Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nie je im to jedno. Príklady Slovákov, ktorí zbierajú odpad v prírode

20.03.2019, 18:54 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Zišiel sneh, čo v plnej miere odhalilo kopy odpadu, pneumatiky, plastové fľaše a obaly, ktorými je zahltená príroda. Situácia sa na jar každý rok opakuje, objem odpadu v našej prírode je alarmujúci. Ročne na Slovensku vyprodukujeme viac ako dva milióny ton komunálneho odpadu. Vytriediť sa nám z toho darí len zhruba jednu tretinu. Zvyšok končí na skládkach, ale aj v prírode, potokoch, popri cestách a chodníkoch.

  • Tlačiť
  • 7

Nedávno sa na internete objavila výzva, ktorá motivuje ľudí, aby pred problémom so zanešvárenou krajinou a prírodou nezatvárali oči a začali ho sami riešiť. Stačí sa zohnúť a odpad odniesť do najbližšieho kontajnera.

Výzva má hashtag #trashtag challenge. Účelom je, aby ľudia odpad v okolí zbierali a na internete zdieľali svoje fotografie, ako vyzeralo okolie pred upratovaním a ako po ňom.

Celé to začalo, keď Američan Byron Román na Facebooku zverejnil obrázok, ktorý okomentoval: „Tu máte novú výzvu, znudená mládež. Odfoťte miesto, ktoré potrebuje upratať, a potom ho odfoťte potom, čo ste s tým niečo urobili, a dajte fotku sem.“

Výzvu pôvodne s rovnakým názvom založila outdoorová spoločnosť UCO Gear v roku 2015 v rámci kampane na ochranu divočiny. Byronovi sa v priebehu niekoľkých dní podarilo tento odkaz dokonale spropagovať, v súčasnosti má 332-tisíc zdieľaní a stotisíc lajkov.

Podobné „čistiace“ podujatia sa konali aj skôr. Len s tým rozdielom, že mladá generácia sa niekedy potrebuje kamošom na sociálnych sieťach pochváliť. Výsledkom je, že na Instagrame, Facebooku, Twitteri a Reddite sa iniciatíva rýchlo šíri, stále pribúdajú nové fotografie uprataných parkov, pláži, ulíc a lesov.

K výzve sa pripájajú ľudia na celom svete, aby dokázali, že aj jeden človek môže prispieť k vyššiemu dobru, aby naša planéta bola zase o trošku čistejšia a krajšia.

Neprehliadnite

Prechádzka s igelitkou v ruke

Fenomén #trashtag challenge vibruje aj na Slovensku. Miriam Manzat pochádza z Bánoviec nad Bebravou. Už ako dieťa s otcom chodievala do neďalekého lesa na prechádzky. Pozná každý chodník a cestičku a tieto krásy prírody učí spoznávať aj svoje deti.

„Chodievam 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy odpad, Použi rozum, príroda