Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Apple počítače majú závažnú bezpečnostnú medzeru

29.11.2017, 08:23 | TASR

Výrobca počítačov Apple v súčasnosti pracuje na odstránení závažnej chyby v operačnom systéme pre počítače Mac, ktorá umožňuje neoprávnenej osobe deaktivovať ochranu heslom.

  • Tlačiť
  • 5

Istý počítačový expert v utorok cez službu Twitter upozornil Apple na to, že každá osoba sa môže pomocou správcovského konta (root account) dostať do počítača aj bez zadania hesla.

V operačnom systéme MacOS High Sierra stačí zvoliť používateľské meno „root“ a bez zadania hesla niekoľkokrát stačiť tlačidlo „Login“.

Správcovské konto je účet s najvyššou prioritou v operačnom systéme, ktorý umožňuje veľké zásahy do činnosti počítača, akými sú zmena používateľských hesiel alebo nastavení, kontrola aktivít, inštalácia nového softvéru a podobne.

Neprehliadnite

Neoprávnená osoba by tak mohla, napríklad, deaktivovať firewall a získať prístup do počítača bez vedomia majiteľa. „Pracujeme na aktualizácii softvéru, aby sme problém vyriešili,“ napísal Apple v reakcii na upozornenie.

Medzičasom koncern odporúča používateľom nastaviť heslo aj pre správcovské konto. Spoločnosť neuviedla, ako mohla takáto chyba vzniknúť. Situácia je pre Apple o to nepríjemnejšia, že bezpečnosť dát aj svojich produktov označuje za najvyššiu prioritu.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Apple, bezpečnosť IT, Mac OS