Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Američania si brúsia zuby na asteroidy. Zákon firmám povolí ťažbu

24.11.2015, 15:23 | Tomáš Čačko

Získavanie surovín z asteroidov síce môže vyzerať ako vytrhnuté z futuristického sci-fi, o jeho aktuálnosti však svedčí zákon prijatý americkým kongresom. Ten umožňuje občanom Spojených štátov vlastníctvo a ťažbu materiálov nachádzajúcich sa v kozme. K vstupu do platnosti už stačí len podpis prezidenta Baracka Obamu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

V oblasti vesmírnej ťažby si zatiaľ najodvážnejšie ciele kladie americká spoločnosť Planetary Resources, ktorej hlavnou náplňou je vývoj technológií potrebných pre ťažbu na asteroidoch.

Jej prezident Chris Lewicki vo svojom vyhlásení prirovnal prijatý zákon k takvanému Homestead Act z roku 1862. Ním Abraham Lincoln umožnil všetkým občanom Spojených štátov aj novým prisťahovalcom bezplatné získanie 60 hektárov federálnej poľnohospodárskej pôdy.

Zákon s označením H. R. 2262, ktorý kongres prijal ešte 10. novembra, zaručuje americkým občanom právo na získavanie, vlastnenie, prepravu, použitie a predaj surovín vyťažených z asteroidu alebo iného kozmického telesa.

Nepriznáva však právo na vlastnenie samotných vesmírnych telies ani ich častí, píše server Space.com. Z pôvodného návrhu bola vyškrtnutá aj pasáž o práve na nezasahovanie do prebiehajúcich vesmírnych operácií. Objavili sa totiž obavy, že by to mohlo vyvolať nové globálne preteky v dobývaní kozmického priestoru.

Čo by nasledovalo v prípade, že by si dve spoločnosti nárokovali suroviny z toho istého telesa, však nie je jasné. Už teraz sa hovorí aj o iných nedostatkoch novoprijatého zákona. Tie sa týkajú napríklad výkladu toho, čo v praxi znamená „získavanie“ vesmírnych surovín.

Súkromné spoločnosti na vzostupe

Potreba vytvorenia takejto legislatívy vyplynula z čoraz väčšej angažovanosti súkromných spoločností vo výskume vesmíru. Firmy ako SpaceX či Boeing by už v blízkej budúcnosti mali nielen zaobstarávať zásobovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) potravinami či materiálmi, ale vynášať by na ňu mali aj ľudskú posádku.

NASA by sa potom mala sústrediť na výskum vzdialenejších oblastí Slnečnej sústavy s dlhodobým cieľom pristátia ľudí na Marse. Svoje plány na jeho kolonizáciu predstavili už aj súkromné firmy, na čele so spomínanou SpaceX vlastnenou vizionárom Elonom Muskom.

Či a kedy sa k prijatiu podobného zákona odhodlajú aj iné svetové veľmoci, je nejasné, keďže mimo USA je súkromné dobývanie vesmíru stále v zárodku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy NASA, ťažba, vesmír

Diskusia (0 reakcií)