Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

4 najhoršie hry roka 2015: Afro Samurai, Carmageddon i Husia koža

31.12.2015 | Michal Korec

O najlepších, kvalitných alebo povšimnutiahodných tituloch píšeme celý rok a na sklonku máme opäť príležitosť venovať sa aj tým, ktoré neexcelujú alebo rovno zlyhávajú.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Majú slabú hrateľnosť, občas sa ani hrať nedajú, môžete mať problém s chápaním, nie sú vôbec zábavné alebo vyšli dávno pred svojím dokončením, čo sa odrazilo na kvalite. Vlani sme si dali pauzu, ale rok 2015 má silných kandidátov...

4. miesto: Carmageddon: Reincarnation

Carmageddon

Známa séria sa vrátila vďaka investíciám hráčom (na Kickstarteri), ale mnohí boli nemilo prekvapení, ako autori zhodnotili ich peniažky. V jadre sa Carmageddon stále hrá rovnako: máte športové auto, ktoré slúži na bláznivé kúsky, deštrukciu, prechádzanie chodcov, súperenie s ostatnými. No po hodine zistíte, že táto hra už nie je vôbec zábavná, ostal tu iba čierny humor a nihilistické zameranie.

Otrasná optimalizácia spôsobuje, že hra stále padá, mrzne či vypadávajú textúry. Akoby to nestačilo, vypadáva aj ovládanie, čo znemožňuje vašu snahu skúšať rôzne triky, otáčať volantom, ísť kam chcete vy a nie samotné auto. Mizerná AI sa prejavuje aj na protivníkoch, takže nebojte sa, v tomto marazme ste skončili všetci. Herné módy nie sú vôbec zábavné a súťažia skôr o prehliadku najväčšej frustrácie. A dobré narážky minulých dielov sú nadobro preč, takže hra vás častejšie urazí ako zabaví.

3. miesto: Goosebumps: The Videogame

Goosebumps

Husia koža bola celkom slušná halloweenska zábava, takže možnosť zahrať si rovnomennú hru je pre nejedného fanúšika celkom dobrý nápad. Videohra síce nekopíruje dej filmu, spracúva jednu z kníh a tvári sa ako predkrm k filmu. Aj to je výborný tip ako sa priblížiť k hráčovi, ale výsledok sklamal.

Husia koža je totiž adventúra, kde viac ako polovicu času iba čítate riadky z kníh, potom pre zmenu čítate zase dialógy medzi niekoľkými osobami a keď sa konečne dostanete k aktívnym pasážam, tak si pár ráz kliknete na obrazovku alebo môžete riešiť nejaký jednoduchý puzzle. A to je všetko. Hra je navyše neuveriteľne statická, vyzerá ako by vypadla z 90. rokov (čo som spočiatku považoval za plus, lebo môže byť štylizovaná do obdobia vzniku) a za pár hodín zrazu skončí. Je fajn, že sa predáva iba za digitálnu cenu (14 eur), ale aj to za túto málo hrateľnú starinu málo. Fanúšikovia filmu, zrak preč!

2. miesto: Hatred

Hatred

Kedysi v 90. rokoch vznikla neskutočne brutálna a kontroverzná hra Postal. Strieľali ste v nej do ľudí, spôsobovali chaos a hrali za úplného antihrdinu, ale hra mala istú pointu a slúžila ako alegória moru a šialenstva. Hatred je po 18 rokoch pokus o niečo podobné – ale zlyháva na plnej čiare.

Je síce fajn vidieť hrateľnosť oholenú na kosť – v prípade pohybu, ovládaní troch zbraní či streľbe. No autori súčasne obetovali všetko, čo vytvára pôžitok pre hráča. Posun vpred je nulový: každý level sa hrá rovnako. Variácia je minimálna aj pri grafike – zatiaľ čo prvá časť vás prekvapivý sivým filtrom i paletou farieb, neskôr vás pomaly bolia oči. Dobrý nápad sa zunuje za desať minút a ostáva iba tupé hranie toho istého dookola. A chýba tu zábava i pointa – hra nie je satirou spoločnosti, ani neodkazuje na niečo iné. Je to iba zjednodušená strieľačka a navyše čoraz nudnejšia. Ešteže skončí za 2-3 hodiny.

1. miesto: Afro Samurai 2

Afro Samurai 2

Na prvé miesto patrí určite hra, o ktorej si aj autori myslia, že je úplne otrasná: po dvoch mesiacoch od vydania ju stiahli z digitálnej distribúcie a vrátili hráčom peniaze. Je to precedens ako hrom: hra mala byť rozdelená na tri časti; po neúspechu prvej bola dvojka+trojka zrušená a hráči radšej odškodnení.

Pritom originál bol výborne hrateľný a mal skvelý soundtrack od RZA. Dvojka sa však borí s trablami od prvej minúty. Vypadávanie dát, technické problémy v každom leveli a to ste ešte poriadne nezačali hrať. Hrdina mal divný spôsob vylepšovania schopností, boj bol veľmi ťažkopádny a pravidlá zväčša nejasné v každej pasáži.

Čo je najhoršie, videohra roka 2015 bola mimoriadne agresívna voči ženám, dialógy plné šovinistických narážok a strih si zámerne vyberal lokality či momenty, kedy hrdina vyšiel povýšenecky nad húfom žien. Ale ani muži neostali nepovšimnutí a najmä celebrity – Mike Tyson, rapper Drake či iní známi sú atakovaní každých päť minút. Hra uráža všetkých naokolo – a čo je na tom najsmutnejšie, nemá ani jasný dôvod, iba (s)prostú štylizáciu.

Že to bol ťažko hrateľný kus a za dve hodiny ste sa dočkali konca, bolo vlastne obrovské plus. Je asi škoda, že si hru nemôžete dnes otestovať sami, lebo história si ju potrebuje pamätať ako memento, ako sa hry nerobia; ba čo viac, ako sa dá zničiť značka hry, ktorej sa kedysi predalo takmer pol milióna ks.

Bonusové miesto – navaľte prachy pre mobilné hry!

Samozrejme, aj v roku 2015 vyšlo neskutočné množstvo mobilných a tabletových hier, ktoré od vás pýtajú prašule za každý ďalší level, život či inými mikrotransakciami znemožňujú plynulé hranie. Tej mánii podľahli napríklad aj Angry Birds 2 či iné známe značky, takže pozor na ne...

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)