Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Briti stavajú superpočítač za vyše miliardu. Riešiť bude aj klímu

17.02.2020 | ČTK

Diskusia (8 reakcií) Pravidlá diskusie

17.02.2020 | salamoon

stat nema co podnikat a investovat.. to vie predsa kazdy lokalny laureat Sulíkovej ceny za ekonomiu.. nebyt "zleho statu" a jeho kazdodenneho teroru, IT podnikatelia shaggy s martinom by taku hracku zbuchali doma v detskej izbe uz davno ..

17.02.2020 | martin33

Tipnem si, ze IT startup je schopny vytvorit pocitac s rovnakym vykonom, za zlomok ceny, ktoru to bude stat stat. Dnesne superpocitace totiz nevyuzivaju specializovane suciastky, ako sa to robilo v minulosti, ale sa skladaju z mnozstva suciastok, ktore sa pouzivaju v beznych pocitacoch.
IT startup vsak nepotrebuje robit taku zbytocnost ako "simulaciu klimy", ktora vzhladom na nedokonalost modelov funguje na principe "garbage in - garbage out". Na taketo zbytocnosti dokaze vyhadzovat peniaze len stat.

Stenni a kol. (2017) uvádějí. „Jak uvádějí i další autoři, absence kontinentálního oteplování v Antarktidě je v rozporu s klimatickými modely a simulacemi, které konsistentně předpovídají pro 20. století oteplovací trend v Antarktidě v reakci na skleníkové plyny.“
http://www.osel.cz/...

17.02.2020 | salamoon

"zbytocnosti", aby ste ich nasledne brali ako samozrejmosti a mohli dristat o startupistoch ci kdejakych "Jobsoch", kt. vdaka tym zbytocnostiam (Eniac, internet, NASA, GPS,... atd.) vyrastli..

17.02.2020 | martin33

Uz som ti viackrat pisal, ze k "statom vynajdenym" technologiam vzdy existovali aj alternativy od sukromneho sektoru. Okrem ineho, vsetky vyssie vymenovane technologie, boli statom primarne vyvinute na vojenske ucely, teda na zabijanie ludskych bytosti. To stat "ovlada" vynikajuco.

17.02.2020 | Roman Kanala

IT startup nebude schopný poskladať superpočítač. Áno, robí sa to z obyčajných MS-DOS PC s mnohojadrovými Xeonmi a veľkou cache, a nódy sú pospájané separovanými kartami Ethernet 10 Gb/s. Ale potom treba supernód a pridávať nódy na dennej báze pár mesiacov. Tak kamión - dva denne. Potom na to treba Linux, užitočníky, kompilátory a všetko za chodu integrovať cez DevOps. To robia firmy, ktoré to vedia robiť, alebo sa zlanária maníci, ktorí to vedia robiť. Nik to neurobí na prvý šup.

17.02.2020 | martin33

Firmy "ktore to vedia robit" si najimaju specialistov, ktori mozu robit aj pre ten startup. Na statnych zakazkach som pracoval ako zamestnanec velkej IT korporacie a teda viem, ze ak nieco realizuje stat, tak je to minimalne o 50% predrazene. A netyka sa to len "vychodnych" koncin Europy.

19.02.2020 | Vlasko

Google/Amazon/Microsoft to robi za zlomok ceny statu.

17.02.2020 | Darija

Akú miliardu? Čítala som, že UK po odchode z EÚ kolabuje :))