Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vianočná pošta bude v Rajeckej Lesnej

05.12.2003, 09:47 | Juraj Hrúz | © 2003 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Obec Rajecká Lesná a š.p. Slovenská pošta (SP) Banská Bystrica spojili sily do spoločného projektu. S príchodom blížiacich sa vianočných sviatkov by sa mala pútnická obec ešte viac zviditeľniť a prilákať ďalších turistov.

V Rajeckej Lesnej bude umiestnená poštová schránka, do ktorej budú môcť deti vhadzovať počas celého roka listy pre Ježiška a on im vždy pred Vianocami odpovie. Miestna pošta sa premení na celoročnú Vianočnú poštu Rajecká Lesná.

„Miestny Betlehem, ale aj magickosť miesta Rajeckej Lesnej boli tým rozhodujúcim pre výber sídla Vianočnej pošty,“ hovorí vedúci marketingu Slovenskej pošty Igor Šulek. Ako dodáva, ide z hľadiska rozvoja cestovného ruchu a turizmu o perspektívny región.

obrclan/76_foto1AA.jpg

„Pri tvorbe projektu sme sa inšpirovali skúsenosťami Maďarskej pošty, ktorá už niekoľko rokov poskytuje pre používateľov vianočné pozdravy a aj Fínska pošta realizuje projekt so Santa Clausom,“ hovorí vedúca komunikácie SP Bela Lisáková.

V roku 1999 vznikol projekt Vianočná pošta. Zámerom bolo priniesť na trh službu, ktorá by vo vianočnom období potešila filatelistov, ale aj širokú verejnosť.

„Pociťovali sme potrebu priblížiť sa aj deťom, a tak vznikla myšlienka napísať na adresu Ježiška pozdravy, posielať kresby a želania. Samozrejme, Ježiško odpovedal na všetky listy, ktoré mali spätnú adresu,“ vraví B. Lisáková.

Počas štyroch predchádzajúcich ročníkov prišlo na adresu Ježiška spolu viac ako 400-tisíc listov. Náklady na projekt štátny podnik nezverejňuje.

„Neočakávame od akcie vysoký finančný prínos, z nášho pohľadu ide o imidžovú záležitosť. Cieľom je ďalej dokazovať, že zámerom Slovenskej pošty je približovať sa ľuďom,“ hovorí B. Lisáková.

Záujmy obce s 1 300 obyvateľmi zastrešuje kanonik miestnej farnosti Pavol Šadlák. Spoločný projekt by mal dostať obec ešte viac do pozornosti, čo by znamenalo zvýšenie prílevu turistov do regiónu.

Pútnické miesto

Rajecká Lesná je od 15. storočia pútnickým miestom. Veriaci navštevujú Kostol Narodenia Panny Márie, kalváriu či lurdskú kaplnku s prameňom liečivej vody.


  999 99

  Pošta Ježiškovi znamená zasielanie listov alebo kresieb Ježiškovi na adresu 999 99 Ježiško s následným zaslaním jeho odpovede s malým darčekom. Želania môžu deti odosielať prostredníctvom listových zásielok (lístky a listy), spĺňajúce všetky zasielacie podmienky, čiže musia byť správne vyplatené podľa platnej poštovej tarify. Tieto zásielky môžu podávať všetkými existujúcimi spôsobmi – pri priehradke, prostredníctvom poštového doručovateľa alebo vhodením do poštovej schránky. Na zásielkach stačí uviesť v pravom dolnom rohu adresnej strany, v poslednom riadku bežne uvádzaných adries údaj „999 99 Ježiško“. Pošty budú prijímať zásielky aj v prípade, ak zo znenia adresy je zrejmé, že ide o zásielku pre Ježiška (napríklad Ježiškovi, pošta Ježiškovi, list Ježiškovi).

obrclan/76_foto3AA.jpg

Predmetom uctievania pútnikov je socha Frivaldskej Panny Márie zo 16. storočia. Názov pochádza od nemeckého mena obce Frivald, ktorý sa používal do roku 1948.

Zrejme najznámejšou atrakciou, určenou nielen pre veriacich, je betlehem. Vyrezávaný drevený betlehem s rozmermi 8,5 x 3 x 2,5 m je najväčší na Slovensku. Domáci tvrdia, že mu patrí aj európsky primát. Otvorili ho 26. novembra 1995.

Po 15 rokoch práce ho vytvoril miestny majster Jozef Pekara. Dielo zobrazuje narodenie Ježiša Krista, ale aj históriu a život slovenského národa od prijatia kresťanstva.

Oboznamuje s prácami a remeslami, ktorými sa ľud kedysi zaoberal, národné kroje, zvyky a spôsob života. Jednotlivé postavy sa hýbu, pracujú, ale aj zabávajú. Na poschodí budovy, v ktorej je umiestnený, je galéria rezbárov.

Keďže tematika betlehema je úzko spojená s Vianocami, voľba pre trvalé sídlo Vianočnej pošty padla na Rajeckú Lesnú.

„Na základe inšpirácie z Fínska sme pripravili aj na Slovensku miesto, kde si Ježiško preberá listy po celý rok. Pošta sa stala miestom, kde sa nachádza celoročná schránka na listy pre Ježiška, teda reálnym miestom, kde Ježiško preberá listy a potom odpovedá deťom,” hovorí B. Lisáková.

obrclan/76_foto2AA.jpg

Laponské mestečko Rovaniemi a jeho okolie dokážu vďaka spojeniu so Santa Clausom efektívne lákať turistov. To by radi urobili aj v okolí Rajca.

V máji 2002 založilo 16 členov dobrovoľné Regionálne združenie cestovného ruchu Rajecká dolina. Jeho úlohou je rozvíjať svoju činnosť najmä v oblasti koncepčnej propagácie a výmeny informácií.

Dolina dýchajúca históriu

Najviac turistov prichádza v regióne najmä do kúpeľov v Rajeckých Tepliciach. Žriedla termálnych prameňov typu akratoteriem majú vďaka vode teplej 38 °C liečivé účinky.

Tie sú známe už od 14. storočia. Kúpele prešli v ostatných rokoch rekonštrukciou a zlepšili úroveň služieb. Zariadenia sú vybavené najmodernejšími diagnostickými a terapeutickými prístrojmi.

Hoci kúpele sú určené najmä na liečenie zápalových aj degeneratívnych chorôb pohybového ústrojenstva, kĺbov, chrbtice, nervových chorôb, liečia sa i choroby z povolania. Po zlepšení marketingovej komunikácie sa kúpele stávajú aj miestom relaxačných pobytov.

Najkrajším objektom kúpeľov je zámok Kunerád. V súčasnosti prechádza rekonštrukciou. Ďalšie termálne kúpalisko, kde je k dispozícii sedem bazénov, je v Rajci.

Toto mesto je najväčším centrom regiónu. V 19. storočí bolo väčšie ako súčasné krajské mesto Žilina. Vznikol tu jeden z najstarších garbiarskych cechov na Slovensku. Garbiarski majstri preslávili mesto výrobou semišovej červenej kože – kordovánu.

  Príležitostná pečiatka
  Služba Vianočné pozdravy je určená pre širokú verejnosť. Zákazník má možnosť na ľubovoľnej podacej pošte podať listovú zásielku, ktorá bude pri uhradení poštovného a špeciálneho poplatku označená špeciálnou vianočnou nálepkou a dopravená adresátovi opečiatkovaná originálnou príležitostnou pečiatkou. Pečiatkovanie bude zabezpečené len na Pošte Rajecká Lesná. Príležitostná pečiatka bude na zásielku odtlačená len v prípade, keď okrem poštovného bude na zásielke uhradená aj sadzba 2 Sk. Odtlačok príležitostnej pečiatky môžu zákazníci získať aj priamo na Pošte v Rajeckej Lesnej. Službu je možné využiť od 24. novembra do konca roka.

obrclan/76_foto4AA.jpg

Najmä pre mladších návštevníkov je určená krytá motokárová hala v Lietavskej Lúčke. No treba sa tu zmieriť s cementárňou stojacou uprostred obce. Za návštevu však stojí Lietavský hrad, jeden z najväčších na Slovensku. Vznikol začiatkom 14. storočia.

Rajecká dolina je aj jedným z mála miest na Slovensku, kde sa doteraz zachovalo kultúrne bohatstvo minulosti. Pôvodnú ľudovú architektúru možno obdivovať v obci Čičmany. Tá je preslávená aj výšivkami.

Izby ľudových tradícií však majú aj v Rajeckej Lesnej a vo Fačkove. Pri tejto obci je Fačkovské sedlo. Z neho je nádherný výhľad na okolité vrchy Malej Fatry, najmä na Kľak s nadmorskou výškou 1 351 metrov a Reváň s nadmorskou výškou 1 204 metrov. Na tieto kopce vedú značené turistické chodníky.

V zime sú využívané hlavne vleky lyžiarskeho strediska, ktoré poskytuje zjazdovky všetkých kategórií. Okolie sedla poskytuje možnosti pre bežkárov, snoubordistov a na sánkovanie.

Neďaleko sú aj Strážovské vrchy. Medzi zaujímavosti tu patria krasové javy – jaskyne a priepasti. Najznámejšia je jaskyňa v brale pod vrcholom. Okolie Strážova je bohaté aj na náleziská skamenenín.

Tamojšie lesy poskytujú útočište a ochranu rôznorodej zveri. Medzi pozoruhodnosti patrí pravidelný výskyt niekoľkých párov medveďa či rysa. V Súľovských vrchoch zas patrí medzi atrakcie 60-metrová puklinová jaskyňa Šarkania diera a aj známa štátna prírodná rezervácia Súľovské skaly.

 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)