Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Amazon chystá vlastný telefón, Facebook možno tiež

08.07.2012, 10:00 | Ondrej Podstupka

Na neľútostnom trhu smartfónov sa internetový obchod pokúsi preraziť nízkou cenou a obsahom

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Amazon vyvíja vlastný telefón, ktorý má súperiť s iPhonom od Applu a telefónmi s operačným systémom Android od Googlu. S odvolaním sa na dva anonymné zdroje to uviedla agentúra Bloomberg. Podľa jej informácií už najväčší internetový obchod na svete v spolupráci s čínskym výrobcom Foxconn pripravuje vývoj zariadenia.

Firma tiež nakupuje patenty technológií bezdrôtovej komunikácie, ktoré majú zariadenie ochrániť pred žalobami zo strany konkurencie. Potvrdzujú sa tak informácie z novembra, kedy správu o telefóne od Amazonu priniesol analytik spoločnosti Citigroup Mark Mahaney.

Po tablete Kindle Fire Amazon chystá Ďalší špeciálny produkt aj pre smartfónový trh. Ten je aj napriek rýchlemu rastu mimoriadne zahustený. Len v minulom roku sa predalo takmer 400 miliónov inteligentných telefónov.

V súčasnosti majú problém udržať sa v zisku aj roky fungujúce a zabehané firmy na trhu. Smartfónový biznis Nokie naďalej stráca peniaze a RIM, ktorý vyrába telefóny BlackBerry, bude mať šťastie ak sa vyhne rozpredaju firmy alebo krachu. Nedarí sa ale ani firmám, ktoré zvládli prechod na novú generáciu operačných systémov. Podľa výsledkov z prvého štvrťroka sa zisk z predaja smartfónov nepodarilo vyťažiť ani firmám ako Motorola či LG. Silné zisky si z výrobcov hardvéru pripísali len Apple a Samsung.

Nová stratégia

Je pravdepodobné, že Amazon nebude chcieť priamo konkurovať zariadeniam na technologickej špičke. Pravdepodobne skopíruje stratégiu, ktorú roky úspešne využíva pri čítačkách elektronických kníh Kindle – vyrobí kvalitné, ale lacné zariadenie, ktoré bude predávať s takmer nulovou maržou.

Spoľahne sa na to, že peniaze mu zákazníci prinesú neskôr, cez nákup digitálneho obsahu z obchodu priamo vstavaného do telefónu. Amazon už v súčasnosti predáva filmy, hudbu a knihy v digitálnom obchode dostupnom napríklad cez webové rozhranie alebo mobilné aplikácie. Vlastný telefón bude ale s obchodmi prepojený dôslednejšie, podobne ako v súčasnosti predávaný tablet Kindle Fire. Hlavným lákadlom pre používateľov bude cena, ktoré bez predajnej marže môže byť výrazne nižšia ako pri porovnateľných telefónoch od konkurencie.

Ďalším kandidátom je Facebook

V posledných mesiacoch opäť ožili aj zvesti o telefóne z dielne Facebooku. Podľa správ New York Times z mája by sa telefón mohol objaviť na trhu už na budúci rok. Noviny vtedy uviedli, že Facebook hľadá inžinierov, ktorí by mali na zariadení pracovať. Sociálna sieť medzičasom vypustila vlastnú fotografickú aplikáciu a objavili sa informácie, že uvažuje o kúpe prehliadača Opera. Spolu s vlastným obchodom pre aplikácie by tak Facebook mal základ pre vybudovanie vlastnej nadstavby pre operačný systém Android, ktorá by prepájala všetky mobilné funkcie sociálnej siete.

Facebook už v dokumentoch podaných na úrady pred vstupom na burzu priznal že v súčasnosti nedokáže získať príjmy z prístupov cez mobilné zariadenia, ktoré tvoria čoraz väčšiu časť premávky na jeho sieti. Mobilný priestor je tak pre Facebook v súčasnosti najväčšou výzvou. Vlastný smartfón by mu mohol dať väčší priestor pri hľadaní spôsobu, ako zo segmentu získať zmysluplný zisk.

Zdroj: SITA / AP

Šéf Amazonu Jeff Bezos

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Amazon, facebook

Diskusia (0 reakcií)