Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Terapeutka: Na zoznamkách je o mladé ženy boj, muži majú skôr šancu po tridsiatke

27.11.2018, 05:12 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

Žijeme v dobe nekonečných kontaktov. Žijeme v dobe, keď počas polhodinového swipovania na online zoznamke Tinder dokážeme stretnúť toľko ľudí, koľko naši starí rodičia nestretli počas celého života. Kým v minulosti si ľudia brali partnerov z rovnakej ulice alebo mesta, kde sa narodili, v súčasnosti je výber partnera doslova globalizovaný. O svete zoznamiek na internete sme sa rozprávali so sociologičkou, ktorá sa zameriava na partnerské vzťahy Markétou Šetinovou.

  • Tlačiť
  • 12

Online zoznamky a sociálne médiá sa stali bežnou súčasťou života mladých ľudí. Ľudia sa na nich registrujú už pár hodín po rozchode ešte s červenou tvárou od plaču a hľadajú uspokojenie u iných. Tinder, Badoo a ďalšie webové služby ponúkajú komoditu v podobe nového vzťahu, hoci v skutočnosti je to hľadanie ihly v kope sena.

V rámci tinderizácie spoločnosti vzniká množstvo povrchných a dočasných vzťahov, ktoré nemajú perspektívu. Zároveň vzniká veľmi veľa vzťahov naraz. Neobmedzený výber a pretlak nových kontaktov a správ spôsobuje psychickú únavu až rezignáciu. No ak si tieto „hrozby“ viete ustrážiť, Tinder a spol. vám uľahčia život.

Terapeutka a sociologička Markéta ŠetinováZdroj: Petr Hricko

Sú ešte online zoznamky stále v kurze? Neomrzeli už ľudí?

Naopak, ich popularita rastie. Z amerických dát vidíme, že zoznamkám najrýchlejšie pribúdajú hlavne používatelia vo veku 20 až 30 rokov. Pre náš región reprezentatívne údaje nemáme, ale aj tu vznikajú nové zoznamky a všetko naznačuje tomu, že záujem o ich služby rastie.

Markéta Šetinová (29)

Ako sociologička sa venuje partnerským vzťahom, či už sú to nové trendy v zoznamovaní, faktory ovplyvňujúce partnerskú spokojnosť alebo dopady rozpadu vzťahu. Študovala sociológiu na univerzite v Oxforde. Počas štúdia sa zaoberala sociálnou psychológiou a pracovala ako mentorka pre mladých ľudí zo znevýhodnených podmienok. Pokračuje v doktorandskom štúdiu na Univerzite Karlovej, kde partnerské vzťahy skúma odborne.

Kedysi sa ľudia zoznamovali osobne, v bare, v škole, na internáte či v práci. S online zoznamkami je zoznamovanie jednoduchšie, no zároveň ich využitie mnohí ľudia považujú za čin zo zúfalstva. Je to stále stigmatizovaná téma?

V minulosti sa zoznamky naozaj spájali s akousi stigmou a dodnes to v určitej miere pretrváva. Lenže čoraz častejšie sa stávajú bežnou súčasťou nášho života. Mladšie ročníky presunuli veľkú časť svojho života na internet - nakupovanie, zábavu, komunikáciu.

Dáva preto zmysel, že sa online aj zoznamujú. Napríklad Tinder využíva prvky gamifikácie, teda pre mnohých je to akási hra. Čím viac ľudí na sieť prichádza, tým 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy online zoznamky, randenie, tinder