technologickému pokroku nie sú vyspelé štáty schopné zabezpečiť, aby ľudia netrávili v práci viac ako tri až štyri hodiny denne.

Veď to predpokladal ekonóm John Maynard Keynes v roku 1930. Kontroverznú tému v médiách o práci nah..no otvoril po piatich rokoch opäť – o týždeň mu vychádza kniha Bullshit Jobs: A Theory.

Kniha Bullshit Jobs

Kniha Bullshit JobsZdroj: Amazon

Počet zbytočných džobov sa strojnásobil

Autor poukazuje na džoby, ktoré deptajú zamestnancov, pretože v nich nevidia zmysel – respektíve v nich D. Graeber subjektívne nevidí zmysel. „V priebehu minulého storočia sa dramaticky znížil počet ľudí slúžiacich v domácnostiach a zamestnancov v priemysle aj poľnohospodárstve. Zároveň sa strojnásobil počet profesionálnych, manažérskych, úradníckych, predajných pracovníkov a zamestnancov v službách,“ opisuje realitu.

Sťažuje sa, že namiesto toho, aby si v dôsledku rastu produktivity práce ľudstvo skrátilo pracovný čas a mohlo sa venovať vlastným projektom, záľubám, víziám a predstavám, sledujeme rozmach administratívneho sektora, ktorý vytvára a pohlcuje množstvo nových odvetví – od finančných služieb až po telemarketing.

„Popritom sme svedkami nevídanej expanzie sektorov ako firemné právo, administratíva v školstve a v zdravotníctve, ľudské zdroje a PR,“ napísal v komentári. Okrem toho narastá počet zamestnancov, ktorých úlohou je poskytovať novým odvetviam administratívnu, technickú alebo bezpečnostnú podporu. To všetko, čo má odtieň byrokracie, označuje za bullshit prácu.

Britský antropológ David GraeberZdroj: Facebook / David Graeber

Už v predošlej knihe The Utopia of Rules tvrdil, že privátny sektor v otázke byrokracie neznamená žiadnu zmenu. Čím väčšia firma, tým má komplexnejšie procesy a často zúfalého zákazníka. Na kvalitné rozčúlenie už nepotrebujeme len znudeného úradníka. Môže ním byť aj predajca u telekomunikačného operátora, ktorý k najnovšiemu paušálu pridá desiatky strán zmlúv na preštudovanie.

V rozhovore pre portál Vox povedal, že ak odstránime počty ľudí na pozíciách ako učitelia, smetiari, policajti alebo murári, ich absenciu pocítime okamžite. „Lenže ak odstránime bullshit prácu, nebudeme sa mať o nič horšie,“ povedal.

Neprehliadnite

Ako tvrdí pre denník The Guardian, ide o prácu, keď má zamestnanec pocit, že je povinný predstierať, že v skutočnosti existuje dobrý dôvod, prečo jeho pozícia vôbec existuje. V spoločnosti sa tejto téme najradšej vyhne, ale keď si dá pri debate dve pivá, pokojne prizná, že hodnota jeho práce je blízka nule.

Autor knihy opisuje prípad kamaráta, ktorý sa venuje firemnému právu. Hoci je v súkromí skvelým hudobníkom, na svoje záľuby nemá čas, pretože chodieva do práce. Lenže svoju pracovnú náplň firemného právnika považuje za úplne zbytočnú - ak by 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 18

Tagy práca