Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako som pol roka žil s robotom: Dlhodobé skúsenosti s vysávačom Roomba 980

24.12.2016, 05:00 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

Robotické vysávače sú pravdepodobne jediným dostupným a už aj pomerne známym zábleskom budúcnosti. Je to presne ten druh spotrebiča, ktorý si predstavovali vo futuristických dokumentoch z polovice minulého storočia. Len vtedy čakali, že v strašne vzdialenom roku 2016 to čudo bude vedieť aj zotierať prach z poličiek a žehliť. Aj bez týchto doplnkových funkcií vie byť dnešný robotický vysávač extrémne praktický domáci pomocník. Ale nie pre každého.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy

iRobot

Približne pred šiestimi mesiacmi som mal možnosť pár dní testovať trojicu robotických vysávačov. iRobot Roomba 980, Neato Botvac Connected a Samsung PowerBot VR9000. Všetko luxusné modely s hriešne vysokou cenovkou, ale aj zaujímavými funkciami ako pripojenie na internet a ovládanie mobilnou aplikáciou. Aj to základné, teda vysávanie, zvládali veľmi slušne.

Jedna vec je niečo „intenzívne“ testovať pár dní a druhá vec zase získať omnoho objektívnejšie skúsenosti po pravidelnom a dlhodobom používaní. Platí to prakticky o všetkom. Aj smartfóny alebo ultrabooky vedia po dvoch či troch mesiacoch celkom prekvapiť. Niekedy pozitívne, inokedy opačne. iRobot Roomba 980 je po pol roku už súčasťou domácnosti a nie iba novinka na otestovanie.

Roomba 980 je stále najvyššia trieda od firmy iRobot a ako prvá sa dokáže pripojiť na domácu Wi-Fi sieť. Výrobca sa chváli vylepšenou navigáciou a aj silnejším motorom. Základné funkcie som spoznal pri recenzovaní a bol som spokojný. Ukázali sa po tých mesiacoch aj nejaké skryté vady?

V prvom rade je nutné opísať podmienky, v ktorých robot pracoval. Testovacia domácnosť má drevené podlahy bez prahov medzi miestnosťami, minimum voľne stojaceho nábytku a dve mačky. Je pripojená na domácu Wi-Fi sieť a nastavená na vysávanie plochy veľkej približne 45 štvorcových metrov každý pracovný deň presne na obed.

Nebudeme si nič nahovárať, zhodou okolností to sú podmienky ako stvorené pre robotické vysávače. Navyše svetlé mačacie chlpy sa dali na tmavej podlahe ľahšie identifikovať a teda priam exaktne určovať, či Roomba urobila svoju robotu poriadne. Aké sú teda poznatky o aspektoch spolunažívania s týmto pomocníkom?

Vysávanie

Áno, ozaj to funguje. Minimálne v spomínaných podmienkach. Ráno som odchádzal a nechával po sebe rozsypané omrvinky po raňajkách. A mačky pĺzli tiež bez prestávky. Po návrate domov bolo zreteľne vidieť, že sa čistota podlahy zlepšila.

Veľkou výhodou robotických vysávačov je práve to neustále vysávanie. Pokojne aj 365 dní do roka. Tým pádom sa prach a nečistoty nestíhajú usádzať. Ale vyskúšal som vypustiť tohto žrúta prachu aj do ďalšej miestnosti, ktorá po presťahovaní ostala ozaj plná chuchvalcov nečistôt. Zavrel som za sebou dvere a približne o dvadsať minút bola izba pedantne povysávaná. Aj v rohoch.

Roomba 980 je ako stvorená do bytu so zvieratamiZdroj: Marián Biel

Samozrejme, a to platí zatiaľ o všetkých robotických vysávačoch, nedostanú sa absolútne do každého milimetra domu či bytu. Niektoré špecifické oblasti je potrebné dovysávať ručným vysávačom. Ale to stačilo robiť len raz za dva až tri týždne.

Hrach alebo popol mi na zemi nepristál, ale aj tak bolo vidieť, že sací výkon je dostatočný. Pritom na tvrdých podlahách nejde na plný výkon. Na ten sa prepne, až keď sám rozozná koberec. Aj tam som Roombu vyskúšal.

Žiaľ, dizajnový kúsok koberca má asi štvorcentimetrový vlas a na ozajstné vyčistenie nepomôže nič, len staré dobré vyprášenie na dvore. Mimochodom, maximálny výkon, takzvaný carpet boost, sa dá v aplikácii zapnúť pri každom druhu podláh.

Navigácia a úprava miestností

Priznám sa, že pri vysávačoch iRobot mi prekážalo navigovanie v štýle biliardovej gule. Pôsobilo to chaoticky a kým niektoré časti viditeľne nepovysávali, po iných prešli aj dvakrát.

Konkurenti si už osvojili, nazývam to, kombajnovú navigáciu. Krásne si obišli okraje miestnosti a potom začali rad za radom vysávať.

Aj Roomba 980 už konečne používa tento druh navigovania. Hoci nezačína hranicami izby, dokáže ju rozoznať a zapamätať si ju. A potom pekne vysáva hore dole v pekných pravidelných pásoch. Dobre si poradila aj s nohami stola, ktoré pekne dookola povysávala.  

Vyskúšal som aj senzor na spodnej strane, ktorý rozozná schod. Vysávač ozaj zastavil, nezrútil sa a pokračoval v práci. Majáky na vytváranie virtuálnych stien som nepotreboval. Iba vyskúšal, že fungujú. Nie iba na určenie hranice, za ktorú vysávač nesmie, ale aj na vytvorenie akéhosi virtuálneho ostrova s priemerom okolo metra.

Konečne bez chaotického odrážaniaZdroj: iRobot

Počas pol roka sa Roomba takmer nikdy nestratila a vždy som ju našiel pekne sedieť v dokovacej stanici. Párkrát som ju pri tom sledoval. Neviem na základe čoho, ale niekedy zaparkovala v priebehu sekúnd, inokedy jej to trvalo aj pár minút. Po niekoľkých mesiacoch sa už občas prihodilo, že sa nevedela trafiť do dokovacej stanice. Urobila pohyb vzad, znova do dokovacej stanice a znova návrat o pár centimetrov.

Skúšal som jej pomôcť ručne, ale to nie je riešenie. Nakoniec som prišiel na to, že po tých mesiacoch sa dotykové kontakty na stanici aj na vysávači zašpinili. Takže občas ich treba „vyleštiť“.

Pre vysávač som nijako extra miestnosti nepripravoval. Stačí pred odchodom zabezpečiť, aby na zemi neboli nejaké „namotaniahodné“ veci. Roomba si veľmi rada zgustla na zabudnutých štupľových slúchadlách alebo na kábloch od nabíjačky.

Nedošlo k poškodeniu, len sa zasekla a nedokončila prácu. Konštrukcia ale dovoľuje veľmi jednoduché vyberanie hlavných valcov. Hoci sa Roomba rozhoduje na základe dotykov a jemne ťuká hlavne do vecí, ktoré nie sú vždy na rovnakom mieste, za pol roka som si nevšimol ani najmenšie poškodenie nábytku alebo stien. Jemné opotrebenie sa dá pozorovať na senzorovom nárazníku vysávača.

Údržba

Ako som spomínal, Roomba 980 sa dá označiť za vysávač, ktorý vyžaduje minimum pozornosti. V priemere raz za dva až tri dni signalizuje naplnenie zásobníka a jeho vyprázdnenie by zvládlo aj štvorročné dieťa. Za dané obdobie som musel asi trikrát odmotať dlhé vlasy od osí valcov a koliesok. Na samotné gumené valce sa vlasy takmer nenamotávajú. Raz bolo nutné vyskrutkovať bočnú kefu a odstrániť namotané vlasy a chlpy. Záležitosti na pár minút.

Raz sa stalo, že vysávač zožral papierový obrúsok. Fungoval ďalej, ale bolo počuť, že nie korektne. Znova, namotaný papier sa dal odstrániť za pár sekúnd.

Roomba 980 po viac ako sto vysávaniachZdroj: Marián Biel

Bol som však aj svedkom serióznej údržbovej aféry. Na internete kolujú obrázky ako domáci miláčik nechal na koberci hnedú pozornosť a robotický vysávač ňou potom robil kaligrafické cvičenia. Našťastie, až tam to nedospelo.

Ale stačila jedna nevoľnosť mačky a zvratky by sa dali merať v metroch. To by nebol problém, podlaha sa dá ľahko umyť. Naopak iRobot musel prejsť veľmi dôkladným a zdĺhavým čistením, pretože hmota stihla zaschnúť.

Kolieska má vysávač so šachovnicovým dezénom pre znížené trenie. Rôzne drobné škáry sú aj na spodnej časti robota. Našťastie, pár špáradiel, vlhčené utierky a kopa trpezlivosti a vysávač bol ako nový. Na funkčnosť to nemalo žiadny vplyv.

Wi-Fi

Čo sa týka využiteľnosti pripojenia na internet, po pol roku môžem povedať, že hoci je to zaujímavý doplnok, ani zďaleka nie je nevyhnutnosť. A ani nejako citeľne nezvyšuje pohodlie alebo praktickosť.

Osobná skúsenosť bola taká, že na začiatku je to úžasná vec. iRobot má dobre spracovanú mobilnú aplikáciu a jednoducho je to dobrý pocit kliknutím na displej mobilu spustiť robotického vysávača. Prípadne ho poslať do dokovacej stanice alebo spustiť lokálne vysávanie. Je to ale stále len vysávač a po pár týždňoch sa dostaví rutina.

Takže som v aplikácii nastavil harmonogram vysávania a aplikáciu už prakticky nezapínal. Každý deň po práci je povysávané, len občas vyprázdnim zásobník. Smartfón mi ukáže koľko metrov vysávač povysával, či dokončil prácu alebo či sa zasekol na nejakom kábli. Z práce som s tým ale aj tak nič nemohol spraviť. Led diódami alebo zvukovým signálom dáva iRobot o všetkom vedieť aj sám o sebe.

Aplikácia je praktická a prehľadná

Podčiarknuté a zrátané, Wi-Fi pripojenie je skvelý doplnok a určite ho viac či menej využije každý. Ak to ale má znamenať navýšenie ceny vysávača o sto či dvesto eur, to už až také ekonomické nie je. Na scénu tak prichádza takzvaná kanibalizácia, teda výhodnosť lacnejšieho produktu rovnakého výrobcu.

Roomba 866 má veľa rovnakých vlastností, ale má starší motor, chýba jej spomínané pripojenie na Wi-Fi, nepozná automatické zvýšenie výkonu pri detegovaní koberca a nevie povysávať celú domácnosť, pretože má slabšiu batériu a počas vysávania nedokáže dobiť a potom pokračovať tam, kde prestala. Lenže stojí 550 eur.

Prípadne Roomba 960 ponúka v podstate to isté, ale aj Wi-Fi pripojenie a predáva sa za 800 eur. Kto vyžaduje vlajkovú loď so všetkým, čo iRobot vie v tejto dobe ponúknuť, musí za Roombu 980 zaplatiť až 999 eur. Presnejšie 899 eur, pretože do konca januára dostane každý nový majiteľ 100 eur naspäť (cashback). Nehovoriac o tom, že na trhu sú aj iné značky.

Má to zmysel?

Jednotná odpoveď na otázku, či sa oplatí robotický vysávač, žiaľ, nejestvuje. Ak žijete v byte alebo dome s prevažne tvrdými podlahami alebo kobercami s veľmi krátkym vlasom a možno máte aj domáceho maznáčika, tak jednoznačne. Občasnému ručnému dovysávaniu sa nevyhnete. Ale udržiavanie prašnosti a teda aj alergénov na permanentne minimálnej úrovni je na nezaplatenie. Aj preto je to pre danú cieľovú skupinu perfektný vianočný alebo narodeninový darček.

Ak je to ale skôr veľmi členitý byt s hrubými kobercami a detskými hračkami neustále rozosiatymi po celej podlahe, investujte radšej tých pár stovák do poriadneho klasického vysávača. A do nástenky, kde bude oznam pripomínať, že ste znova na vysávanie zabudli. 

  • Tlačiť
  • 7

Tagy iRobot