Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Speváčka, ktorá zažila vrchol aj dno, ale nikdy sa nevzdala

24.01.2018, 22:26 | Peter Scherhaufer | © 2018 News and Media Holding

Zažila umelecký triumf, prudký pád na dno a po dvadsiatich rokoch strávených vo fabrike aj opätovný návrat na výslnie. Režim na ňu našil pornografický škandál, pravidelne ju vypočúvala a šikanovala ŠtB. Bola signatárkou a hovorkyňou Charty 77, prekonala klinickú smrť, zažila neveru oboch manželov, potratila. Modrý salón SND o nej pripravil zaujímavú inscenáciu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

divadlo, SND

Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu je životným príbehom speváčky Marty Kubišovej. Divákom približuje obdobie 60. až 80. rokov v Československu. Dynamické kabaretné predstavenie, ktoré vzniklo aj pri príležitosti štyridsiateho výročia podpísania Charty 77, v sebe navyše spája činohru so živou hudbou. Práve pesničky tvoria jeho jadro.

Neprehliadnite

Staršia generácia si pri ňom zaspomína na Kubišovej najväčšie hity, stredná si pripomenie jej životné osudy aj spoločenské angažovanie a mladí diváci sa zase dozvedia čosi o režime, v ktorom žili a vyrastali ich rodičia a starí rodičia.

Marta KubišováZdroj: SITA/Tomáš Benedikovič

Doba minulá očami mladých

Inscenáciu pre SND pripravil tandem hosťujúcich mladých divadelníkov s čerstvou členkou Činohry SND Monikou Potokárovou, čo sa odrazilo najmä na jej sviežosti a spáde.

Režisér Lukáš Bachynec pritom s divadlom spolupracoval už v minulosti. Pripravil preň inscenáciu Natálka, s ktorou SND hosťovalo po stredných školách v Bratislavskom samosprávnom kraji. Projekt sa zaoberal témou nenávisti voči Rómom a mal silný antixenofóbny podtón.

Malá výčitka smeruje k dramaturgii inscenácie Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu, ktoré predstavuje koláž udalostí, pričom radeniu niektorých z nich chýba kauzálne prepojenie, čo najmä mladým divákom môže sťažovať pochopenie historických súvislostí vtedajšej doby. I preto by bolo dobré, keby ich v divadle sprevádzala staršia generácia, ktorá by im niektoré prepojenia, ako aj hĺbku situácií objasnila.

Silvia Holečková (Helena Vondráčková), Daniel Žulčák (Václav Neckář)Zdroj: SND, autor: Jozef Barinka

Divadlo ako hudobný koncert

Príjemným prekvapením je v titulnej úlohe Monika Potokárová. Jej čistý a zvučný hlas síce 'nechrapčí' tak ako originál, ale interpretácia Kubišovej piesní by v jej podaní obstála aj v samostatnom koncertnom prevedení.

Výborné komediálne aj hudobné nasadenie preukázala hosťujúca herečka Silvia Holečková aj herec Daniel Žulčák, ktorí stvárnili hneď viacero postáv. Raz boli Helenou Vondráčkovou a Alexandrom Dubčekom, neskôr vyšetrovateľom ŠtB a ruskou agentkou či Ivou Janžurovou a Václavom Havlom.

Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu nie je jediným divadelným kusom v repertoári SND, ktorou divadlo približuje komplikované osudy ľudí žijúcich v socialistickom režime. O čosi detailnejšie o nich pojednáva aj inscenácia Elity s Táňou Pauhofovou, Emíliou Vášáryovou, Richardom Stankem a ďalšími hercami.

Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre MartuZdroj: SND, autor: Jozef Barinka, na fotke: Daniel Žulčák a Monika Potokárová

  • Tlačiť
  • 0

Tagy divadlo, SND

Súvisiace články

D. Abrahámová: Antigonu obdivujem, ale radšej by som k nej chodila len na žúrky

D. Abrahámová: Antigonu obdivujem, ale radšej by som k nej chodila len na žúrky Rozhovor

Dramaturgička Činohry SND prezradila, ako vyberajú tituly, ktoré z nich sa oplatí vidieť, ako aj to, z ktorej premiéry odišiel minister kultúry ešte pred koncom 4

Ako dostať slovenské divadlo za hranice

Kultové divadlo, ktoré to takmer zabalilo

Aj hotel môže byť plný príjemných prekvapení

V lete je zelenina a ovocie čerstvé, ale čo jesť v zime?

Diskusia (0 reakcií)