Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SND nevedelo nielen hospodáriť, ale asi ani plánovať, naznačil audit

20.12.2018, 16:00 | Peter Scherhaufer | © 2018 News and Media Holding

Keď TREND v lete písal o zlom hospodárení SND, ktoré stálo funkciu generálneho riaditeľa Mariána Chudovského, svoje analýzy a prepočty podložil najmä dosiahnutými nelichotivými výsledkami. Po tom, ako prebehol v divadle aj vnútorný audit ministerstva kultúry, vyšla najavo ešte iná zvláštna vec.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy

divadlo, SND

SND nielenže končilo roky 2016 a 2017 so zhruba 700-tisícovými stratami, ale v nákladových položkách neprezieravo prekračovalo svoje plánované rozpočty. To nie je nič výnimočné, pokiaľ hovoríme o pár percentách, respektíve o položkách, v ktorých sa prejavujú nepredvídateľné trhové situácie. O takých však teraz nie je reč.

V niektorých prípadoch totiž išlo o prekročenie plánu aj o 100 percent, čo vo finančnom vyjadrení predstavovalo až 407-tisíc eur. A to išlo o položku, na ktorú by nemali mať vplyv žiadne neočakávané výdavky. O externé honoráre pre umelcov hosťujúcich v Opere SND. Takéto kontrakty sa dohadujú mesiace až roky dopredu.

Neprehliadnite

Bolo teda chybou SND primárne to, že nevedelo presnejšie plánovať, dodržiavať tento plán alebo dobre hospodáriť? Alebo všetky tri možnosti?

Hospodárenie SND

Hospodárenie SNDZdroj: TREND

Uletené operné honoráre

Ako už TREND v minulosti písal, problémovou zložkou SND je dlhodobo jej opera, ktorej za dvanásť rokov klesol o pätinu nielen počet diávákov, ale o tridsať percent aj tržby. Priemerná obsadenosť sa nachádza ďaleko za činohrou aj baletom.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy divadlo, SND