Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Appka dňa: Dragon Dictation a Dragon Search

28.06.2012, 12:45 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

Pokročilé rozoznávanie reči pre iPhone už pozná aj slovenčinu. A vychodňarčinu

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Aj keď sa mobilom dajú diktovať poznámky či hlasovo vytáčať kontakty už roky, stále to nebolo presné a jednoduché ako v sci-fi filmoch. Spoločnosť Nuance, ktorá je najväčším softvérovým vývojárom rôznych aplikácií a riešení založených na rozpoznávaní ľudskej reči, predstavila Dragon Dictation, ktorý je už takmer bezchybný. A čo je najdôležitejšie, pozná slová ako Dušan Grúň alebo potôčik.

Nuance stojí takmer za všetkým, čo v dnešnej dobe pracuje s hlasom. Ich softvér je základom Siri aj S-Voice Samsungu, používa sa v automobiloch Audi či Mercedes a v PC svete sa preslávili programom Dragon Naturaly Speaking, pomocou ktorého sa veľmi presne dajú diktovať počítaču aj celé strany textu.

Malou odnožou je dvojica mobilných aplikácií Dragon Dictation a Dragon Search pre applovské zariadenie so systémom iOS. Dostupné sú aj v slovenskom App Store, pričom Nuance ich vyzbrojila zásobou 400-tisíc slov v slovenčine.

Dragon Dictate_1_nuance

     

DragonDictate_2_nuance

Dragon Dictation zobrazí po spustení na obrazovke veľké tlačidlo pre nahrávanie. Na jeden „záťah“ vie nahrať 40 sekundové diktovanie. Potom sa, samozrejme, dá v diktovaní pokračovať. Samotné rozpoznanie hlasu sa deje na serveroch spoločnosti Nuance. Cloudové riešenie znamená, že aplikácia funguje len s dátovým pripojením. Bez problémov postačuje aj 2G pripojenie.

Po rozpoznaní hlasu sa text pošle z cloudu na displej mobilu a odtiaľ sa dá použiť v SMS, e-mailoch, Facebooku alebo Twitteri. Dá sa tiež skopírovať do schránky a prilepiť kamkoľvek. Rozpoznanie slovenčiny nie je dokonalé, chce to trochu tréningu. No stále je už od prvého zapnutia najpresnejšie, s akým sme sa stretli. Poradil si aj s diktovaním s prízvukom.

DragonDictate_6_nuance

     

Dragon Dictate_3_nuance

Chybné slovo vo vete sa dá pomocou klávesnice upraviť. Navyše s častým používaním sa systém učí. Viac používateľov znamená presnejšie spracovanie servermi Nuance. V Poľsku sa tak presnosť už za jeden štvrťrok spresnila zo 75 na 95 percent. Pracuje sa na implementácii tejto funkcie priamo do iOS tak, aby bolo nahrávanie dostupné všade, kde sa dá použiť aj klávesnica.

DragonSearch_4_nuance

     

DragonSearch_5_nuance

Dragon Search pracuje na totožnom princípe, no sústreďuje sa na vyhľadávanie na Googli. Výsledok sa potom dá vyhľadávať pomocou posuvného riadku na vrchu obrazovky aj na Wikipedii, YouTube alebo v databáze iTunes. Obe aplikácie sú bezplatné dostupné pre iPhone a iPad.

K dispozícii je vývojové prostredie založené na Nuance Cloude, takže sa očakávajú podobné aplikácie aj pre platformy Android a Windows Phone. Už teraz je pre Android dostupná aplikácia Dragon Go!, ktorá nahrádza systémové hlasové ovládanie. Zatiaľ ale nepozná slovenčinu. 

appka app store appstore logo

Zdroj: Apple

 

Foto v článku a na titulke - Nuance

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Appka dňa, iOS, Nuance