Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Appka dňa: QR Reader, čítačka QR kódov

03.07.2012, 15:00 | Jozef Andacký | © 2012 News and Media Holding

Čo sa skrýva za čiernobielym štvorčekom, zistíte pomocou mobilu

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy

Appka dňa

QR kódy (Quick Response), ktoré v polovici 90. rokov vymyslela japonská firma Denso Wave (súčasť skupiny Toyota), v posledných rokoch získavajú na popularite. Výhodou oproti čiarovým (EAN) kódom je, že QR kód dokáže obsiahnuť viac informácií, napríklad až 4 300 písmen a číslic. QR kódy sú na plagátoch propagujúcich letné hudobné festivaly, či na časopisoch, kde používateľa navedú webovú stránku. Ale aj na školských vysvedčeniach, kde obsahujú údaje o známkach či vymeškaných hodinách. 

Ak chcete zistiť, čo sa za tým-ktorým QR kód skrýva, nepotrebujete špeciálnu čítačku, stačí na to mobil (alebo tablet). Aplikácií na čítanie QR kódov je v e-shopoch s mobilným softvérom viacero. Túto funkcionalitu obsahuje Google Googles, ale k dispozícii sú aj appky menších výrobcov.

Jedna z tých, ktoré majú pomerne dobré hodnotenia používateľov, je QR Reader od spoločnosti Tapmedia. Funguje jednoducho. Stačí kameru mobilu namieriť na QR kód, ktorý aplikácia v zlomku sekundy zoskenuje (len netreba veľmi mykať rukou) a zobrazí skrytý webový link alebo iný obsah.

QR Reader dokáže QR kódy nielen čítať, ale aj vytvárať. Schovať do nich možno rôzne typy informácií: text, telefónne číslo, geografickú polohu, linku na facebookový profil, youtubové video... A potom vytvorený kód poslať mejlom, či zdieľať na Facebooku, alebo Twitteri.

QR reader2 313

  

QR Reader1 313

Zdroj: Tapmedia

apkka app store appstore 3

  

appka dna google play 3

QR Reader nevie prečítať čiarové EAN kódy, na to slúži ďalšia appka (Barcode Reader), prípadne Google Googles, ktorý si poradí aj s nimi. QR Reader je k dispozícii bezplatne pre iPhone aj Android. Zopár centov si priplatí ten, kto sa chce zbaviť reklám, ale tie nie sú v tomto prípade nijako zvlášť otravné.

Na záver malý test. Prečítate tento QR kód?

QR test 132

Foto na titulke a v článku - Apple, eTREND

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy Appka dňa