Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slávny väzenský experiment je nevedecký a sčasti klamstvo

30.06.2018, 18:51 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

Americký profesor Philip Zimbardo podložil svoje tvrdenie, že ľudia sa môžu vplyvom vonkajších okolností správať kruto, alebo sa, naopak, stať odovzdanými obeťami. Takmer päťdesiat rokov po experimente sa však na základe nových skutočností ukazuje, že slávny väzenský experiment mohol byť už od počiatku zmanipulovaný.

  • Tlačiť
  • 4

V roku 1971 americký psychológ Philip Zimbardo rozdelil skupinu študentov Stanfordskej univerzity na väzňov a dozorcov a umiestnil ich do simulovanej väznice. Jeho experiment bol aj sfilmovaný v roku 2001 vo filme Das Experiment a pred troma rokmi vo filme The Stanford Prison Experiment.

Psychológ sa snažil pochopiť, akým spôsobom nás ovplyvňuje externé prostredie, strata individuality, poslušnosť voči autoritám a príležitosť ponižovať iných ľudí bez nutnosti prevziať za to zodpovednosť. Inými slovami, ako môže aj dobrý človek páchať ohavné činy. Rýchlosť, akou sa dobrovoľníci vzdali svojej ľudskosti, šokoval celý svet.

Súčasťou trestov boli napríklad papierové tašky na hlave, vyzlečenie zo šiat a samotka. Päť študentov sa počas experimentu psychicky zrútilo. Experiment mal trvať dva týždne, ale museli ho stopnúť po šiestich dňoch. Dozorcovia sa vymkli kontrole. Hoci boli fyzické tresty zakázané, dozorcovia začali väzňov fyzicky týrať a ponižovať.

Neprehliadnite

Experiment bol v minulosti niekoľkokrát spochybňovaný. Najnovšiu kritiku priniesol novinár Ben Blum, ktorý sa dostal k nezverejnenej nahrávke celého experimentu. V článku na portáli Medium tvrdí, že experiment bol zmanipulovaný a obrovským klamstvom.

Svoju úlohu som hral

Kľúčovou postavou experimentu predstavoval Douglas Korpi, väzeň pod číslom 8612. Ten sa mal po 36 hodinách vo väzení

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Súvisiace články

Zlo a fanatizmus: Stačí málo a vznikne v každom z nás

Zlo a fanatizmus: Stačí málo a vznikne v každom z nás

Skutočne sme sa ocitli v pokojnej dobe, v ktorej už nie sú možné žiadne formy masového fanatizmu, akým bol napríklad krvavý nacizmus? Aká je pravdepodobnosť jeho vzniku?

Mladí chlapci sú v kríze, varuje autor väzenského experimentu

Hotelová reštaurácia nemusí byť vždy len pre hotelových hostí

Chorvátsko inak. Na luxusný spôsob

Na pár hodín uniknúť z reality. Tu sa to dá