Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Stánky s kebabom ničia kultúru Benátok, zakázali ich

11.05.2017, 08:00 | ab | © 2017 News and Media Holding

Jedno z najnavštevovanejších talianskych miest zaviedlo nové gastronomické opatrenie. Benátske úrady zakázali z dôvodu zachovania miestnych tradícií a dekóra stánky s kebabom a ďalšie obchody ponúkajúce rýchle občerstvenie, ktoré nemá nič spoločné s miestnym dedičstvom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Nedávno prijatý zákon okrem iného zakazuje napríklad aj obchody, ktoré predávajú samostatné trojuholníky pizze a podobné „takeaway“ jedlá. Vedenie mesta taktiež zamýšľa vybudovať špeciálne piknikové oblasti, pomocou ktorých chcú turistov odnaučiť od jedenia na historických lokalitách mesta, napríklad na Námestí sv. Marka.

V roku 2016 pristúpila k podobnému kroku aj Florencia. Tamojšia mestská rada nariadila, aby minimálne 70 percent pokrmov z jedálnička v reštauráciách v historickom centre mesta malo toskánsky pôvod. Rozhodnutie spôsobilo zánik najmä lacnejších obchodov a reštaurácií, ktoré ponúkali cenovo dostupné jedlo pre turistov, píše portál Citylab.

„Chceme zabrzdiť tie aktivity, ktoré nie sú kompatibilné so zachovaním a rozvojom kultúrneho dedičstva Benátok,“ hovorí podľa britského portálu The Guardian Paola Mar, šéfka mesta pre záležitosti cestovného ruchu.

Neprehliadnite

Ako ďalej vysvetľuje, turisticky atraktívnym miestam hrozí, že kvôli masám návštevníkov postupne prichádzajú o svoju pôvodnú identitu a svojrázny charakter. „Existujú miestne produkty, ktoré sa snažíme podporiť a ktoré sú pre duch mesta lepšie a udržateľnejšie,“ dodáva tamojšia šéfka cestovného ruchu.

Príliv turistov rozhneval aj miestnych obyvateľov, ktorí svoju nevôľu vyjadrili plagátmi s nápismi „Turisti odíďte!!! Ničíte našu oblasť!“, ktoré sa objavili po meste v minulom roku. Spolu s ďalšími podnetmi je na vedenie mesta pravidelne vyvíjaný tlak, aby sa zaoberalo ochranou mesta a skúšalo rôzne stratégie na koordináciu počtu turistov v Benátkach.

Nedávne kroky podľa The Guardian taktiež naznačujú, že Benátky napríklad pristúpia k spoplatneniu vstupu na Námestie sv. Marka. Podľa P. Mar toto opatrenie príjme mesto možno len na skúšku, pretože ešte nebol vypracovaný žiaden pevný plán.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tagy Benátky, kebab, turizmus