Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Makovice v Stupave: Keď komunita desiatok rodín žije v súlade s prírodou

13.06.2019, 10:00 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Poctivci v jedle | Reštaurácia a kaviareň Makovice majú ideálnu polohu. Budova v širšom centre mesta Stupava susedí s parkom, povedľa preteká potôčik, reštauráciu zakrýva tieň korún stromov. Neďaleko je pekné detské ihrisko, štadión a viacero futbalových ihrísk. Makovice sú miesto na dobrú kávu a vegetariánsku kuchyňu, ale i priestor s hlbším poslaním.

  • Tlačiť
  • 0

Zuzana Jurčová je uvoľnený a usmievavý človek, ktorý sa snaží žiť v súlade s prírodou. Separuje, minimalizuje použitie plastov a miluje prírodu. Keď sa posadí do kresla s čajom v ruke, o reštaurácii Makovice rozpráva ako o domove, v ktorom sa schádza širšia komunita blízkych ľudí s podobným zmýšľaním.

Vonku prší a vo vnútri vládne útulná atmosféra. Reštaurácia Makovice podľa Zuzany plní niekoľko úloh. Okrem toho, že si tam môžete zájsť na vegetariánske jedlo alebo dať kávu s koláčom, je centrom vzdelávania, ekologických princípov a oddychu.

„Nemáme žiadne hranice. Do našej komunity môže prísť skutočne každý. Ale je pravda, že priťahujeme ľudí s deťmi, ktorí majú ekologické zmýšľanie a uvedomujú si hodnoty, ktoré odovzdávajú deťom,“ myslí si Zuzana. V Makoviciach má na starosti operatívu a organizáciu eventov.

OZ Makovice, StupavaZdroj: Maňo Štrauch

OZ Makovice, StupavaZdroj: Maňo Štrauch

Kto stojí za podnikom

Za reštauráciou stojí občianske združenie Modrá sova, ktoré v blízkosti podniku od roku 2012 prevádzkuje Lesný klub Jadierko, určený pre deti od troch do šiestich rokov. Združenie založila skupina rodičov na čele s prevádzkarkou Teréziou Ostrihoňovou.

Neprehliadnite

Škôlka pre nich predstavuje priestor, kde trávia čas zmysluplnými aktivitami v súlade s prírodou. V komunite rozvíjajú povedomie o ekotémach, prostredníctvom kurzov inšpirujú ďalšie deti a rodičov k tomu, aby znižovali množstvo odpadu vo svojom okolí.

Inšpiráciu na vytvorenie lesného klubu našli v 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy ekológia, Makovice, Poctivci v jedle, reštaurácia, Stupava

Diskusia (0 reakcií)