Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Z Prahy sa bude lietať na Balaton

06.07.2014, 21:21 | Ján Blažej

Praha dostane od konca júla každý pondelok nové letecké spojenie s maďarským Balatonom.

  • Tlačiť
  • 0

České aerolínie (ČSA) predpokladajú, že linku na letisko Hevíz v Maďarsku nebudú využívať iba Česi, prípadne Maďari, ale vo veľkej miere najmä Rusi, Nemci a Škandinávci.

Tí budú mať s krátkym prestupom v Prahe nadväzný let k Balatonu, ktorý je po Budapešti druhým najnavštevovanejším miestom v Maďarsku. Cudzinci vyhľadávajú najmä kúpele Hevíz pri najväčšom prírodnom termálnom jazere na svete v západnej časti regiónu.

Letisko Hevíz je príkladom snahy úradov oživiť leteckú dopravu aj mimo Budapešti, ktorá má však vzhľadom na polohu pomerne pohodlné a rýchle cestné či vlakové spojenie s celou krajinou. Po politických zmenách a odchode ruských vojsk sa bývalé vojenské letisko pri Hevíze stalo druhým maďarským civilným letiskom. Odovzdali ho dvom obciam, ale nestalo sa pre ne zatiaľ výnosným vlastníctvom.

Írski investori síce postavili pekný terminál, ale pokus pritiahnuť Ryanair po krátkom čase skrachoval kvôli nedostatku cestujúcich. O spoj Bazilej-Hevíz mali pred štyrmi rokmi záujem bratislavské Danube Wings, nikdy ho ale neotvorili. Načas museli letisko na zimu dokonca zatvoriť.

V súčasnosti k Balatonu lietajú od jari do jesene chartery zo šiestich a pravidelné sezónne linky z ďalších dvoch nemeckých letísk a po jednom spoji zo Švajčiarska a Ruska. Rusi lietajú aj dosť charterových spojov. Tento rok privezú dvanásťtisíc hostí, dvojnásobok v porovnaní s vlaňajškom.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)