Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Aký bude iPhone 5

20.07.2012, 11:40 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

S blížiacou sa premiérou nového applovského mobilu sa objavuje stále viac dohadov o jeho parametroch

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy

Apple, iPhone

Po minuloročnom čakaní na nasledovníka modelu iPhone 4 sa hovorilo o tom, že Apple na jeseň istotne ukáže iPhone 5 s takými a onakými zmenami. Dokonca sa už dali objednať ochranné kryty „šité na mieru“. A potom Tim Cook ukázal iPhone 4S a bolo po dohadoch.

Je veľmi nepravdepodobné, že sa niečo podobné zopakuje aj v roku 2012. Apple musí reagovať na konkurenciu a meniace sa požiadavky spotrebiteľov. Pripravovaný iPhone 5 tak bude mať väčšiu uhlopriečku, menšiu hrúbku, iný konektor, silnejší procesor a veľa ďalšieho. Aspoň podľa zdrojov Wall Street Journalu, ktoré tvrdia, že iPhone 5 sa už montuje a Apple ho predstaví už onedlho. Pravdepodobne v októbri, tak ako vlani iPhone 4S.

Niektoré „zaručené“ informácie o parametroch nového iPhonu sa zdajú byť logické. Medzi tie najpravdepodobnejšie patrí výkonnejší procesor. A to buď ten istý, ako má nový iPad (hoci ide len o upravenú verziu staršieho dvojjadrového procesora A5), alebo úplne nový, štvorjadrový procesor A6. Ten by smartfónu dodal výkon pre náročnejšie aplikácie a vďaka novej technológii výroby by mal byť energeticky menej náročný.

 

Napriek tomu, že zosnulý Steve Jobs trval na zachovaní veľkosti uhlopriečky applovského mobilu, trendy sú neúprosné. Androidoví, ale aj windowsoví konkurenti postupne pri high-endových modeloch prešli na displeje s veľkosťou od štyroch do takmer piatich palcov.

Terajší iPhone 4S s 3,5-palcovým displejom je prenosnejší a ľahšie sa vojde napríklad do vrecka nohavíc. No pri smartfóne už nejde len o mobil, ale o multimediálne zariadenie pre surfovanie po webe, pozeranie videa či hranie hier, pri ktorom je väčšia obrazovka výhodou.

Tomuto tlaku sa má podriadiť aj Apple. Server 9to5Mac zverejnil fotografie čierneho a bieleho iPhonu 5, podľa ktorých má prichádzajúci jablkový mobil uhlopriečku niekde medzi 3,9 a 4,1 palcami. Naznačujú to aj zdroje Wall Street Journalu.

Displej sa má vyrábať novou technológiou in-cell, vďaka ktorej sa eliminuje dotyková vrstva - takže dotyky už sníma samotný LCD displej. Zlepšia sa tým pozorovacie uhly, no hlavne bude môcť byť displej a teda aj celé zariadenie o pol milimetra tenšie.

Možno to nevyzerá ako veľká výhra, no aj vďaka takejto úspore sa do smartfónu vojde o niečo väčšia batéria, ktorá pozdrží ukazovateľ vybitej batérie aj o niekoľko hodín. Pre Apple by to znamenalo aj zníženie nákladov, keďže by nemusel mať samostatného dodávateľa pre LCD vrstvu a ďalšieho pre dotykovú vrstvu.

Zaujímavé sú takisto tvrdenia o rozlíšení nového iPhonu. Najčastejšie sa hovorí o 1136 x 640 bodov. Tieto čísla sú odvodené od dohadov, že Apple presedlal na širokouhlé obrazovky z doterajších 3:2 na bežnejších 16:9. Šírka displeja by tak ostala rovnaká, zmenila by sa jeho výška.

Pre vývojárov to nemusí byť najšťastnejšia správa: museli by urobiť verziu svojich aplikácií aj pre toto nové rozlíšenie. Dobrou správou je, že zachovanie šírky by umožnilo používať aplikácie rovnako ako doteraz, len s čiernymi pásmi po bokoch.

Toto rozlíšenie by tiež znamenalo päť namiesto terajších štyroch riadkov ikoniek na hlavnej obrazovke. Mimochodom, Apple vraj pri päťke má vymeniť zadný sklenený povrch za kov a znížiť tak počet prasknutých zariadení.

Z nových funkcií je už takmer isté, že modelu určenému v podstate pre rok 2013 nebude chýbať podpora 4G/LTE sietí pre rýchly prenos mobilných dát. Pokrytie nextgen sieťami sa rapídne rozširuje v USA a postupne aj v Európe.

Podobne to je s podporou NFC technológie. Na konferencii WDC 2012, kde Apple oznámil niektoré novinky z pripravovanej verzie operačného systému iOS 6, sa objavila aj funkcia Passbook. Má byť akousi virtuálnou peňaženkou pre virtuálne platobné, ale aj iné karty, vstupenky, či cestovné lístky.

Passbook funguje aj bez NFC, no je veľmi pravdepodobné, že Apple do svojich zariadení bezdotykové platby implementuje. Inak by ponechal veľa priestoru konkurentom. Google a jeho Wallet už v USA funguje a celkovo je na trhu už niekoľko androidových a windowsových mobilov s integrovaným NFC čipom.

Nie pre všetkých by bola pozitívna aj informácia o zmene hlavného konektora. Viaceré zdroje, napríklad TechCrunch tvrdia, že 30-pinový konektor nahradí o takmer polovicu menší, 19-pinový. Zmenšia sa tým jeho rozmery v samotnom iPhone - úsporu možno využiť aj na zväčšenie batérie.

Konektor má byť magnetický (rovnako ako pri MacBookoch) a vodeodolný. Hovorí sa aj o konci lacných káblov pre iPhone z Ázie. Nový konektor má podporovať iba originálne káble so vstavaným čipom: ak detekujú pripojenie nekompatibilného príslušenstva, odmietnu dátový prenos.

Malý konektor bude znamenať aj to, že externé dokovacie stanice, reproduktory a podobné periférie už nebudú kompatibilné a vyrieši to jedine redukcia. Pri niektorých perifériách s pevne stanovenou veľkosťou pre zasunutie iPhonu to bude najnepríjemnejšie.

iphone5 dohady_5_9t5mac

Päťkový iPhone má byť prvý telefón, ktorý bude vyžadovať SIM karty nového, nedávno schválneho štandardu nano. Znova ide o snahu čo najviac zmenšiť všetky komponenty, vrátane slotu pre SIM kartu. Nano SIM je takmer o 40 percent menšia než len teraz sa rozbiehajúca micro SIM. Pri nano SIM ale už obyčajné orezanie veľkej simky do menších rozmerov nepomôže. Nano SIM je aj o desatinu milimetra tenšia.

Všetky informácie o novom iPhone budú dohadom až do oficiálneho predstavenia a nezmenia to ani najdôveryhodnejšie fotografie, ktoré už nie sú rozmazané, a ani rôzne nemenované zdroje, hoci by za nimi bola sekretárka samotného Tima Cooka. No možno niekomu pomôžu zorientovať sa a lepšie rozhodnúť pri chystanej kúpe nového smartfónu.

V každom prípade, používatelia sa majú na čo tešiť. Aspoň to tvrdí Terry Gou, výkonný riaditeľ spoločnosti Foxconn, ktorá je výrobcom šiestej generácie iPhonu. Na nedávnom zasadnutí akcionárov povedal, že iPohne 5 „úplne zahanbí Samsung Galaxy S III“. Kto sa už nevie dočkať, môže to risknúť na čínskom e-shope Taobao, kde sa už iPhone 5 dá predobjednať v prepočte za 1100 amerických dolárov.

 

  • Prečítajte si tiež, ako mal vyzerať nový päťkový iPhone vlani - predtým, než sa z neho vykľula verzia 4S.

Foto v článku - Flickr.com, 9to5Mac, BGR.com // Foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy Apple, iPhone