Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Amazon a Google si kúpia najviac nových domén

14.06.2012, 14:47 | pst

Na webe pribudnú stovky nových webových koncoviek. Boj o najlepšie adresy sa už začal

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Amazon, Google

Monopol koncovky .com pri webových adresách firiem sa končí. Začiatkom budúceho roka by sa mali začať objavovať prvé weby s príponami ako .pizza, .sport či .app. Organizácia ICANN, ktorá má prideľovanie domén na starosti, v stredu zverejnila zoznam žiadateľov o nové koncovky.

Najviac žiadostí podal internetový vyhľadávač Google a webový obchod Amazon. Obe firmy žiadajú o desiatky koncoviek. Jedna doména vyjde na 185-tisíc dolárov, pričom firma musí splniť požiadavky ICANN na technické zabezpečenie jej prevádzky. Celkovo dostala organizácia 1 930 žiadostí. O niektoré koncovky sa však zaujímalo viacero žiadateľov. Najžiadanejšou doménou bola .app, ktorú chce získať trinásť firiem.

Časť technologických firiem sa do tlačenice nezapojila. Apple napríklad požiadal len o doménu .apple. Microsoft si vyžiadal približne desiatku domén a sociálne siete Facebook a Twitter si nepodali ani jednu prihlášku. „Veľké internetové firmy investovali buď vo veľkom alebo vôbec,“ povedal pre agentúru Reuters Stuart Durham z firmy Melbourne IT, ktorá pre klientov podala približne 150 prihlášok.

ICANN, ktorý je americkou neziskovou organizáciu, sa po zverejnení prihlášok stal cieľom kritiky pre údajnú snahu o privatizáciu webu. „Obávame sa, že by to mohlo viesť k chráneným záhradám, akou je napríklad Facebook – veľké firmy sa budú snažiť udržať používateľov vo vlastných oblastiach internetu,“ povedal pre Reuters Stephen Ewart z britskej registračnej firmy Names.co.uk.

Ďalším často spomínaným problémom je západná orientácia organizácie. Aj napriek tomu, že prihlášky prišli zo 60 krajín sveta, drvivá väčšina pochádza z USA a Európy. Firmy z regiónu podali spolu 1586 prihlášok. Z Afriky prišlo spolu 17 žiadostí o nové domény. Firmy z Latinskej Ameriky a Karibiku podali spolu 24 prihlášok. Z Ázie prišlo 303 prihlášok.

Krajiny ako Čína a Rusko dlhodobo tlačia na zmenu pravidiel pri poskytovaní domén. Právomoci ICANN by sa podľa nich mali presunúť na organizáciu spravovanú OSN, čo by prideľovanie adries dostalo pod väčšiu medzinárodnú kontrolu. Očakáva sa, že ICANN na pridelení domén zarobí približne 350 miliónov dolárov, čo je päťnásobok ročného rozpočtu organizácie.

Zdroj: SITA / AP

Šéf ICANN Rob Beckstrom

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Amazon, Google

Diskusia (0 reakcií)