Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zimné stredisko bez zjazdoviek

09.11.2009, 00:00 | Zuzana Rychliková

V talianskom Alpagu hrajú prím bežky a tulenie pásy

  • Tlačiť
  • 0

Horské turistické stredisko bez zjazdoviek? Je to vôbec možné? Áno. Nachádza sa severne od Benátok v provincii Belluno pri nádhernom Jazere svätého Kríža. Už na internetovej stránke oblasti sa spomínajú medzi zimnými aktivitami len bežecké lyžovanie, skialpinizmus, psie záprahy a prechádzky na snežniciach. Reliéf pohoria, ktoré pripomína naše Západné Tatry s výškou tých Vysokých, by sa hodil aj na výstavbu lyžiarskeho strediska, ale v Alpagu dávajú zatiaľ prednosť tulením pásom.

Palác alchýmie

Oblasť je skvele dostupná, nachádza sa len pár kilometrov od diaľnice Benátky – Belluno. Údolie ponúka fascinujúcu panorámu v popredí s jazerom Santa Croce a v pozadí s majestátnymi vrchmi Monte Cavallo, Monte Dollada a priesmykom Nudo. Na východe je druhý najrozsiahlejší les v Taliansku, Cansiglione. Drevo z neho slúžilo na výstavbu lodí v Benátkach. Dedinka Tambre v srdci údolia vďačí svojej povesti a bohatstvu práve tomuto obchodu. Tambre je však zvláštna aj niečím iným. Pýši sa alchymistickým múzeom.

Palác alchymistu Valdenoghera pochádza zo 16. storočia. Postavil ho politický utečenec, ktorý našiel azyl v Benátskej republike po úteku z Alexandrie v Egypte. Sochy a dekorácia fasády sa nesú v znamení renesančnej alchýmie. Predstavujú „výrobu” kameňa mudrcov. V múzeu sa nachádzajú dve paralelné výstavy, prvá rozpráva históriu paláca a druhá sa venuje alchýmii a hľadaniu kameňa mudrcov. Alchýmia je tu predstavená ako univerzálna veda, ktorá je schopná vyliečiť všetky choroby, zmeniť kov na zlato a vo filozofickej rovine cez pochopenie zákonov a rytmov prírody dosiahnuť stav harmónie s kozmickými časticami.

Zdroj: 01

Výborný  syr aj fazuľa

Oblasť Cansiglia ponúka ďalšiu zvláštnosť, potomkov úzkej etnickej skupiny Cimberi. Pochádzajú z oblasti Čierneho mora a usadili sa v Dánsku. Odtiaľ ich však tlačila a vyhnala rímska armáda, a tak sa usadili medzi Venetom a Trentom. Žili tu izolovane v horách až do polovice minulého storočia a zachovali si svoj pôvodný tvrdý horský spôsob života a vlastný jazyk.

Našťastie sa v Alpagu venujú aj prízemnejším činnostiam ako alchýmii a dorábajú skvelý syr. Družstvo zváža mlieko z horských pastvín a následne dorába tvrdý syr Cansiglio. Družstvo spravuje aj malý bar s dvanástimi izbami v rovnomennej dedinke, kde na raňajky môžete ochutnať skvelý plesňový syr Panarello. K miestnym špecialitám patria tiež skvelé talianske údeniny a Mame d’Alpago, miestny druh malej bielej fazule, pestovaný len tu. V riečke Tese je limitovaná liaheň pstruhov, čo zaručuje ich vysokú kvalitu. A keďže Alpago je horská oblasť, netreba zabúdať ani na rôzne koláče a marmelády z lesného ovocia.

Zdroj: 02

Raj skialpinistov

Kalórie sa dajú ľahko spáliť aj v lete, aj v zime. Za lyžovačkou vás nevyvezie lanovka, ale musíte po svojich. Alpago je skialpinistický raj. Skialpinizmus je vôbec v tejto oblasti najrozšírenejší zimný šport. Každý rok sa organizujú preteky Transcavallo a tohto roku hostilo Alpago majstrovstvá Európy v tomto športe. Slovensko so skromnou účasťou jedného pretekára si odnieslo bronz v kategórii do 23 rokov v pretekoch jednotlivcov zásluhou Juraja Lastika. Keďže na tuleních pásoch šliape takmer každý, ľahko získate informácie o trasách a odporúčania na výlety. Navyše, turistická informačná kancelária vydáva aj špeciálnu mapu, kde sú zakreslené skialpinistické trasy. Priamo v teréne určíte natrafíte na prešľapanú stopu, čo ešte uľahčí orientáciu a výstup. Lyžovačka na panenských pláňach z Monte Gluson (2 197 m n.m.) s výhľadom na Jazero svätého Kríža stoji za to. Terén je rozmanitý a ponúka aj ťažšie výstupy a zjazdy v žľaboch.

Sami celý  deň

talianske_alpy_03

Milovníci snežníc a bežiek si prídu na svoje na širokých chodníkoch a upravených trasách rôznych obťažností, kde človeka bude sprevádzať len ticho a pokoj okolitých hôr. Minulý rok hostila provincia majstrovstvá sveta v psích záprahoch a dva roky predtým európsky šampionát na horských bicykloch. V oblasti sú stovky značených cyklistických trás a nezriedka sa stáva, že za celý deň nestretnete ani auto, ba ani cyklistu. Samozrejme, že sú tu vhodné podmienky aj na turistiku a pozorovanie alpskej fauny a flóry.

Zvláštna forma údolia spôsobuje, že ľahký ranný vánok sa popoludní mení na vietor a tieto klimatické podmienky robia z Alpaga vychytenú oblasť na lietanie. V údolí je niekoľko škôl paraglidingu a deltaplanu a pravidelne sa organizujú medzinárodné súťaže. Jazero je zasa vyhľadávané windsurfistami a kitesurfistami.  

Autorka je spolupracovníčka Trendu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy lyžovačka, Taliansko

Diskusia (0 reakcií)