Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Americko-slovenský čipový projekt Tachyum získal investora z Aeromobilu

17.09.2017, 13:53 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

Investičná spoločnosť IPM rozširuje portfólio svojich investícií. Dva mesiace po Aeromobile ohlásila, že vloží peniaze zo svojho fondu IPM Growth do ďalšieho projektu. Investuje do technologickej spoločnosti Tachyum, ktorá vyvíja úsporný čip pre cloudové servery v dátových centrách. Výšku investície spoločnosti nezverejnili.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

ipm, Tachyum

Za projektom Tachyum stojí americký Slovák Rado Danilák, ktorý má za sebou dva čipové projekty s multimiliónovými exitmi. Po úspešnej kariére vo firme Nvidia rozbehol vlastnú spoločnosť SandForce, ktorá vyvinula čip pre flashové úložné disky, takzvaný SSD controller.

Po predaji SandForcu naštartoval R. Danilák svoju ďalšiu firmu. Jeho Skyera vyrábala kompletný storage systém vo veľkosti pizza boxu, určený najmä pre vládne či armádne účely. Oba projekty spájalo, že zlacňovali a zmenšovali existujúce technológie.

V obdobnej línii ako SandForce a Skyera ide aj Tachyum. Vyvíja mikroprocesory pre cloudové riešenia, ktoré sú 25-krát menšie ako súčasné modely a vyžadujú 20-krát menej energie. Tachyum odhaduje, že jeho čip usporí štvrtinu nákladov oproti existujúcim riešeniam.

Neprehliadnite

„Inovatívny nový prístup od úplných základov je jediná realistická šanca na dosiahnutie zlepšenia výkonu oproti riešeniam, na ktorých technologická brandža stála v uplynulých dekádach,“ vysvetľuje R. Danilák. Tvrdí, že biznis príležitosť Tachya je stokrát väčšia než pri jeho predchádzajúcich projektoch.

Finálny produkt Tachya totiž mieri na stále rastúci trh čipov pre cloudové servery, ktorý predstavuje 20 miliárd amerických dolárov. Jeho procesor má nájsť uplatnenie v komplexných riešeniach v oblasti Big Data, deep learningu a vysokoškálovaného computingu.

Investícia fondu IPM Growth má slúžiť na posilnenie R&D aktivít Tachya a je v súlade so stratégiou IPM, ktorej pilierom je podpora projektov energeticky efektívnych technológií s globálnym potenciálom.

Z tohto súdka je i ďalšia investícia IPM do slovenskej spoločnosti GA Drilling z mája tohto roka, ktorá vyvíja technológiu hĺbkového plazmového vŕtania. Riešenie GA Drillingu bude možné využiť pri podmorských ropných vrtoch alebo geotermálnych projektoch.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy ipm, Tachyum

Diskusia (0 reakcií)