Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Appka dňa: Browsery pre mobily a tablety (2/2)

14.06.2012, 12:00 | Martin Trilec | © 2012 News and Media Holding

Firefox, Chrome a Opera dokážu viac ako štandardné webové prehliadače

  • Tlačiť
  • 0

Prehliadače webu predstavujú vstupnú bránu do sveta internetu. Patria medzi základné nástroje každého moderného operačného systému, vrátane tých v smartfónoch či tabletoch. Nie vždy sú však vstavané prekladače HTML jazyka natoľko sofistikované ako tie od iných vývojárov, ktoré často ponúkajú rozšírenú funkcionalitu a posilnenú bezpečnosť.

Mozilla Firefox

Ohnivá líška (Firefox) donedávna patrila medzi najpoužívanejšie webové prehliadače na počítačoch. Ľudia si tento browser obľúbili, lebo ponúkal podstatne lepšie a presnejšie vykresľovanie webstránok, ako napríklad Internet Exporer 6. Taktiež podporoval zásuvné moduly tretích strán.

Firefox pre mobily sa snaží pokračovať v šľapajach svojej desktopovej obdoby. Ponúka všetku jeho základnú funkcionalitu. Hoci sa ukázalo, že mobilná obdoba Firefoxu je chybovejšia, respektíve neúmerne náročná na hardvér telefónov.

Medzi jej kľúčové nevýhody patrí predovšetkým veľká spotreba operačnej pamäte RAM a väčšie vyťaženie procesora. Na desktopoch tieto nedostatky až tak neprekážajú, nakoľko na dnešné pomery je v nich dostatok pamäte a taktiež ponúkajú niekoľkonásobne výkonnejšie procesory.

appka dna prehliadace mozilla firefox text thumb 600

Zdroj: Mozilla

appka dna google play 3

Chrome

Google Chrome je aktuálne najpoužívanejší desktopový prehliadač na svete. Má tiež najrýchlejšie rastúcu používateľskú základňu. Získal si ju najmä vďaka svojej jednoduchosti a rýchlemu vykresľovaniu webstránok. Navyše, keďže ho vyvíja sám Google, jeho funkcionalita je čiastočne prispôsobená pre niektoré webové produkty tohto internetového giganta.

Mobilný Chrome je síce pre zatiaľ len v štádiu beta, teda vo fáze vývoja prvotnej stabilnej verzie, no podobne ako Firefox poskytuje všetko, na čo si používatelia zvykli jeho desktopovej obdoby: intuitívne ovládanie, režim inkognito, priateľské rozhranie či prepojenie s googlovskými webproduktmi... Škoda len, že chrómový prehliadač jezatiaľ dostupný len pre štvorkový Android.

appka dna prehliadace google chrome text thumb 600

Zdroj: Google

appka dna google play 2

Opera Mobile (Mini)

Nórska Opera patrí medzi najstaršie webové prehliadače. To neznamená, že patrí aj medzi stagnujúce. Práve naopak. Napriek pomerne nízkej používanosti si Opera na trhu prehliadačov našla miesto. Presvedčila predovšetkým funkcionalitou, ktorou v danej dobe nedisponoval žiaden konkurenčný prehliadač (napríklad karty v prehliadači). Plus, blesková rýchlosť.

Mobilná Opera, či už Mini alebo Mobile verzia, už patrí medzi najpoužívanejšie prehliadače pre telefóny. Znova, ponúka v základoch všetko, čo jej desktopový predchodca. S tým rozdielom, že niektoré funkcie sa dajú využiť efektívnejšie práve na mobiloch.

Veľmi osožnou sa stala napríklad funkcia Opera Turbo, ktorá ešte viac urýchľuje načítavanie webu, ale predovšetkým šetrí prenesené dáta aj o 90 percent, čo je v kombinácii s nekonečne obmedzenými dátovými paušálmi slovenských operátorov na nezaplatenie.

Zatiaľ čo s desktopovou Operou si väčšinou rozumejú tí technicky zdatnejší, mobilná obdoba predstavuje plnohodnotný prekladač HTML kódu pre každého. Škoda len, že v poslednej dobe sa vyskytla istá nestabilita v prostredí systému Android.

appka dna prehliadace opera mobile text thumb 600

Zdroj: Opera ASA

appka dna google play 1

Foto v článku - Mozilla, Google, Opera // Foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Android, Appka dňa

Diskusia (0 reakcií)