Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

7 trendov, ktoré by mali kraľovať veľtrhu CES 2016

04.01.2016, 20:34 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

To, čo je pre automobilový priemysel autosalón v Ženeve, je podobne dôležitý pre svet čiernej a výpočtovej techniky, ale aj aplikácií veľtrh CES, ktorý sa v Las Vegas koná každý január. Už o pár hodín sa oficiálne začne udalosť, ktorá často určí, aké témy budú v digitálnom svete na najbližší rok, niekedy aj dlhšie, tie najrelevantnejšie. TREND vybral sedem okruhov, ktoré podľa viacerých analytikov a aj uniknutých informácií budú kraľovať tento rok.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Smart autá

Je to trochu ironické, ale CES sa postupne stáva dôležitým veľtrhom aj pre automobilové značky. Rôzne smart funkcie pridávali do svojich modelov Mercedes, Ford či Audi už roky. S príchodom platforiem od Googlu (Android Auto) a Applu (CarPlay), ktoré na palubnú dosku pridajú systém známy zo smartfónov, sa do popredia dostávajú samojazdiace kúsky. Na veľtrhu sa majú objaviť aj nové modely elektromobilov od Volkswagenu, Fordu a ďalších výrobcov.

Zdroj: Apple

Nositeľná technika

Wearables už nie sú novinkou. Rôzne smart náramky a inteligentné hodinky sa predávajú pár rokov. Rozdiel je v tom, že časom tento pomerne čerstvý segment trhu dospieva a získava pozornosť aj niekoho iného, než len technologických nadšencov.

Veľkú rolu zohralo predstavenie Apple Watch, ktoré technologicky až tak veľa noviniek nepriniesli. Ale pomohli sa múdrym hodinkám dostať do pozornosti bežným používateľom.

Trendom na najbližšie obdobie by sa mali stať drobnosti, ktoré tieto zariadenia urobia ešte použiteľnejšie. Ako napríklad rôzne doplnky na predlženie výdrže, ktorá je stále hlavným nedostatkom smart hodiniek. Napríklad mini externá batéria od firmy Zens, ktorá podporuje bezdrôtové nabíjanie.

Alebo nové aplikácie a služby, ktoré dajú technike na zápästí či iných častiach tela nový význam. Firma OmSignal sa poponáhľala a už stihla na CES predstaviť ich smart športovú podprsenku. Má byť pohodlná a senzory snímajú tep srdca, dychovú frekvenciu, spálené kalórie a ďalšie dáta. Podprsenková aplikácia funguje tiež ako virtuálny tréner. Podobných kúskov nositeľnej techniky by na veľtrhu malo byť omnoho viac.

Zdroj: Techinsider

 

Múdre domácnosti

Smarthome je veľkou témou už pár rokov. V podstate ide aj o internet vecí, len určených na využitie v obývačkách, kuchyniach alebo garážach. Na veľtrhu CES sa má do tejto témy vo veľkom obuť okrem iných aj Samsung. Žiaľ, len pre majiteľov ich zariadení.

Centrom domácnosti má byť televízor, ktorý bude slúžiť na kontrolu a ovládanie ďalších domácich spotrebičov od teploty klimatizácie, cez kontrolu zámkov až po obsah chladničky. Ale určite sa dočkáme aj niečoho nového od Googlu, Amazonu a ďalších firiem, ktoré chcú dodať bežnému domu či bytu pocit, že v ňom žije Ironman.

Zdroj: Samsung

Znova nové obrazovky

Televízory sú na CES každý rok veľkou témou a sú na každom kroku. Preč sú časy, kedy televízor bol len televízorom. Dnes sa každým rokom objavujú nové a nové generácie, ktoré nútia k výmene celého modelu.

Zahnuté obrazovky a 4K rozlíšenie sa dajú očakávať aj na tomto ročníku veľtrhu. Viac pozornosti by ale firmy mali venovať vylepšovaniu zážitku z pozerania televízora ako z hrubého rozlíšenia alebo veľkosti. Mali by sme sa dočkať nových Oled modelov a čoraz častejšie sa bude hovoriť o HDR či Dolby Vision technológiách. Aj keď je ešte stále skoro na reálne rozšírenie, očakáva sa aj niekoľko nových modelov televízoroch a ďalších zariadení s podporou 8K rozlíšenia.

Lietajúce počítače

Drony boli jednou z veľkých tém vlaňajšieho CES. Počas roka ale ich vývoj postupoval a na CES 2016 by sme sa mali dočkať ďalšej generácie dronov. Už to nebudú len smartfónom ovládané kvadrokoptéry s malou kamerou na letecké zábery z dovolenky. Do popredia sa majú dostať pokročilé senzory, ktoré z dronov urobia o krok použiteľnejšie zariadenia. Nielen od veľkých hráčov ako Parrot alebo DJI, ale aj desiatok malých firiem a startupov. Zmenu v rozšírenosti majú priniesť aj ázijské modely s lákavou cenovkou. Podľa všetkého by sme sa mali dočkať aj prepojenia optiky dronov a virtuálnej reality.

Zdroj: Flickr

VR

Práve tieto dve písmena budú horúcejšie ako skratka 3D alebo 4K na tomto veľtrhu na predošlých ročníkoch. Rok 2016 by mal byť rokom ozajstného štartu virtuálnej reality. Hoci najprv skôr pre technologických nadšencov a hráčov videohier.

Dôležité ale je, že sa zariadenia na virtuálnu realitu dostanú na pulty obchodov a teda postupne aj medzi širokú verejnosť. A nielen kúsky od veľkých firiem ako Orpheus od Sony alebo Vive od HTC. Alebo Oculus, ktorý práve na svojom blogu zverejnil, že už od tejto stredy sa bude dať ich dlho očakávané okuliare Oculus Rift predobjednať. Na veľtrhu CES by sa mali objaviť aj ďalšie kúsky, ktoré môžu na tomto trhu zamiešať kartami.

Skútre na všetky spôsoby

Rideables alebo technika na jazdenie zažíva veľký boom. Dôkazom sú aj posledné Vianoce, počas ktorých si pod stromčekom našli samobalancovateľný elektrický skúter alebo tiež hoverboard tisícky ľudí. Elektronické „približovadlá“ sa dostávajú do mainstreamu.

Hoverboard je ale len začiatok. Rozšírenia sa majú dočkať aj rôzne jednokolesové skútre, elektrické kolobežky alebo skateboardy s nižšou cenou a lepšou použiteľnosťou nie iba od Segwayu, ale aj zatiaľ menej známych mien ako Ninebot, Arcimoto alebo Inboard. A to aj napriek tomu, že legislatíva začína vo svete podobné dopravné prostriedky obmedzovať. Čerešničkou na torte tejto rozporuplnosti je, že v areáloch veľtrhu CES je zakázané používať hoverboardy.

Zdroj: Flickr

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy 4K, CES 2016, smarth home, smartwatch, wearable