Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

AI, geovrty, jachtový booking. Aké sú top investície roka 2018 do našich startupov

20.12.2018, 19:30 | Jozef Andacký | © 2018 News and Media Holding

Končiaci sa rok 2018 bol pre slovenské startupy vcelku priaznivý. Aspoň pokiaľ ide o to, ako dokázali získavať peniaze na svoj rozvoj. Prinášame desiatku najvýznamnejších investícií do digitálnych a technologických firiem, ohlásených v tomto roku. A spomeňme i progres projektu, ktorý môže byť pre všetky slovenské startupy a scaleupy vzorom.

  • Tlačiť
  • 0

1/ Minit (3,3 milióna eur)

Čerstvo ohlásenú investíciu do startupu, vyvíjajúceho softvér pre analýzu firemných procesov (process mining), uskutočnili investičné fondy Earlybird Venture Capital a OTB Ventures. Minit plánuje získané zdroje využiť na ďalší vývoj, ale aj rast predaja, marketingu a globálnej expanzie.

„Investícia nám umožní rozšíriť tím, ako aj zrýchliť vývoj produktu, aby sme vedeli poskytnúť ešte cennejšie poznatky o procesoch pomocou machine learning a AI,“ dodáva zakladateľ a generálny riaditeľ Minitu Rasťo Hlaváč.

Neprehliadnite

Minit má firmám pomôcť vizualizovať, monitorovať, vyhodnocovať a zlepšiť zložité podnikové procesy. Automaticky analyzuje procesné dáta z podnikových ERP a CRM aplikácií od spoločností SAP, Oracle či Salesforce.

Minit možno podľa jeho tvorcov využiť na riadenie výroby, financií a plánovania, ale aj špecifických procesov, ako sú schvaľovanie bankových pôžičiek a likvidácia poistných udalostí.

Pochopenie procesov je pre používateľské organizácie dôležité aj pri veľkých transformačných projektoch, ako sú automatizácia, migrácia systémov či vytvorenie modelu Digital Twins.

Minit - tím vyvíjajúci softvér na analýzu firemných procesov pomocou AIZdroj: Minit

2/ GA Drilling (13,5+ milióna eur)

Ďalšie zdroje získala tento rok i hi-tech firma GA Drilling, ktorá vyvíja inovatívnu technológiu plazmového hĺbkového vŕtania. Nové zdroje GA Drilling tento rok naraisoval vo viacerých fázach, majú mu pomôcť s dotiahnutím projektu do komerčného štádia. Vyvíjaná platforma s názvom Plasmabit sa bude využívať pri uzatváraní ropných vrtov a neskôr aj pri tvorbe nových geotermálnych vrtov.

V marci GA Drilling zrealizoval druhé investičné kolo (Series B), v rámci ktorého do firmy vstúpila trojica nových investorov – Slovak Investment Holding (patriaca do štruktúr štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky), nemecká skupina pod vedením Berlin Technologie Holding a americký investor Ted Halstead. Informácia o výške investície zverejnená nebola.

Koncom júna GA Drilling získal dlhovú investíciu štyri milióny eur od organizácie InnoEnergy, ktorá vznikla na báze European Institute of Innovation and Technology (EIT), čo je R&D agentúra EÚ. Uzatvorenie kontraktu bolo výsledkom osemmesačného hodnotiaceho a výberového procesu. GA Drilling je jediný projekt zo strednej a východnej Európy, ktorý v ňom uspel.

No a koncom novembra schválila slovenská vláda finančnú výpomoc pre GA Drilling vo výške 9,5 milióna eur. Ide o úver s úrokovou sadzbou jedno percento, ktorý bude firma splácať desať rokov. Využije ho na dobudovanie infraštruktúry pre vysokotlakové testy a pre internú výrobu konštrukčných dielov prototypov plazmového zariadenia.

GA DrillingZdroj: Maňo Štrauch

3/ Tachyum (1+ milión eur)

Vo februári ukončil prvé investičné kolo ambiciózny čipový startup Tachyum, za ktorým stojí americký Slovák Rado Danilák, v brandži uznávaný hardvérový architekt. Konzorcium pod vedením britsko-slovenskej venture skupiny IPM do Tachya investovalo viac než jeden milión eur (bližšie výšku investície nešpecifikovalo).

Tachyum vyvíja čip pre vysokovýkonné servery v datacentrách cloudových gigantov. Podľa autora jeho architektúry R. Daniláka by mal výrazne znížiť spotrebu elektrickej energie. A tiež uvoľniť kapacitu serverov na riešenie nových komplexných úloh, najmä v oblasti umelej inteligencie (AI), ako je rozpoznávanie tvárí na Facebooku.

Pred pár týždňami Tachyum dosiahol zásadný míľnik, keď jeho čip Prodigy získal takzvané potvrdenie funkčnosti (engineering proof) podľa príslušných priemyselných štandardov. Znamená to, že čip je možné fyzicky vyrobiť.

Na pokračovanie vývoja a prípravu výroby bude Tachyum podľa jeho zakladateľa v budúcom roku potrebovať 30 miliónov eur (respektíve 35 miliónov dolárov). Ďalšie investičné kolo chce Tachyum uzavrieť v prvom kvartáli budúceho roku.

Rado Danilák, hardvérový dizajnér a architekt (Toshiba, Nvidia, SandForce, Skyera, Tachyum)Zdroj: Maňo Štrauch

4/ Crowdberry (n/a)

Čoraz významnejšiu úlohu pri financovaní rozbiehajúcich sa inovatívnych projektov má platforma Crowdberry. Združuje menších privátnych investorov, ktorí si vyberajú z dostupných investičných príležitostí.

Tých bolo tento rok hneď niekoľko (spomíname ich na ďalších miestach nášho prehľadu). Fakt je, že aj sám Crowdberry je startup a že začiatkom tohto roka zmenil majiteľa.

Do firmy vstúpil Peter Bečár, slovenský podnikateľ, žijúci v Prahe, ktorý bol desať rokov členom topmanažmentu európskej developerskej spoločnosti P3 Logistic Parks. Pôvodný vlastník, PMK Invest, za ktorým sú podnikatelia v IT Štefan Petegráč, Jozef Mokrý a Peter Kotuliak (majitelia firiem Datalan a Tempest), ostal ako pasívny minoritný akcionár.

Peter Bečár, strategický investor CrowdberryZdroj: Crowdberry

5/ Boataround (800-tisíc+ eur)

Úspešnú kampaň na Crowdberry v júni uzavrel Boataround. Online rezervačný systém na prenájom rekreačných lodí, teda niečo ako Booking pre jachty, vyzbieral 800-tisíc eur.

Boataround vznikol pred pol druha rokom, v súčasnosti má v ponuke viac než 10-tisíc lodí v 485 destináciách po celom svete a jeho tím tvorí 25 ľudí. Nová investícia má firme pomôcť pokračovať vo veľmi rýchlom raste.

Popri Crowdberry sa do projektu Boataround zapojil aj Slovak Investment Holding. Výšku kapitálovej investície nezverejnil, no podľa jeho vyjadrení ide o „návratnú formu kapitálového financovania z európskych štrukturálnych a investičných fondov“.

Pre Boataround išlo o druhú kampaň na Crowdberry. Tá prvá z  roku 2017 mu priniesla 350-tisíc eur.

Boataround - zakladateľka online rezervačného systému na rekreačné lode Jana EscherZdroj: Boataround

6/ Ecocapsule (2 milióny eur)

Aj projekt sebestačného smart príbytku poháňaného vetrom a slnečnou energiou Ecocapsule má s Crowdberry opakované skúsenosti. K 750-tisíc eurám, ktoré od investorov cez túto platformu získal vlani, pridal tento rok ďalšie dva milióny eur.

Ecocapsule medzičasom získala objednávky na limitovanú sériu prvých 50 príbytkov. Silný záujem zo štyroch kontinentov avizujú hotelové reťazce, turistické strediská, ale i ropné spoločnosti.

Malosériovú výrobu začala Ecocapsule v januári, za celý rok mala vyrobiť prvých 15 kusov. Zároveň pripravovala veľkosériovú produkciu, z ktorej chce do roku 2020 dodať viac než 650 kapsúl.

Zdroj: Nice Architects

7/ MultiplexDX (1 milión eur)

Významnú finančnú injekciu cez Crowdberry získala tiež firma MultiplexDX, víťaz súťaže Startup Awards v roku 2017, za ktorou stojí vedec Pavol Čekan. Išlo o zatiaľ najväčšiu investíciu, ktorú doteraz získal slovenský biotechnologický projekt.

MultiplexDX vyvíja personalizované diagnostické onkologické testy. Vďaka patentovanej technológii budú mať podľa zakladateľa a CEO firmy P. Čekana 99-percentnú presnosť.

Lekárom to umožní vylúčiť nesprávnu diagnózu a navrhnúť cielenú, čo najpresnejšiu a najefektívnejšiu liečbu. Pre pacienta to môže znamenať, že nebude musieť zbytočne absolvovať náročnú chemoterapiu.

Popri bezmála ôsmich desiatkach investorov zo Slovenska a Česka podporil MultiplexDX aj Američan Ronald Cook, ktorý je v biotechnológiách kapacitou. Sám vytvoril (a neskôr predal) úspešný biotech startup, teraz investuje do ďalších.

Pavol Čekan, zakladateľ a CEO biotechnologickej firmy MultiplexDXZdroj: MultiplexDX

8/ Sensoneo (1,2 milióna eur)

A napokon, na Crowdberry aktuálne raisuje financie firma Sensoneo, ktorá vyvíja smart senzory a softvérové aplikácie pre optimálny zvoz komunálneho odpadu. Investičný cieľ smart-city startupu, 1,2 milióna eur, bol už prekonaný, kampaň stále beží.

Znova ide o opakovanú skúsenosť. V roku 2017 získalo Sensoneo od investičných spoločností Credo Ventures, Y Soft Ventures a súkromných investorov z Crowdberry jeden milión eur.

„Táto investícia nám umožnila rásť v globálnom meradle. Za jediný rok sme sa dokázali stať jedným z kľúčových hráčov na globálnom trhu inteligentného manažmentu odpadov,“ tvrdí zakladateľ a riaditeľ Sensoneo Martin Basila.

Aktuálne prevádzkuje Sensoneo niekoľko tisíc senzorov (v kontajneroch) v 96 destináciách v 22 krajinách sveta. Na Slovensku sú nasadené napríklad v Nitre, Trnave, Hlohovci či vo Veľkom Krtíši.

Zakladateľ a CEO firmy Sensoneo Martin BasilaZdroj: Maňo Štrauch

9/ Luigi’s Box (n/a)

Český fond Leverage Technology investoval do spoločnosti Luigi’s Box, ktorá vyvíja rovnomenný softvérový nástroj na sledovanie výkonnosti e-shopov. Investícia má byť využitá predovšetkým na rast a zahraničnú expanziu.

Luigi’s Box bol druhou investíciou fondu Leverage Technology, ktorý sa zameriava na projekty v e-commerce a online technológie. Minulý rok investoval do najväčšieho českého online trhoviska, Aukro.

Luigi's Box - cofounder Radoslav Balajka (vpravo)Zdroj: Luigi's Box

10/ Solved (1,1 milióna eur)

Investíciu na rozvoj získala aj slovensko-fínska spoločnosť Solved, ktorá vyvíja kolaboračnú platformu na sprostredkovanie poradenských služieb.

Solved naraisovala 1,1 milióna eur od skupiny investorov, zahŕňajúcich investičné spoločnosti Avanto Ventures, LCventures a Pöyry PLC.

Solved - slovenský cofounder Radoslav MizeraZdroj: Solved

Role Model/ Greenway (17 miliónov eur)

Greenway je dávnejšie rozbehnutý projekt, no slovenským startupom a scaleupom ukazuje, kam sa môže dostať inovatívny projekt. Firma, ktorú založili bývalí bankári Peter Badík a Juraj Ulehla, má už teraz výrazné postavenie v regióne strednej a východnej Európy v oblasti nabíjacej infraštruktúry pre elektroautá.

A do jej rozšírenia chce masívne investovať. K súčasnej stovke nabíjacích staníc plánuje Greenway pridať ďalších 850. Polovicu z celkovej investície 34 miliónov eur vykryje z pôžičky Európskej investičnej banky, s ktorou podpísala dohodu v októbri tohto roka.

Greenway, nabíjacia stanicaZdroj: Greenway

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Boataround, Crowdberry, Earlybird Venture Capital, Ecocapsule, Európska investičná banka, GA Drilling, greenway, InnoEnergy, ipm, Luigi’s Box, Minit, MultiplexDX, OTB Ventures, Sensoneo, Slovak Investment Holding, Solved, start-up, Tachyum

Diskusia (0 reakcií)