Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Makovice v Stupave: Keď komunita desiatok rodín žije v súlade s prírodou

13.06.2019, 10:00 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Poctivci v jedle | Reštaurácia a kaviareň Makovice majú ideálnu polohu. Budova v širšom centre mesta Stupava susedí s parkom, povedľa preteká potôčik, reštauráciu zakrýva tieň korún stromov. Neďaleko je pekné detské ihrisko, štadión a viacero futbalových ihrísk. Makovice sú miesto na dobrú kávu a vegetariánsku kuchyňu, ale i priestor s hlbším poslaním.

  • Tlačiť
  • 0

Zuzana Jurčová je uvoľnený a usmievavý človek, ktorý sa snaží žiť v súlade s prírodou. Separuje, minimalizuje použitie plastov a miluje prírodu. Keď sa posadí do kresla s čajom v ruke, o reštaurácii Makovice rozpráva ako o domove, v ktorom sa schádza širšia komunita blízkych ľudí s podobným zmýšľaním.

Vonku prší a vo vnútri vládne útulná atmosféra. Reštaurácia Makovice podľa Zuzany plní niekoľko úloh. Okrem toho, že si tam môžete zájsť na vegetariánske jedlo alebo dať kávu s koláčom, je centrom vzdelávania, ekologických princípov a oddychu.

„Nemáme žiadne hranice. Do našej komunity môže prísť skutočne každý. Ale je pravda, že priťahujeme ľudí s deťmi, ktorí majú ekologické zmýšľanie a uvedomujú si hodnoty, ktoré odovzdávajú deťom,“ myslí si Zuzana. V Makoviciach má na starosti operatívu a organizáciu eventov.

OZ Makovice, StupavaZdroj: Maňo Štrauch

OZ Makovice, StupavaZdroj: Maňo Štrauch

Kto stojí za podnikom

Za reštauráciou stojí občianske združenie Modrá Sova, ktoré v blízkosti podniku od roku 2012 prevádzkuje Lesný klub Jadierko, určený pre deti od troch do šiestich rokov. Združenie založila skupina rodičov na čele so zakladateľkou Teréziou Ostrihoňovou.

Neprehliadnite

Škôlka pre nich predstavuje priestor, kde trávia čas zmysluplnými aktivitami v súlade s prírodou. V komunite rozvíjajú povedomie o ekotémach, prostredníctvom kurzov inšpirujú ďalšie deti a rodičov k tomu, aby znižovali množstvo odpadu vo svojom okolí.

Inšpiráciu na vytvorenie lesného klubu našli v 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy ekológia, Poctivci v jedle, reštaurácia

Diskusia (0 reakcií)