Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Česi rozmýšľajú, ako uchovať skvosty od Jurkoviča, na hotelový komplex zatiaľ nemajú

17.07.2017, 05:48 | Ján Blažej

V priebehu dvoch letných mesiacov je pre návštevníkov kúpeľného mestečka Luhačovice pri Zlíne opäť otvorené jedno zo zaujímavých diel vynikajúceho slovenského architekta, dizajnéra nábytku a etnografa Dušana Jurkoviča pamiatkovo chránené Riečne a slnečné kúpele.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

V roku 1903 do zelene citlivo osadil miesto na opaľovanie, kúpanie a relax kúpeľných hostí. Malo bazén napúšťaný vodou z rieky Šťávnica, v ktorom sa konali aj plavecké preteky, terasy s drevenými ležadlami, volejbalové ihrisko, priestor pre stolný tenis, gymnastiku a detské hry.

V súčasnosti už v názve nie je slovo riečne, pretože bazén nefunguje. Šéf marketingu kúpeľov Dalibor Chrastina to vysvetľuje hygienickými normami, ktoré nedovoľujú napúšťať bazény na kúpanie neupravenou riečnou vodou. Návštevníci však majú k dispozícii ležadlá, slnečníky, sprchy a malú kaviarničku.

Neprehliadnite

Slnečné kúpele susedia s niekdajším Vodoliečebným ústavom, ktorý D. Jurkovič v roku 1909 prestaval z Jestřabského mlyna, ktorý zdvihol o hrazdenú nadstavbu a dvojpodlažnú odpočiváreň zjednotil strechou. Začiatkom tohto storočia prevádzku v starnúcich priestoroch obmedzovali a napokon úplne zastavili a pacienti chodia na procedúry do moderných priestorov.

Pohľad na Jurkovičov domZdroj: Ján Blažej

Objekt je zakonzervovaný a pred dvomi rokmi na krátky čas ožil iba pri nakrúcaní jednej z epizód seriálu brnianskej televízie Četníci z Luhačovíc.

Výkonný riaditeľ kúpeľov Jiří Dědek pred dvomi rokmi na webe mesta informoval o pripravovanej rozvojovej štúdii, ktorá by zvažovala prestavbu bývalého Vodoliečebného ústavu, Riečnych a slnečných kúpeľov i Slatinných kúpeľov. V budúcom desaťročí by tam totiž mohol vzniknúť aj moderný hotelový komplex so 124 lôžkami s wellnessom a kúpeľnými službami.

Vodoliečebný ústavZdroj: Ján Blažej

Je to však finančne veľmi náročná investícia, na ktorú kúpele zatiaľ nemajú. Pretože ale majú záujem o zachovanie Jurkovičovho diela, podľa D. Chrastinu by sa mohlo do zimy rozhodnúť aj o finančne menej náročnom využití, napríklad pre muzeálne priestory.

Dušanovi Jurkovičovi (1868-1947) učarilo jedinečné prírodné prostredie týchto kúpeľov a v rokoch 1902 až 1914 sa podieľal na prestavbe, výstavbe i urbanistickom riešení kúpeľov. Vytvoril unikátny súbor stavieb v štýle ľudovej secesie. K najobdivovanejším patria hotely Jurkovičov dom a Jestřabí.

Jurkovičov domZdroj: Ján Blažej

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy architektúra, Dušan Jurkovič