Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Tokiu vydražili tuniaka za takmer 37 miliónov jenov

05.01.2018, 11:47 | ČTK

Za 36,5 milióna japonských jenov (267 550 eur) sa na aukcii v Tokiu predal viac ako 400-kilogramový tuniak modroplutvý. V piatok o tom informovala agentúra AP s tým, že išlo zrejme o poslednú aukciu na vyhlásenom rybacom trhu Cukidži v centre Tokia pred jeho presunom.

  • Tlačiť
  • 0

Konečná čiastka, ktorú záujemca za rybu s hmotnosťou 405 kilogramov ponúkol, ani zďaleka nedosiahla rekord. V roku 2013 sa v novoročnej dražbe tuniak s hmotnosťou 222 kilogramov vydražil za 155,4 milióna japonských jenov (vtedy asi 1,34 milióna eur).

Neprehliadnite

Najväčší svetový rybí trh Cukidži, ktorý vznikol v roku 1935, by mal byť tento rok presunutý na iné miesto, aby uvoľnil priestor pre diaľnicu, ktorá má byť vybudovaná v rámci zlepšovania infraštruktúry pred letnou olympiádou plánovanou na rok 2020. Presun by sa mal uskutočniť v októbri.

Agentúra AP však upozornila, že už vlaňajšia novoročná dražba mala byť na súčasnom mieste posledná, v projekte však opakovane dochádza k zdržaniam kvôli obavám zo znečistenia pôdy v navrhnutej novej lokalite, kde kedysi bývala plynáreň.

Potenciálny záujemca si preveruje kvalitu zmrazených tuniakovZdroj: SITA / AP

Cena zaplatená za kilogram ryby na novoročnej aukcii nezodpovedá skutočnej hodnote rybieho mäsa. Celá novoročná aukcia na trhu Cukidži je skôr propagačnou akciou. Na konci minulého roka sa bežne za kilogram tuniaka platilo v priemere 4 500 japonských jenov (33 eur).

Popularita tuniaka je na sveta tak vysoká, že kvôli vyššiemu výlovu v moriach týchto rýb ubúda a tuniak je teraz na zozname ohrozených druhov. Japonci konzumujú úplnú väčšinu tuniakov, ktorí sa na svete ulovia. Väčšina rýb ulovených vo svetových moriach putuje aj do Japonska na spracovanie a spotrebu. V poslednej dobe sa však Japonsko začalo podieľať na projektoch, ktorých cieľom je zvýšiť stavy tuniaka vo svetových moriach.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy aukcia, Japonsko

Diskusia (0 reakcií)