Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Startup Represent slovenského spoluzakladateľa sa predáva za sto miliónov dolárov

05.02.2016, 09:58 | Jozef Andacký | © 2016 News and Media Holding

Slovák Andrej Pančík (27) sa s Američanom Bryanom Baumom a Britom Leom Seigalom stretol počas štúdií na univerzite v anglickom Oxforde. V roku 2014 spolu založili firmu Represent a rozbehli digitálnu platformu na výrobu a distribúciu originálnych tričiek a odevných doplnkov. Ich startup medzičasom získal financovanie od viacerých rizikových investorov. Teraz ho kupuje americký producent oblečenia CustomInk.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

start-up

Detaily transakcie zmluvné strany nezverejnili. Podľa zdrojov Wall Street Journalu blízkych obom firmám sa hodnota dealu blíži 100 miliónom dolárov v hotovosti a akciách.

Represent slúži na organizáciu merchandisingových a marketingových kampaní. Jeho nástroje umožnia používateľovi nadizajnovať napríklad tričko s originálnou potlačou, potom ponúknuť na predaj a výťažok z neho poslať na bankový účet alebo do vybranej charity.

Platforma je otvorená pre hocikoho, ale jej najčastejšími používateľmi sú celebrity, umelci alebo osobnosti na sociálnych sieťach, ktorí sa takto môžu spojiť a monetizovať svoj vzťah s fanúšikmi.

Napríklad Stephen Amell, hviezda televízneho seriálu Arrow, cez Represent predal rekordných 143-tisíc tričiek. Pre svoje charitatívne kampane, ako napríklad F*** Cancer, za jeden rok vyzbieral 6,4 milióna dolárov.

Umelci, športovci a influenceri boli tiež prvými investormi Representu. Patria medzi nich herec Asthon Kutcher (cez svoju investičnú firmu Sound Ventures), basketbalista Kobe Bryant či majiteľ baseballového klubu Milwaukee Brewers Mark Attanasio. Vlani do Representu investovala aj česká Credo Ventures. Celkovo prvotní investori do slovensko-americko-britského startupu naliali šesť miliónov dolárov.

Represent nie je prvý projekt A. Pančíka a jeho partnerov. Stáli aj za projektom Prizeo s podobným nápadom: spájal charitu s celebritami formou predaja zlosovateľných žrebov (výherca získal napríklad večeru s kuchárom Jamiem Oliverom alebo skupinou One Direction).

CustomInk si od akvizície Representu sľubuje najmä vstup na nové trhy a rozšírenie portfólia služieb o affinity marketing. „My zasa budeme môcť využívať produkčné kapacity CustomInku a poskytovať naše služby efektívnejšie,“ vysvetľuje pre TREND.sk A. Pančík.

Represent má oficiálne sídlo v Los Angeles, ale významnú časť tímu má v Prahe. V Kalifornii má podľa A. Pančíka momentálne tridsať ľudí, v Česku o desať menej, hoci množstvo personálu v pražskej pobočke sa má v nadchádzajúcich mesiacoch zdvojnásobiť.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy start-up

Diskusia (0 reakcií)