Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Analytici: Apple by mohol kúpiť Netflix. Aj vďaka Trumpovi

03.01.2018, 19:00 | Marián Biel | © 2018 News and Media Holding

Finanční analytici spoločnosti Citi odhadujú so 40-percentnou pravdepodobnosťou, že Apple tento rok kúpi streamovacieho giganta Netflix. Má na to použiť časť viac ako 200-miliardového balíka hotovosti, ktorú doteraz firma držala mimo USA.

  • Tlačiť
  • 0

Analytici zo Citi Research Jim Suva a Asiya Merchantová vytvorili projekciu možných akvizícií Applu pre najbližšie obdobie. S najvyššou pravdepodobnosťou by to podľa nich mal byť Netflix. Špecialisti z finančného sveta sa rozdelili na dva tábory. Prvý túto možnosť odmieta, druhý ju považuje za zaujímavý strategický krok, ktorý by Applu pomohol.

O veľkej akvizícii sa začalo hovoriť po daňovej reforme Donalda Trumpa, ktorá znižuje daň pre veľké spoločnosti. Nová legislatíva spolu so znížením firemných daní umožňuje jednorazový prevod hotovosti zo zahraničia do USA.

S výrazne zníženou daňovou povinnosťou za túto operáciu ponechá Applu táto možnosť veľkú zásobu peňazí na nákup nových firiem. Apple drží v hotovosti približne 252 miliárd dolárov, väčšina z tejto sumy je mimo USA. Dosiaľ tieto peniaze nemohla firma bez zdanenia previesť späť do Ameriky.

Podľa analytikov do úvahy pripadajú aj firmy ako Tesla alebo Electronic Arts. Ale len s veľmi malou pravdepodobnosťou.

Hovorí sa aj o akvizícii mediálneho obra Disney. Citi verí, že to je pravdepodobné na približne 25 percent. Odhadovaná hodnota The Walt Disney Company je okolo 165 miliárd amerických dolárov. To už by bolo možno trochu veľké sústo aj pre Apple, ktorého hodnota prekročila 900 miliárd dolárov a pravdepodobne sa stane prvou biliónovou spoločnosťou.

Citi odhad akvizícii AppluZdroj: Citi Research

Pravdepodobnejšie preto má byť, že Apple odkúpi Netflix. Odhadovaná hodnota tejto firmy je necelých 62 miliárd dolárov.

Na jednej strane môže toto spojenie dávať zmysel. Apple sa už dlho snaží dostať na mediálny trh a urobiť v ňom prievan podobne, ako iTunes zmenil predaj hudby. S tvorbou obsahu ale nemá skúsenosti a jeho Apple TV zaostáva za konkurentmi ako Google Chromecast a hlavne Amazon Fire TV. Navyše, služby ako HBO Go, Netflix alebo Google Play Movies sú často súčasťou systému televízorov. Naopak, Apple TV si človek užije výhradne po kúpe externého zariadenia.

Neprehliadnite

Netflix zasa naberá stále nových zákazníkov alebo skôr divákov. Ale nákup a hlavne tvorba vlastného obsahu ho stoja miliardy dolárov ročne. Akvizíciou by s financovaním nových sérií The Crown (130 miliónov dolárov za sériu) alebo Marco Polo (90 miliónov dolárov za sériu) bol menší problém. Vytvoril by sa obrovský mediálny dom, ktorý by ľahšie konkuroval ponuke Amazonu. A onedlho aj firme Disney, ktorá plánuje tiež spustiť vlastnú službu na streamovanie obsahu.

Zakladateľ a šéf Netflixu Reed Hastings má v osude televízie jasno: „Žijeme v on demand ére a nie je cesta späť.“Zdroj: SITA/AP

Je stále otázne, ako analytici prišli práve k 40-percentnej pravdepodobnosti. Neznáma je aj suma, ktorú by bol ochotný Apple ponúknuť a Netflix prijať. Hovorí sa minimálne o 75 miliardách.

Doteraz najväčšia akvizícia Applu bola vo výške troch miliárd dolárov, keď kúpil výrobcu slúchadiel Beats. Bola by tak táto obrovská akvizícia pre Apple správnym krokom? V porovnaní s jeho vysokými tržbami by ďalších osem miliárd, ktoré za posledný fiškálny rok dosiahol Netflix, znamenalo skôr marginálny prírastok.

Môže to však byť zaujímavá investícia do budúcnosti. Pretože tá je pomaly ale isto o streamovaní obsahu a klasické televízne vysielanie bude ustupovať. Kto na tento vlak nenastúpi teraz, môže o pár rokov ľutovať. 

  • Tlačiť
  • 0

Tagy akvizícia, Apple, Disney, Netflix, Trump

Diskusia (0 reakcií)