Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Amazon chce heslo nahradiť žmurknutím

03.04.2016, 06:38 | Jozef Kotrý | © 2016 News and Media Holding

Amazon by v budúcnosti chcel zákazníkom umožniť jednoduchšie nakupovanie jeho produktov bez použitia hesla. Americká spoločnosť nedávno podala patentovú prihlášku pre analýzu obrazových dát za účelom autentifikácie používateľa. Zjednodušene povedané na využitie selfie fotografie ako hesla.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Amazon

Amazon uvádza, že proces bude fungovať na základe využitia fotografie alebo videa konkrétneho človeka. Takéto overenie by ale nebolo bezpečné, podvodník by mohol pred kameru umiestniť fotografiu cudzej osoby.

Druhou fázou overenia preto bude vykonanie akcie. Systém vyzve zákazníka na spravenie gesta, akým je napríklad žmurknutie, čím potvrdí akciu, pre ktorú bolo požadované overenie.

Nákres patentu

Nákres patentu

V prihláške sa ako jeden z dôvodov uvádza to, že niektorým používateľom môže byť trápne zakrývať zadávané heslo a v niektorých prípadoch to môže byť až neslušné.

Kritici však túto technológiu vidia pomerne skepticky. „V prvom rade je pre človeka ťažké si zachovať rovnaký vzhľad. Množstvo ľudí sa mení zo dňa na deň. Človeku môžu dorásť fúzy či vlasy, môže začať nosiť okuliare... Neviem, ako by mohla aplikácia rozoznávať tieto odchýlky,“ povedal pre portál ComputerWorld nezávislý analytik Jeff Kagan. Amazon sa k riešeniu tohto problému zatiaľ odmietol vyjadriť.

Veľmi podobnú technológiu už minulý mesiac zaviedla kartová spoločnosť MasterCard. V jej mobilnej aplikácii sa dá od poslednej aktualizácie overiť identita používateľa pomocou odtlačku prstu alebo pomocou selfie fotografie.

Ajay Bhalla z MasterCard uviedol pre CNN, že do piatich rokov by radi sprístupnili túto metódu overenia pre každého na svete, kto využíva ich služby. Americká banka HSBC zas oznámila, že už čoskoro sprístupní miliónom vlastníkom účtov metódu identifikácie pomocou hlasu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Amazon

Diskusia (0 reakcií)