Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

5 noviniek Googlu, ktoré prekvapia

05.10.2016, 14:00 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

Firma Google predstavila hardvérové novinky. Smartfóny Pixel už nie sú také prekvapenie, keďže deň pred premiérou jeden z predajcov nechtiac zverejnil všetky špecifiká. Ale do svojho portfólia pridala kedysi čisto softvérová firma aj zaujímavý domáci WiFi router, nový Chromecast alebo okuliare pre virtuálnu realitu Daydream View.

  • Tlačiť
  • 0

Najlepší fotoaparát v mobile

Google Pixel a Pixel XL sú prvé smartfóny, ktoré táto firma vytvorila kompletne sama. Skončila sa tak éra Nexus mobilov, ktoré si dávali vyrábať u partnerov ako LG, Samsung alebo naposledy Huawei. Montovať sa budú vo fabrikách HTC, ale inak je to čisto Google mobil s vygravírovaným G na zadnej strane.

Aj teraz Google oslovil najprv Huawei, ktorý vyrobil vlaňajší Nexus 6P. Ale ten sa v USA nedostal do ponuky operátorov, ani mediálnej kampane, tak ako softvérový gigant čínskej firme sľúbil. Dôsledkom je mierne rozkmotrenie. Šušká sa, že Huawei pracuje na vlastnom mobilnom operačnom systéme a že ich pripravované smart hodinky budú fungovať na systéme Tizen od Samsungu. 

Farebné variácie Pixel smartfónovZdroj: Google

Hardvérové parametre boli odhalené už skôr. Len na pripomenutie, Pixel je vybavený 5 – palcovým full HD Amoled displejom a batériou s kapacitou 2 770 mAh. Pixel XL už má 5,5 – palcovú obrazovku s QHD rozlíšením, tiež typu Amoled a 3 450 mAh batériu. Podporované je rýchle nabíjanie.

Rozdiel je samozrejme aj v pár milimetroch a gramoch. Okrem toho je však všetko ostaté rovnaké. Najnovší Snapdragon 821, štyri gigabajty operačnej pamäte a 32 alebo 128 GB vnútornej pamäte. Praktickejšie bude pri kúpe zvoliť tú väčšiu z kapacít, pretože sa nedá rozšíriť pamäťovými kartami. Mimochodom, oba smartfóny z kovu a skla majú 3,5mm jack konektor.

Google Pixel v dvoch veľkostiachZdroj: Google

Rovnaký je aj 12,3 Mpix fotoaparát s nadštandardne veľkými pixelmi snímača a svetelnosťou f/2.0. Čo sa ale doteraz nevedelo je, že to má byť vôbec najkvalitnejší mobilný fotoaparát na svete. Google toto tvrdenie zakladá hlavne na výsledkoch testu renomovaného webu DxOMark, kde kamera Pixela dosiahla doteraz najvyššie skóre 89 bodov.

O jeden bod predbehla doterajších favoritov HTC 10, Sony Xperia X Performance a aj Samsung Galaxy S7 Edge. Pre porovnanie, nový iPhone 7 je s 86 bodmi na štvrtej priečke (iPhone 7 Plus nebol ešte testovaný). Sme preto veľmi zvedaví na prvé reálne skúsenosti a budeme sa snažiť otestovať tieto tvrdenia. Predná kamera má rozlíšenie 8 Mpix.

Google Pixel má mať najlepší fotoaparát medzi mobilmiZdroj: SITA

Operačným systémom je, samozrejme, Android 7.1 Nougat. Jeho funkcie a grafické rozhranie sú pomerne známe od jeho predstavenia na letnej konferencii pre vývojárov Google I/O. Pixel a Pixel XL sú však prvé smartfóny s novou funkciu Google Assistant. Poznajú ho všetci používatelia novej aplikácie Google Allo. Tak trochu nahrádza Google Now a je to, čo prezrádza jeho názov.Asistent dostupný pri používaní akejkoľvek aplikácie. Stačí dvojklik na hlavné tlačidlo. Textom alebo hlasom ponúka odpovede na otázky a sám navrhuje informácie relevantné tomu, čo práve používateľ robí. Umelá inteligencia, strojové učenie a kontextuálne porozumenie z neho môžu urobiť rozhodujúci faktor, prečo prejsť na Android alebo Google produkty.

Čo veľmi nepoteší, Google si za dvojicu noviniek nechá riadne priplatiť. Cena Pixelu sa začína na 759 eurách. Pixel XL stojí v 32GB verzii 899 eur a za štvornásobok pamäte to je až 1009 eur. Prakticky totožné s cenami iPhonov 7 a 7 Plus. Predávať sa bude v striebornej, čiernej a sýto modrej farbe. V Európe oficiálne len v Google obchode, najbližšie teda v Nemecku.

Pixel sa za 15 minút nabije na 7 hodín používaniaZdroj: Google

Už bez kartónu

Pixel a Pixel XL sú tiež prvé smartfóny na svete, ktoré podporujú novú platformu pre virtuálnu realitu pre smartfóny Google Daydream. Je to snaha vytvoriť jednotný štandard pre čo najlepší zážitok z virtuálnej reality len pomocou mobilu. Zatiaľ si ho ale vyskúšajú len majitelia Pixelov. Samozrejme, pre virtuálnu realitu sú nutné aj nejaké okuliare. Z tých kartónových už Google upustil a predstavil Daydream View. Stále je hlavným faktorom jednoduchosť. Ale už v omnoho ergonomickejšej podobe.

Používanie Daydream View vyzerá jednoduchoZdroj: Google

Daydream View sú celé pokryté textíliou a časť, kde sa dotýkajú ľudskej tváre, je zmäkčená. Držanie na hlave zabezpečuje jeden široký popruh. Na vloženie mobilu nie je potrebné nič komplikovane montovať. Len sa jednoducho vyklopia dvierka, položí smartfón a gumičkou sa dvierka zas zaistia. Daydream View majú byť o tretinu ľahšie než konkurenti ako Gear VR od Samsungu a ďalšie podobné okuliare.

Za 70 dolárov aj s ovládačom je to lákava ponukaZdroj: Google

Veľkú zmenu v použiteľnosti prinesie nové ovládanie. Žiadne tlačidlá na okuliaroch. V balení je drobný bluetooth ovládač s dvoma tlačidlami a dotykovou plôškou. Navyše je vybavený gyroskopom a akcelerometrom, takže funguje aj ako akýsi gamepad pri hrách na spôsob Nintendo Wii.

Google má pre Daydream pripravený vlastný obsah, ale spoluprácu nadviazal aj s partnermi ako HBO alebo Netflix. Predaj sa začne v novembri a cena je 69 eur. Na výber bude tmavošedá, šedá a bordová farba. Okuliare budú kompatibilné aj s ďalšími Android smartfónmi s podporou Daydream.

Google verzus Amazon

Na májovej konferencii I/O Google predstavil aj projekt Google Home. Teraz už ako finálny produkt prichádza aj do predaja. Malý domáci reproduktor je po mobiloch Pixel druhým zariadením, ktoré bude vybavené funkciou Google Assistant. Samozrejme, už len formou hlasových otázok a odpovedí. A tiež povelov. Home je nielen virtuálnou asistentkou novej generácie, ale tiež akýmsi centrom inteligentnej domácnosti. Dokáže s kompatibilnými zariadeniami komunikovať a ovládať ich. Napríklad s Chromecastom.

Google Home je reproduktor a umelá inteligencia v jednomZdroj: Google

Mriežka reproduktora Home sa dá zladiť s interiéromZdroj: Google

Človek si s asistentkou podiskutuje a ak je reč napríklad o novom iPhone, stačí jej povedať, nech ukáže nejaké recenzie. O pár okamihov je na televízore spustené YouTube video s testom jablkového mobilu. Alebo najlepšie hodnoteného filmu s Bradom Pittom v službe Google Play Movies či nového albumu Radioheads.

Neskôr by mala pribudnúť kompatibilita s rôznymi smart termostatmi, zámkami alebo bezpečnostnými kamerami. Predávať sa začne v novembri za 129 dolárov, prípadne trojbalenie do viacerých izieb domácnosti za 299 dolárov. Je to hodená rukavica pre Amazon Echo, funkčne takmer totožné zariadenie, ktorého cena je 179 dolárov.  

Google sa postará aj o signál

Približne pred rokom Google prekvapujúco predstavil vlastný domáci WiFi router OnHub, ktorý mal zlepšovať pokrytie a rýchlosť signálu v domácnosti a hlavne robiť nastavenie domácej siete absolútne jednoduché. Novým prírastkom z tejto kategórie, respektíve novou generáciou, je veľmi jasne pomenovaný router Google Wifi. Malý biely valec podporuje všetky bežné štandardy a je to jednoducho klasický WiFi router.

Google však pridal pár drobností, ktoré ho posúvajú mimo plejádu konkurentov. Je škálovateľný, vie sa prispôsobiť veľkosti domu či bytu. Takže niekde stačí jeden, ale pokojne sa dá dokúpiť druhý alebo tretí. Systém potom automaticky sleduje využívanie siete a všetko nastavuje tak, aby sa mobil či laptop pohybujúci sa po dome pripájal k tomu najvhodnejšiemu z routrov.

Google Wifi sa nastavuje z mobiluZdroj: Google

Dizajn tohto routra nikoho neurazíZdroj: Google

Google Wifi podporuje aj Bluetooth a má vlastnú mobilnú aplikáciu. V nej sa dá všetko prehľadne nastavovať. Router povie, kde presne by mal byť v byte umiestnený pre čo najlepší signál, pohodlne sa dá zdieľať heslo na pripojenie napríklad pre hostí a mnohých isto poteší funkcia Family WiFi pause.

Ako názov naznačuje, kliknutím na displej mobilu sa pozastaví signál na vybrané zariadenia. Takže žiadne chatovanie počas večere alebo notebook v detskej izbe bez signálu ako súčasť „zaracha“. Google Wifi stojí 129 dolárov. Trojbalenie za výhodnejších 299 dolárov.  

Malý puk prenáša už aj 4K

Tou rozmerovo najmenšou novinkou z predstavených produktov Googlu je prírastok do rodiny „streamovačov“ Chromecast. Dizajn ani hlavná náplň práce sa nemení. Chromecast Ultra je stále drobný plastový kotúč, ktorý je napájaný micro USB káblom. Ďalším flexibilným HDMI káblom sa pripája k televízoru a dovoľuje potom na veľkej obrazovke bezdrôtovo streamovať obsah z mobilu alebo počítača. Tento model už ale aj v 4K rozlíšení. Inak povedané, vytvoríte na dovolenke 4K video novým Android alebo iOS mobilom a doma ho jedným kliknutím prehráte pred návštevou na 65 - palcovom 4K televízore.

Chromecast Ultra si poradí aj so 4KZdroj: Google

Chromecast Ultra podporuje HDR, takže vie preniesť aj obsah s vysokým dynamickým rozsahom. Novinka pre veľký dátový tok podporuje už aj ethernetové pripojenie na domácu sieť. Možno je ešte priskoro na takéto 4K doplnky. Na druhú stranu je to efektívna drobnosť, ktorá dodá 4K televízorom ďalší zdroj obsahu. Domáce videá z mobilu nie je nutné nikam ukladať alebo zdieľať a už je a dostupných kopec dokumentov a iných videí v ultra vysokom rozlíšení, ktoré sa z prehliadača počítača dostanú na veľkú obrazovku televízora. Investícia 69 dolárov preto nemusí byť márna.   

A malý bonus pre fanúšikov seriálu Silicon Valley:

  • Tlačiť
  • 0

Tagy 4K, Google, Google Assistant

Diskusia (0 reakcií)