Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vo švajčiarskych odpadových vodách plávajú kilá zlata a striebra

11.10.2017, 08:16 | TREND.sk

Kilogramy zlata a striebra sa podľa výskumného ústavu Eawag dostanú každý rok vo Švajčiarsku do odpadových vôd. V niektorých prípadoch je koncentrácia drahých kovov dokonca tak vysoká, že by sa ich oplatilo zo splaškov získavať, vyplýva zo štúdie. Švajčiari však nesplachujú do toalety svoje prstene a náhrdelníky, za obsah drahých kovov v odpadových vodách môže hlavne priemysel.

  • Tlačiť
  • 1

Do švajčiarskych čističiek odpadových vôd podľa ústavu Eawag ročne doputuje 3-tisíc kilogramov striebra a 43 kilogramov zlata. Hodnota týchto kovov sa pohybuje okolo 1,5 milióna švajčiarskych frankov (1,3 milióna eur). V niektorých čističkách v juhošvajčiarskom kantóne Ticino je dokonca koncentrácia zlata tak vysoká, že by sa ho podľa vedcov zrejme oplatilo zo splaškov získavať.

V kantóne Ticino stojí niekoľko podnikov na spracovanie zlata, striebro do odpadových vôd po celom Švajčiarsku putuje predovšetkým z chemických a farmaceutických firiem, ale aj z firiem vyvíjajúcich hi-tech výrobky.

Podľa hlavného autora štúdie Base Vriense sú v odpadových vodách vo Švajčiarsku výrazné koncentrácie aj iných vzácnych kovov a ďalších prvkov, napríklad tantalu, germánia, nióbu, titánu a gadolínia. Pre ľudské zdravie nie sú tieto koncentrácie škodlivé, uviedol ústav Eawag. V štúdii však pripúšťa, že viacero nových prvkov a ich vplyv na človeka vedci ešte dokonale nepreskúmali.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy striebro, Švajčiarsko, zlato