Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kukura: Hovorili, aby sme divadlo o Tisovi, Štefánikovi či Dubčekovi nerobili

30.10.2018, 13:14 | Peter Scherhaufer | © 2018 News and Media Holding

V deň stého výročia vzniku Československa mala v Divadle Aréna v Bratislave premiéru inscenácia Masaryk/Štefánik – filozoficko-poetická dráma o tom, čo predchádzalo vzniku prvej republiky Čechov a Slovákov a ako to prežívali jej zakladatelia Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik. TREND.sk pri tejto príležitosti „vyspovedal“ riaditeľa divadla Juraja Kukuru.

  • Tlačiť
  • 0

Čo sa vám vybaví, keď sa povie Československo?

Kus môjho života. Znamenalo pre mňa veľmi veľa. I preto o sebe vždy hovorím, že som Európan, ktorý sa narodil v Československu – na Slovensku. Automaticky sa mi vybaví moja mladosť a možnosť stať sa súčasťou kultúrneho fondu aj Čechov.

V čase rozdelenia republiky som sa dokonca objavil na titulke časopisu Mladý svět s namaľovanou zástavou na tvári. Rozdelenie štátu sa ma veľmi dotýkalo. Mal som pocit, že mi niekto berie mladosť a kus môjho života.

Sú si podľa vás Slováci a Česi viac podobní alebo rozdielni?

Všetko je o jednotlivých ľuďoch, a tí sú rovnakí aj rôzni všade na svete. Nerád porovnávam, v živote sa snažím negeneralizovať.

Keby sa v roku 1993 Československo nerozdelilo, dokedy by bolo udržateľné?

Necítim sa fundovaný odpovedať na túto otázku. Pôvodne som však aj ja bol proti rozdeleniu štátu. S odstupom času sa na to pozerám inak. Bolo to dobré, lepšie povedané dôležité najmä pre Slovensko, ktoré sa vďaka tomu začalo jasne profilovať a artikulovať svoje práva. A všetky neopodstatnené pochybnosti o schopnosti samostatne existovať vyvrátilo. Teraz sme Česi aj Slováci znova spolu, opäť nemáme hranice a sme súčasťou veľkého európskeho spoločenstva. A keďže sme si blízki, nič sa nezmenilo.

Neprehliadnite

Masaryk v divadelnej inscenácii Slovákom hovorí, že sa budú musieť naučiť slobode. Naučili sme sa už za tých sto rokov slobode?

Slobode sa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy divadlo, Divadlo Aréna, Milan Rastislav Štefánik

Diskusia (0 reakcií)