Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spor o turistov v Tatrách: obci sa nepáči, že chodníky sú dlho zatvorené

08.05.2018, 06:05 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Ministerstvo životného prostredia muselo v uplynulých týždňoch riešiť otázku zimnej uzávery tatranských chodníkov. Obec Zuberec, ktorá láka turistov na návštevu Západných Tatier, totiž pripomienkovala rozhodnutie úradov a žiadala o skrátenie stopky pre turistov.

  • Tlačiť
  • 3

O čo ide? Platí to už dlhé roky. Väčšina tatranských chodníkov je od 1. novembra do 15. júna zatvorená. Dôvody sú jednak bezpečnostné, keď na mnohých miestach hrozia lavíny, ale aj environmentálne. Uzávery dávajú prírode a zvieratám šancu zotaviť sa a prežiť zimné a jarné mesiace bez prítomnosti početných turistov.

Neplatný poriadok

Vlani však vyšlo najavo, že Návštevný poriadok Tatranského národného parku už 15 rokov neplatí. Zrušil ho zákon z roku 2002. A keďže nový sa neprijal, znamenalo to zrušenie povinnej uzávery. Ochranári v spolupráci s Okresným úradom v Prešove narýchlo pripravili vyhlásenie miest, v ktorých sa obmedzoval pohyb turistov. Inak povedané, obnovovali sezónnu uzáveru v Tatrách.

Túto aktualizáciu však využila obec Zuberec, ktorá sa rozhodla pripomienkovať nanovo definovanú uzáveru. „Zmenu sme pripomienkovali z viacerých dôvodov,“ hovorí pre TREND starosta obce Zuberec Vladimír Šiška.

Turisti vo Vysokých TatráchZdroj: Milan David

Podľa jeho slov sa situácia v prírode za posledné desaťročia zmenila. „Klíma sa mení a vegetácia je oveľa rýchlejšia,“ vysvetľuje. Druhým argumentom bol samotný turistický ruch. „V tomto období robí veľa škôl výlety a u nás sú chodníky zavreté,“ naznačuje starosta a dodáva, že skrátenie uzávery by podporilo aj miestny cestovný ruch. „Veľa turistov si v tomto období vyberie radšej inú lokalitu, ktorá nie je obmedzená uzáverou,“ hovorí.

Nevzdávajú sa

Zuberec najskôr navrhoval skrátenie uzávery o mesiac, neskôr už iba o dva týždne. Navrhli, aby sa uzávera skončila 31. mája. „Nám ide v podstate len o dva chodníky, ktoré sú pre nás dôležité,“ tvrdí. Aj preto pripomienkovali návrh ochranárov a okresného úradu.

Neprehliadnite

S pripomienkou však neuspeli. Ministerstvo životného prostredia usúdilo, že uzávera má význam, resp. argumenty obce neboli dostatočné na to, aby sa uzávera tatranských chodníkov skrátila. Okrem iného sa opiera o posudok ochranárov, ktorí argumentujú tým, že skrátením uzávierky by mohlo dôjsť k vyrušovaniu kamzíka, svišťa, medveďa či orla.

Napriek neúspechu sa starosta Zuberca nevzdáva a avizuje, že v budúcnosti sa budú snažiť o skrátenie uzávery. „Pripravuje sa nový návštevný poriadok a chceli by sme, aby bola uzávera na niektorých chodníkoch prehodnotená,“ konštatuje V. Šiška.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Vysoké Tatry