Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ako funguje SmartTVbox od Antiku

30.06.2012, 07:00 | Jozef Andacký | © 2012 News and Media Holding

Prečítajte si o kvalite signálu, archíve vysielania a ďalších detailoch pripravovanej digitálnej televízie cez internet

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tagy

Antik

Antik dosiaľ poznali najmä obyvatelia Košíc, kde patrí k najväčším poskytovateľom internetu a digitálnej televízie, a zopár ďalších miest, v ktorých sa v posledných mesiacoch pustil do výstavby nových a modernizácie existujúcich optických sietí.

To sa teraz môže zmeniť, keďže do predaja mieri jeho SmartTVbox – zariadenie, cez ktoré možno prijímať jeho digitálnu televíziu Tango cez internetovú linku od hociktorého providera. Antik na štvrtkovej prezentácii pre médiá sprístupnil detaily novej služby.

Desaťsekundový zásobník

Netreba sa nechať odradiť fádnym vonkajškom. SmartTVbox je čierna hranatá krabička. Dizajn zjavne nebol prioritou – možno ňou bude v ďalších generáciách zariadenia. Podstatné je, že prístroj používa pasívne chladenie: neobsahuje ventilátor a jeho prevádzka je nehlučná.

antik smart tv box maly

Na príjem televízie cez SmartTVbox bude stačiť vcelku bežné internetové pripojenie. Minimálna požadovaná kapacita linky závisí od toho, či chce používateľ pozerať TV kanály v štandardnej (SD) kvalite, alebo v HD rozlíšení. Pre SD programy treba dva megabity za sekundu, pre HD aspoň 5 Mbit/s. Ambíciou Antiku je, aby SD vysielanie mohlo bežať aj na výkonnejšom bezdrôtovom WiFi pripojení.

Pre účely novinárskej prezentácie Antik použil päťmegové pripojenie. Kvalita obrazu bola vo všeobecnosti na dobrej úrovni, porovnateľná s klasickou káblovkou (UPC), respektíve anténovým digitálom DVB-T. V prípade niektorých konkrétnych relácií bol obraz poslabší, čo však súvisí skôr s úrovňou produkcie a záznamu od samotného televízneho vysielateľa, ktorú operátor nemá ako ovplyvniť (vylepšiť).

antik smarttvbox menu

Zdroj: Antik

O kontinuitu obrazu a zvuku počas krátkodobých výkyvov, respektíve výpadkov používateľovho online spojenia sa stará zabudovaný buffer. Zásobník priebežne načítava desať až 15 sekúnd vysielania, takže obraz aj pri odpojení kábla ešte nejakú dobu beží.

Na druhej strane, kvôli vytváraniu rezervy sa TV vysielanie oneskoruje oproti iným spôsobom príjmu. Napríklad oproti satelitu o zhruba šesť sekúnd. Nemilá správa pre fanúšikov športových prenosov, keď sa od suseda už počas rozohrávky akcie dozvedia, že mala gólové zakončenie...

Elektronický programový sprievodca v SmartTVboxe obsahuje televízny program na 14 dní dopredu. Oproti DVB-T je to dvojnásobná doba.

antik smarttvbox EPG

Zdroj: Antik

Manuálna voľba streamu

Pozitívne možno hodnotiť manuálnu voľbu rýchlosti obrazového streamu. Používateľ si môže vybrať takú, ktorá najviac vyhovuje jeho internetovej linke, aby bol obraz čo najplynulejší. K dispozícii budú úrovne 1,2 Mbit/s, 1,5 Mbit/s a 2 Mbit/s (všetky v kompresnom štandarde H.264).

Pri HD kanáloch bude stream pevne nastavený, predbežne na 3 Mbit/s.

Upresnenie (1.7.2012): Aj pri HD kanáloch sa bude dať manuálne nastavovať rýchlosť streamu, pričom 3 Mbit/s bude najnižší možný. Na akej úrovni budú ďalšie varianty streamu, zatiaľ definitívne rozhodnuté nie je.

Zvuk sa ručne nastavovať nedá, podľa konkrétnej stanice bude v kvalite 128 kbit/s alebo 192 kbit/s (používa sa AAC kódovanie).

Cez jeden SmartTVbox bude možné pozerať vysielanie len na jednom televízore. Kto chce antikovskú IP TV využívať na dvoch prístrojoch, musí myslieť nielen na kúpu ďalšieho set-top-boxu, ale aj na to, že sa tým prakticky zdvojnásobuje požadovka na kapacitu online pripojenia.

antik smarttvbox live 582

Pozeranie TV cez antikovský set-top-box bude, pravdaže, istý nápor na vyťaženie internetovej linky. Jedna hodina vysielania znamená prenos zhruba 500 MB dát. Veľkoryso nastavené FUP (napríklad pri telekomovských DSL a optických linkách je to 120 GB) by tak, teoreticky, mali zvládnuť aj pravidelné využívanie tejto IP TV služby. Otázka je, či zmena vyťaženia linky nepomkne (konkurenčných) internetových providerov k úpravám FUP.

Filozofia bezplatnej ponuky

Pokiaľ ide o ponuku TV programov, okrem vstupného balíka 20 staníc bez mesačných poplatkov bude Antik predávať niekoľko platených balíčkov. Pri kúpe hociktorej platenej ponuky dostane zákazník, samozrejme, aj vstupný balík.

Otázka, ktorá po skúsenostiach s grátis ponukou Skylinku a CS Linku okamžite príde na rozum, je, či vstupný balík ostane bezplatný natrvalo. Šéf IP TV Antiku Vlastimil Lakatoš hovorí, že operátor neplánuje tento model meniť. Istou garanciou má byť skutočnosť, že počas svojej histórie zvyšoval ceny len pri zmene sadzby DPH.

Náklady na bezplatný balík v princípe nemusia byť veľké. Televíznym vysielateľom Antik platiť nemusí, lebo ide o voľne dostupné stanice. Výraznú časť hardvérovej ako aj softvérovej infraštruktúry si operátor zabezpečuje vo vlastnej réžii, respektíve cez sesterskú firmu Antik Technology, takže odpadajú poplatky za licencie. Je možné, že najvýraznejšou nákladovou položkou sú poplatky pre ochranné autorské zväzy, ktoré vyberá SOZA.

Jedným zo zámerov, ktorý stojí za SmartTVboxom, je priniesť televíznu službu klientom, ktorí sú v pokrytí bezdrôtových WiFi vysielačov Antiku. V takom prípade môže byť bezplatná IP TV bonusom k (platenému) internetovému pripojeniu.

Okrem toho, Antik očakáva, že používatelia budú mať záujem o platené balíčky. Už len preto, že doplnkové funkcionality IP TV služby operátora, napríklad archív TV vysielania, budú (bezplatne) dostupné len pre pravidelných abonentov. (Najlacnejší je balík maďarských kanálov za dve eurá mesačne.)

TV archív a internet

Archív TV vysielania bude spočiatku pokrývať šesť najsledovanejších staníc: STV1, ČT1, Markízu, Joj, Doma a Disney Channel. Podľa V. Lakatoša existuje vízia, že k nim postupne pribudne ešte ďalších 14 kanálov.

Archív obsahuje kompletné vysielanie (v režime 24x7) z uplynulých 20 dní, uložené na vzdialených serveroch Antiku, skadiaľ sa rozkúskované streamuje na obrazovku používateľa. Požadovaná relácia sa vyberá pomocou programového sprievodcu (EPG).

antik smarttvbox archiv

Zdroj: Antik

Záznam sa uchováva v kvalite 1,5 Mbit/s a začína sa päť minút pred deklarovaným začiatkom relácie a končí 20 minút po jeho stanovenom konci. Nemalo by teda hroziť, že kvôli zaužívanej praxi slovenských vysielateľov nedodržiavať nimi stanovené časy vysielania prídete o rozuzlenie v CSI Miami alebo Kostiach... Záznam sa dá ľubovoľne zastavovať a pretáčať dopredu či dozadu. Takže sa dajú preskakovať reklamy.

Ďalšou funkcionalitou SmartTVboxu, ktorá však bude dostupná aj pri vstupnom balíku, je internetový prehliadač, umožňujúci surfovať priamo na obrazovke televízora. Menším obmedzením je, že neprehráva Flash videá a animácie, lebo je postavený na konkurenčnom štandarde HTML5.

antik smarttvbox internet

Zdroj: Antik

SmartTVbox chce Antik začať predávať v júli za 99 eur. Dominantnou formou predaja bude web, ale kúpiť by sa mal dať aj v jednej celoslovenskej sieti predajní so spotrebnou elektronikou. Podľa predpokladu eTrendu pôjde o Nay.

Nahrávanie, timeshift a VOD

Do budúcnosti by mali v SmartTVboxe pribudnúť ďalšie funkcie. Napríklad nahrávanie TV relácií na pevný disk, alebo USB kľúč, pripojený k set-top-boxu cez jeho USB rozhranie. Pri nahrávaní jedného kanála by sa mal pritom dať paralelne sledovať iný kanál. Samozrejme, pokiaľ to internetová linka používateľa zvládne.

Na báze pripojeného USB kľúča má fungovať aj Timeshift, skladajúci sa z dvoch zložiek. Pause TV umožní zastaviť živé vysielanie a neskôr ho pustiť, prípadne pretočiť. Start Over zasa previnie program na začiatok, respektíve do momentu, kedy naň používateľ prepol.

Súčasťou SmartTVboxu by mal byť aj Mediaportal s internetovými aplikáciami contentových poskytovateľov, ako je Sme.tv, alebo Tagesschau z dielne nemeckej verejnoprávnej ARD. K dispozícii budú aj platené ponuky, Antik napríklad rokuje s prevádzkovateľom video-on-demand služby Topfun.

Do budúcnosti chce Antik na SmartTVbox nasadiť aj vlastnú online videopožičovňu. Na prístup k obsahu v iných digitálnych zariadeniach v domácnosti by mal zasa slúžiť DLNA media player.

antik smarttvbox VOD2

Zdroj: Antik

Funkcionalitu digitálnej TV od Antiku zväčší tiež doplnkové zariadenie Juice TV Anywhere, ktoré po pripojení do set-top-boxu (cez USB) dokáže cez internet preposielať televízny signál na smartfón, alebo tablet. Ide o transkodér, ktorý zmenšuje stream podľa kvality linky, takže pozrieť si prenos z londýnskej olympiády by malo byť možné aj cez hotelovú WiFi na dovolenke. Cena Juice TV Anywhere zatiaľ stanovená nie je. Samotná bude dostupná v troch verziách, z toho jedna s vybranými kanálmi.

antik smarttvbox anywhere1

Zdroj: Antik

 

antik smarttvbox anywhere2

Zdroj: Antik

Foto na titulke a v článku – Antik

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tagy Antik