Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Briti stavajú superpočítač za vyše miliardu. Riešiť bude aj klímu

17.02.2020, 10:29 | ČTK

Britská vláda investuje 1,2 miliardy libier (1,4 miliardy eur) do nového superpočítača, ktorý bude poskytovať presnejšie predpovede počasia a klímy. Podľa vlády bude najvýkonnejší na svete, informovala dnes agentúra Reuters.

  • Tlačiť
  • 8

Superpočítač bude mať k dispozícii meteorologický úrad, ktorému má pomôcť k presnejšej predpovedi búrok, výberu najvhodnejších miest pre protipovodňovú ochranu a predpovede zmien globálnej klímy.

Umožní tiež lepšie predpovede pre letisko, aby mohlo lepšie plánovať a zvládnuť prípadné narušenie dopravy a poskytne detailné informácie energetickému sektoru, aby mohol zabrániť prípadným výpadkom energie a prepätia.

Neprehliadnite

Súčasnému superpočítaču, ktorý má k dispozícii meteorologický úrad, skončí životnosť v roku 2022. Patrí pritom medzi 50 najvýkonnejších na svete. Nový superpočítač v prvej fáze zvýši počítačovú kapacitu úradu šesťnásobne.

Nový počítač bude najväčšou investíciou v 170-ročnej histórii organizácie. Súčasný superpočítač stál 97 miliónov libier, cena za nový počítač zahŕňa nielen samotný hardvér, ale aj náklady na prevádzku v nasledujúcich desiatich rokoch. Po piatich rokoch je naplánovaný veľký upgrade, ktorý by mal zvýšiť výkonnosť počítača na trojnásobok, upozornil server BBC.

Meteorologický úrad každý deň prijme viac ako 200 miliárd hlásení zo satelitov, meteorologických staníc a bójí na mori. Aby boli predpovede lepšie, je nutné spracovať viac dát rýchlejšie a presnejšie vykonať simuláciu atmosféry. Vypracovanie toho, či letné lejaky zaplavia určitý dom či cesty vyžaduje stále výkonnejšie počítače.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy počítače