Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V talianskych Dolomitoch sa lyžuje, aj keď nesneží

16.02.2000, 08:23 | Elena Klimešová | © 2000 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika

Cestovanie

Oblasť, ktorú zo severu ohraničujú štíty modrastých Dolomitov a Bergamských Álp, týčiacich sa do výšky tritisíc a viac metrov nad morom, nazývajú Taliani Planéta snehu. Ročne ju navštívi vyše pol druha milióna lyžiarov. Zjazdovky na severe Talianska im zväčša učarujú do takej miery, že sa sem vracajú každú zimnú sezónu.

Kraj jabĺk, vína a snehu

Medzi dvadsiatimi krajmi Talianskej republiky majú osobité postavenie autonómne oblasti, v ktorých žijú národnostné menšiny alebo sa v nich popri úradnom jazyku rozpráva aj vlastným nárečím. Dvojjazyčná je aj najsevernejšia oblasť Talianska Trentino. Okrem taliančiny tam ľudia hovoria nárečím s germánskymi základmi. Väčšina domácich obyvateľov však v dôsledku turistického ruchu rozpráva aj plynulou nemčinou alebo angličtinou.

Krajina pod Dolomitmi má svoj špecifický charakter. Stovky jazier vo veľhorách i pod nimi pripomínajú Fínsko. Trentino je však známe najmä špeciálnou odrodou jabĺk a hrozna, ktorých úroda podstatne prevyšuje domácu spotrebu. Popri poľnohospodárstve je pre ekonomiku severného Talianska dôležitým odvetvím stavebníctvo a aj turistický ruch. "Vďaka príjemnej klíme," hovorí Roberta Maraschin z Agentúry pre podporu cestovného ruchu v Trentine, "k nám prichádzajú turisti počas jedenástich mesiacov roka. S výnimkou novembra, keď spravidla prší, im naša autonómna oblasť má vždy čo ponúknuť."

Osobité postavenie autonómnej oblasti umožňuje v Trentine vytvárať podmienky na rozvoj cestovného ruchu zákonodarnou cestou. Politika miestnej vlády smeruje ku komplexnej dovolenkovej ponuke v každom ročnom období. Bohaté historické zázemie, nádherná príroda, gurmánske špeciality a k nim grapa (vínovica) alebo ľahké stolové vína vytvárajú na to ideálne predpoklady.

Sneženie do zásoby

Ani v zimných mesiacoch nepripomína severné Taliansko mekku zjazdového a bežeckého lyžovania. Počasie často pôsobí skôr ako jarné. Tejto zimy napadol v Dolomitoch sneh pred Vianocami a potom dlhé týždne svietilo slnko na čistej modrej oblohe. Prístupové cesty do lyžiarskych stredísk vôbec nesvedčili o tom, že sa niekde v horách lyžuje. Hore však bolo všetko inak.

Lyžovanie má v Trentine už takmer storočnú históriu. V roku 1901 tam prišli prví vyznávači bieleho športu a zimné strediská začali vznikať v tridsiatych rokoch. Skutočný lyžiarsky rozmach však nastal koncom 60. rokov. Postupne tam vybudovali takmer štyridsať lyžiarskych stredísk napriek tomu, že Dolomity a Alpy sú z južnej strany oveľa teplejšie a chudobnejšie na zrážky ako zo severu. Počas zimy je totiž slnečných najmenej 65 percent dní, takže dovolenka na horách je mimoriadne príjemná.

Ani nedostatok prírodného snehu nespôsobil počas tejto zimy problémy. Väčšinu tratí zasnežujú "umelým" snehom. Tým sa na začiatku sezóny na zjazdovkách vytvorí výborný podklad a takýto sneh používajú aj na obnovu tratí vystavených veľkému náporu zjazdárov. Nafúkaný sneh je od začiatku sezóny pripravený vedľa zjazdoviek a jeho zásoby priebežne dopĺňajú.

Celková dĺžka zjazdoviek v oblasti Trentino dosahuje vyše 600 kilometrov. Na 500 km z nich je rozostavených vyše 3000 diel. Len máloktorá zjazdovka je preto odkázaná iba na prírodný sneh.

Čechov pribúda, Slovákov neevidujú

"Veľa českých škôl," hovorí Josef Chlebek, zástupca spoločnosti Trentino-East v Prahe, "organizuje lyžiarske výcviky na severe Talianska. Je to z Prahy niečo nad 700 kilometrov. Taliani robia pre školy výhodné cenové ponuky a deti majú stopercentnú istotu, že budú celý týždeň lyžovať, a nie vystávať v radoch. Táto predstava je lákavá aj pre mnohých rodičov. Do Talianska v zime cestuje čoraz viac Čechov. Využívajú najmä apartmánové bývanie a zaujímavé cenové balíky mnohých lyžiarskych stredísk."

Do Trentina príde ročne vyše 300-tisíc zahraničných turistov, najmä Nemci, Briti, Belgičania, Rakúšania, Poliaci, Česi a Maďari. V lyžiarskych centrách trávia priemerne šesťdňové dovolenky. V turistických štatistikách Slováci vôbec nefigurujú. Pre politickú nestabilitu počas predchádzajúcej slovenskej vlády vraj nepovažovali investície do propagácie turizmu na Slovensku za efektívne a lyžiarov zo Slovenska ani neevidovali. Ktovie koľko zimných sezón ešte vydrží tento argument.

Faktom je, že počet lyžiarov, snoubordistov, ale aj vyznávačov iných zimných športov v Trentine sa každoročne zvyšuje. Medzi najvyhľadávanejšie strediská patrí napríklad Valle di Fassa a Madonna di Campiglio, ktorá sa preslávila najmä 3-Tre slalomom Svetového pohára a k jej popularite určite prispejú aj majstrovstvá sveta FIS v snoubordingu koncom januára budúceho roku. O dva roky neskôr bude neďaleké Valle di Fiemme už druhýkrát dejiskom majstrovstiev sveta v klasických disciplínach.

Za dobrým lyžovaním však netreba chodiť len do exkluzívnych centier. Kvalitné zjazdovky majú aj mnohé menšie strediská v okolí historického Trenta, kde do technického vybavenia takisto investovali značné prostriedky.

Policajti na svahoch

V roku 1987 trentinská vláda rozhodla o zastavení výstavby nových prepravných lyžiarskych zariadení s tým, že najskôr treba modernizovať všetky zastarané vleky a lanovky. Na atraktívnosti tak získala napríklad oblasť Fia della Paganella so štyri- až šesťkilometrovými zjazdovkami, ale aj San Valentino či Lavarone, kde popri zjazdároch nájdu vynikajúce podmienky vyznávači bežeckého lyžovania. V celej oblasti Trentino v súčasnosti premáva 288 vlekov a lanoviek, ktoré za hodinu prepravia približne 320-tisíc ľudí. Ročne tam do modernizácie týchto zariadení investujú 40 miliárd až 60 miliárd lír (zhruba 875 mil. až 1,3 mld. Sk), z toho približne 10 miliárd lír je určených na revízie a úpravu zjazdoviek.

"Hoci stále narastá počet lyžiarov," vysvetľuje R. Maraschin, "podľa štatistických prepočtov sa počet úrazov pri lyžovaní znižuje. Za posledných desať rokov je to o pätinu, čo je výsledok obrovských investícií do úpravy tratí. Ale aj toho, že zákon určuje, ako sa majú správať lyžiari. Nesmú ohroziť bezpečnosť tak svoju, ako ani iných a nesmú spôsobiť hmotné škody."

Na zjazdovkách v trentinskej provincii možno často stretnúť policajtov, ktorí sa na prvý pohľad nelíšia od bežných lyžiarov. Kontrolujú lyžiarske trate, sledujú bezpečnosť lyžiarov a v prípade potreby poskytnú aj prvú pomoc. Tým, ktorí preceňujú svoje sily a lyžujú na zjazdovkách presahujúcich ich možností, neraz vyrubia pokutu. Rovnako postupujú aj voči tým, ktorí lyžujú pod vplyvom alkoholu. Výška pokút za porušenie "bieleho kódexu" sa pohybuje od 60-tisíc do 180-tisíc lír (zhruba 1300 až 3900 Sk) a okrem policajtov ich môžu uložiť aj zamestnanci lyžiarskych zariadení.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Cestovanie

Diskusia (0 reakcií)