Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Rakúsku chcú postaviť najväčšie lyžiarske stredisko na ľadovci

06.11.2019, 07:34 | ČTK

Prevádzkovatelia lanoviek a ďalší podnikatelia v turistickom ruchu v rakúskom Pitztale a Ötztale chcú tieto dve lyžiarske strediská prepojiť a vytvoriť tak najväčší športový areál na ľadovci na svete. Na svojich internetových stránkach o tom informuje nemecký denník Die Welt. Proti plánovaným prácam vo vysokohorskom teréne však protestujú ochrancovia prírody.

  • Tlačiť
  • 1

Medzi strediskami, ktoré ležia medzi západorakúskymi mestami Ischgl a Innsbruck, majú vzniknúť tri lanovky, nová vyasfaltovaná nádrž na vodu, zázemie pre umelé zasnežovanie, nové zjazdovky a 600-metrový tunel pre lyžiarov. Aktivisti tvrdia, že kvôli týmto projektom budú musieť odstreliť a odviezť 750-tisíc štvorcových metrov kameňov, zeminy a ľadu.

„Plány na zastavanie nedotknutej divočiny na ľadovci energeticky náročnou lyžiarskou infraštruktúrou sú príznačné pre chybnú klimatickú a ekologickú politiku Rakúska,“ povedal Robert Renzler z Alpského spolku. Dodal, že alpskú krajinu je potrebné chrániť, nie však rozširovaním plochy lyžiarskych stredísk. Proti prepojeniu miest vznikla petícia, ktorú zatiaľ podpísalo 73-tisíc ľudí.

Neprehliadnite

Poslanec Franzl Hörl, ktorý zastupuje prevádzkovateľov lanoviek, tvrdí, že ochrancovia prírody šíria paniku. Najmä pre Pitztal, ktorý z hľadiska turistického ruchu zaostáva, ide podľa neho o kľúčový projekt a šancu do budúcnosti.

Stavba lyžiarskej infraštruktúry za 130 miliónov eur by mala trvať šesť rokov.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy lyžovanie, Rakúsko