Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Apple vyplatil Číňanov za iPad

03.07.2012, 05:00 | pst

Firma Proview si známku iPad zaregistrovala pre počítač, ktorý bol kópiou strojov iMac od Applu

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Apple, Čína

Apple zaplatí čínskej firme Proview 60 miliónov dolárov za používanie ochrannej známky iPad v Číne. V roky sa vlečúcom súdnom spore o značku tak americká firma nakoniec ustúpila a uznala nárok miestnej spoločnosti. Informoval o tom čínsky súd. Apple urovnaním sporu získa úplný prístup na dôležitý čínsky trh.

Proview sa s odvolaním na spornú ochrannú známku pokúšal v minulosť zablokovať predaj iPadu na čínskom trhu, ktorý v súčasnosti tvorí viac ako desatinu objemu tržieb Apple. Firma musela pre rozhodnutie súdu stiahnuť tablet z časti svojich čínskych predajní. Aj napriek komplikáciám sa v krajine len za minulý rok podľa firmy IDC predalo 4,1 milióna iPadov.

S postupom času sa Proview, ktorý sa dostal do závažných finančných problémov a ďalších súdnych sporov, pokúšal o čoraz agresívnejšie kroky. Cez colné úrady sa napríklad pokúsil zablokovať vývoz aj dovoz iPadov z Číny, čo by v praxi znamenalo úplné prerušenie dodávok tabletov na svetové trhy.

Paradoxom v celkom spore je, že Proview si známku iPad zaregistroval pre počítač, ktorý bol kópiou strojov iMac od Applu. Práva na značku iPad Apple kúpil od Proview v roku 2009 za 35-tisíc libier.

Po uvedení tabletu ale čínska firma začala tvrdiť, že kontrakt sa netýkal práv pre Čínu. Nasledovala séria súdnych sporov a pokusov o mimosúdne urovnanie. Proview pôvodne chcela za práva získať 400 miliónov dolárov. Apple ponúkal 16 miliónov dolárov. „Končný výsledok je prijateľný pre obe strany,“ citovala agentúra AP právnika Sie Siang-chueja, ktorý v spore zastupoval Proview.

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Apple, Čína

Diskusia (0 reakcií)