Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Adoptovali sme si kus planéty Zem

21.04.2017, 18:30 | Radovan Kopečný

NASA ponúkla planétu Zem na adopciu. Starostlivosť tak presunula do rúk ľudí, a to takmer doslova. Adoptovať si svoj kúsok Zeme môže každý.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Deň Zeme, NASA

NASA sa opäť rozhodla upozorniť na problematiku klimatických zmien práve v súvislosti s prichádzajúcim dňom Zeme. Na začiatku apríla spustila kampaň „Adopt the Planet“. Na webe možno zadať meno a web náhodne a zdarma vygeneruje jedno z 64-tisíc miest, ktoré NASA ponúka na adopciu. V NASA dúfajú, že do Dňa Zeme (22. apríla) sa stihne adoptovať celý svet.

Neprehliadnite

Používateľ len vloží meno, dostane neoficiálny certifikát, ktorý môže zdieľať na Facebooku – alebo v prípade skeptika Donalda Trumpa, ktorý rád spochybňuje klimatické zmeny, aj na Twitteri.

Výsledok obsahuje nielen miesto na našej planétke, ale aj údaje, ako napríklad relatívna vlhkosť v ovzduší, množstvo chlorofylu v oblasti, teplota vody či výška oblakov. Na adoptované miesto nový „rodič“ síce nemá žiaden právny nárok, no práve aspekt adopcie má v ľuďoch vzbudiť pocit starostlivosti o našu planétu.

Kúsok Zeme si možno následne pozrieť aj cez Worldview, ktorý vychádza z databázy EOSDIS (Earth Observing System Data and Information System). Ten umožňuje vidieť vo vysokom rozlíšení satelitné zábery konkrétneho miesta tak, ako vyzerajú práve teraz.

Adopt the PlanetZdroj: NASA

Adoptovali sme si a dostali kus oceánu juhozápadne od Austrálie, počasie tam v súčasnosti nevyzerá priaznivo a nejde o žiadne realitné terno. V okolí tohto svetadiela je zmena klímy jeden z najviac do očí bijúcich problémov – severozápadne od Austrálie sa nachádza Veľká koralová bariéra, ktorej nedávno vedci určili smrteľnú diagnózu.

D. Trump a tí, ktorí majú problém akceptovať skutočnosť, že klimatické zmeny sa dejú, dostali verdikt od svetoznámeho popularizátora vedy menom Bill Nye. To, čo sa deje v ich mysliach, označil za „kognitívnu disonanciu, konflikt v ich mysliach“. Nastáva v momente, keď príde na lámanie chleba a ukážu sa im fakty. Ako ďalej sprostredkúva Wired jeho vyjadrenie, táto porucha funguje tak, že „namiesto zmeny videnia sveta, ktoré si pravdepodobne so sebou nesiete po celý život, popriete dôkazy a s nimi aj autority, ktoré vám dôkazy priniesli“.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Deň Zeme, NASA

Diskusia (0 reakcií)