Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Sony Xperia Sola: Bezdotykový mobil

22.07.2012, 10:00 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

Trochu domotaná, ale vydarená čierna ovca rodiny smartfónov japonskej značky (Recenzia)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika

Technológie

Sony oslávila odlúčenie od Ericssonu novým radom smartfónov NXT (next generation), do ktorého patrí Xperia S, P a U. Ale aj Sola, hoci doň dizajnovo celkom nezapadá. Veľkosťou, vybavením a cenou má osloviť tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť medzi najmenšou Xperiou U a strednou Xperiou P. Sola má niekoľko neštandardných doplnkov, no zároveň si renomé zbytočne poškodzuje drobnosťami, ktoré si mohli jej konštruktéri odpustiť.

Sola je ten typ mobilu, ktorý sa dá označiť ako zlatá stredná cesta. Pre zákazníka, ktorý chce androidový smartfón s čo najlepšou výbavou a cenou do 300 eur, je to jedna z najlepších volieb. Za svoje peniaze dostane elegantný mobil hranatých tvarov s 3,7-palcovým displejom a všetkým, čo potrebuje. Teda takmer všetkým.

Mobil je z plastu, na bokoch a na zadnej strane pogumovaného. Veľmi dobre sa drží v ruke, nešmýka sa. Na pevnosť konštrukcie sa nedá povedať krivé slovo. Horšie je to s rozložením ovládacích prvkov. Dá sa predpokladať, že tlačidlá sa musia prispôsobiť tomu, ako je vnútri šasi uložená batéria a plošné spoje.

No aj tak je zvláštne, že ovládač hlasitosti na pravej strane je v spodnej polovici. Stíšiť zvuk palcom je dosť krkolomné. Hlavný vypínač by ste márne hľadali na obligátnej pravej strane – lebo je na ľavej. Vpravo sa nachádza micro USB konektor. Žiadna tragédia, len trochu nepochopiteľné.

Pozitívom je hardvérová spúšť fotoaparátu. Funguje aj pri vypnutom displeji. Ostrenie polovičným stlačením funguje, no na samotné snímanie je už potrebné spúšť dotlačiť dosť silno. Pri jemnom fotení to môže byť problém.

Pod displejom nie je priehľadný pásik ako pri ostatných NXT modeloch. Aj tak je tam tenká škára so svetelným pásikom, ktorý svieti zároveň s dotykovými tlačidlami pod displejom a neslúži na upozornenie udalostí. To je úlohou malej diódy nad displejom.

Displej Xperie Sola sa už drží línie NXT a pri uhlopriečke 3,7 palca má rozlíšenie slušných 854 x 480 bodov. To znamená jemný raster a s funkciou Bravia engine aj o kúštik vernejšie podanie farieb. Počas slnečných dní v čitateľnosti ani veľmi nezostáva za Super Amoled displejmi. Špecialitou Xperie Sola je funkcia Floating Touch, ktorá sníma pohyb prsta, aj keď sa priamo nedotýka displeja. Len škoda, že ju podporuje jediná aplikácia (vstavaný prehliadač) – je teda dobrá len na reklamný pútač. Ale aspoň má Sola predpoklad na to, že sa bude dať ovládať aj v rukaviciach.

S kvalitou päťmegapixlového fotoaparátu by mal byť bežný používateľ spokojný. Je rýchly a potešia doplnkové funkcie ako Sweep panorama či 3D fotografie. Bezproblémová je aj kvalita a plynulosť nahrávaného HD videa. Chýba však predná kamera, takže na videohovory môžete zabudnúť.

Čo sa týka výkonu, netreba mať obavy. Dvojjadrový gigahertzový procesor a pol gigabajtu operačnej pamäte všetko stíhajú. Osemgigový vnútorný storage sa dá, našťastie, rozšíriť o ďalších 32 GB na doplnkovej microSD karte (micro je aj SIM karta).

Okrem už triviálneho WiFi a Bluetoothu podporuje Sola aj technológiu NFC. V balení sú dva NFC štítky, ktoré sa dajú umiestniť napríklad do auta a ich nasnímaním sa zapne navigácia, Bluetooth či nastaví maximálna hlasitosť. Osvedčilo sa to aj na nočnom stolíku. Jedným dotykom sa Sola premenila na budík s vypnutým prenosom dát pre šetrenie energie. S tou trochu šetriť treba. Na jedno nabitie sa pri intenzívnejšom používaní udržal mobil pri živote len jeden deň.

Záverečné hodnotenie: Elegantný mobil s jemným displejom, dobrým fotoaparátom a dostatočným výkonom za dobrú cenu sa až tak často nevidí. A s príchodom updatu na štvorkový Android to môže byť ešte o niečo lepšie. Škoda tých pár múch.

Zariadenie zapožičala Sony.

+
displej
fotoaparát
cena
NFC
výkon

-
slabšia batéria
rozloženie tlačidiel
floating touch zatiaľ bez praktického využitia

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto v článku a na titulke - Sony

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 28/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Technológie

Tagy hardvérová recenzia

Diskusia (0 reakcií)