Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Boj o životné prostredie nekončí. Technológovia vidia nádej v IoT

15.06.2017, 00:00 | PR

PR Servis | Čo ak by milióny chladiarenských vlakov, nákladiakov a skladovacích centier používaných v zásobovacom reťazci na prepravu a uskladňovanie potravín automaticky informovali, kedy potrebujú byť zapnuté a ako nastavené? Samé by sa regulovali, tak aby jedlo ostalo vždy čerstvé. Výsledkom by bolo množstvo ušetrenej energie a nižšie emisie plynov z klimatizačných jednotiek. To je len jeden možný spôsob, ako môžu senzory pomôcť zachrániť planétu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu

Logistika s chladnou hlavou

Možností pre pozitívnu zmenu je veľa. Vezmime si odvetvie maloobchodu. Retail dnes patrí k najväčších používateľom chladiarenských zariadení, ktoré obsahujú fluorované skleníkové plyny (takzvané F-plyny). Tie do atmosféry vypúšťajú v relatívne malých množstvách, no na klímu môžu mať väčší vplyv ako oxid uhličitý. Negatívne dopady sa pritom dajú zmierniť, a to bez komplexných riešení.

Senzory internetu vecí dnes dokážu poľahky sledovať teploty v chladiarenských zariadeniach. Na základe toho sa dá následne teplota regulovať a znižovať spotreba energií v závislosti od toho, na koľko stupňov musí byť jedlo chladené a koľko ho vlastne chladiarenský či mraziarenský box obsahuje. Môžu tiež sledovať, na ako dlho sa ktorá potravina ocitla mimo zariadenia a ako rýchlo sa potrebuje vrátiť naspäť, aby sa nepokazila.

Príkladom takéhoto dômyselného systému je teplotne kontrolovaná logistika od firmy IMS Evolves, pri ktorej je tovar v každom jednom kroku prepravy či skladovania udržiavaný v optimálnej teplote. Zásobovanie v potravinárstve je dnes také zložité, že pre firmy je ľahšie a bezpečnejšie chladiť všetky výrobky na najnižšiu požadovanú teplotu, čo znamená rozsiahle celoročné prechladzovanie väčšiny potravín.

Integráciou dát získaných zo senzorov zariadení so systémami zásobovania a s obchodnými a kontrolnými systémami chladiarenského vybavenia, sa dá pritom každé jedno zariadenie nastaviť na teplotu, ktorá je najlepšie vyhovuje uskladňovanému obsahu a zabrániť tak zbytočnému prechladzovaniu. Systém funguje aj pri pohybe tovaru po obchodnej prevádzke, takže každý produkt je neustále automaticky uskladňovaný pri optimálnej teplote.

Výsledok? Výrazná úspora energie, minimalizovanie odpadu v podobe pokazených potravín a zlepšenie zákazníckej skúsenosti, lebo spotrebitelia dostávajú vďaka optimálnemu chladeniu kvalitnejšie potraviny. Vezmime si ako príklad vodovú konzistenciu jogurtov, s ktorou sa často stretávame. Málokto vie, že ide o vedľajší efekt prílišného chladenia, ktorému sa dá ľahko predísť.

Biznis ruka v ruke s ekológiou

Dátovo prepojená logistika tovaru, s nepretržitou kontrolou teploty prepravy a skladovania, je iba jedným z príkladov, ako môžu podniky zlepšiť skúsenosti či zážitky zákazníkov, ale tiež obmedziť negatívne vplyvy na životné prostredie. Pri úvahách o internete vecí (IoT) je dôležité povzniesť sa nad sprofanované príklady využitia senzorov v inteligentných mestách a uvažovať nad tým, ako dokážete zlepšiť vaše podnikanie a produkty, ale klásť si tiež otázku, aké má vaša firma možnosti zmeniť svet, v ktorom žijeme.

Samozrejme, nikto nevyhrá boj proti globálnemu otepľovaniu s niekoľkými senzormi, ale keď si prínosy relatívne jednoduchej technológie uvedomia stovky či tisíce iných firiem, je to aspoň malý  krôčik správnym smerom. Možno prídu na to, že vedia využiť alternatívne, ekologickejšie spôsoby prepravy, alebo recyklovateľné obaly či iné komponenty. V tejto oblasti je aktívna napríklad spoločnosť Dell EMC, ktorá sa snaží správať zodpovedne ku komunitám aj k životnému prostrediu a inšpirovať k tomu aj iných. Spoločnosť napríklad využíva recyklované plasty zozbierané z oceánskych vôd na výrobu plastových častí balení najmä pre notebook Dell XPS 13 2v1. V roku 2017 v rámci pilotného programu plánuje využiť takmer 7,3 ton plastov, ktoré by inak naďalej znečisťovali oceán.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu

Tagy Dell, internet vecí, IoT, IT pre biznis, logistika, retail, senzory, životné prostredie