Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Apple si pohneval profesionálov

07.07.2011, 13:21 | Marián Biel | © 2011 News and Media Holding

Na najnovšiu verziu softvéru Final Cut Pro sa zniesla vlna kritiky

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Adobe, Apple, Mac OS

Nie je všetko zlato, čoho sa Apple dotkne. Aj napriek tomu, že ide o jednu z najprogresívnejších značiek a jej produkty často určujú trendy v oblasti technológií, tentokrát veľa spokojných zákazníkov nemajú. Najnovšia verzia profesionálneho programu na úpravu videa Final Cut Pro X v hodnote 300 dolárov je podľa mnohých používateľov technicky zaostalejší, než predchádzajúca verzia.

Najnespokojnejším zákazníkom vracia Apple peniaze. A to v prípade tejto firmy nie je vôbec bežné, aj podmienky nakupovania softvéru a aplikácií z App Store to zakazujú. Podľa toho sa dá usudzovať, že nedostatky sú objektívne a spoločnosť musela reagovať. Tento program používajú hollywoodski tvorcovia alebo televízne stanice ako BBC a CNN.

Celá aféra začala minulý týždeň, kedy si už Final Cut Pro X našiel stovky nových majiteľov. Väčšinou šlo o upgrade z predchádzajúcej verzie. Novinka už ale na ich počudovanie nepodporovala rôzne kodeky a funkcie, dokonca sa do verzie X nedali importovať rozrobené projekty z jeho predchodcu Final Cut 7. Webom sa začali šíriť nespokojné komentáre, veľa ich pribudlo aj priamo v App Store. Apple v tichosti reagoval na niekoľko nahnevaných mailov a núkal refundáciu.

V oficiálnom stanovisku už ale vysvetľuje, že napríklad podpora XML príde v najbližšej veľkej aktualizácii v priebehu najbližších týždňov. Podobne je to s možnosťou editovať video z viacerých kamier naraz a rôznymi ďalšími záležitosťami, ktoré napraví update niekedy v lete.

Podľa všetkého tak Apple vydal nedokončený softvér. Obraňuje sa tvrdením, že ide o kompletne prepracovanú platformu s novými a lepšími prvkami a s Final Cut Pro X sú spokojní mnohí profesionálni tvorcovia. Nespokojní majitelia softvéru ale kontrujú, že proti novým funkciám nič nemajú, vyžadujú len ponechanie aj doterajších možností tohto programu.

Na túto malú aféru už pohotovo zareagovala spoločnosť Adobe, ktorá začal v týchto dňoch ponúkať konkurenčný editačný softvér Premiere Pro pre Mac OS X s 50% zľavou.

Foto v článku a na titulke - Code10studios.com, Apple

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Adobe, Apple, Mac OS

Diskusia (0 reakcií)