Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Brusel si opäť posvieti na prehliadače vo Windowse

17.07.2012, 14:17 | ČTK

Európska komisia podozrieva gigant, že prestal ponúkať v operačnom systéme konkurenčné prehliadače

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Európska komisia začala prešetrovať, či americký softvérový gigant Microsoft dodržiava rozhodnutie z roku 2009, podľa ktorého má používateľom ponúkať možnosť výberu webového prehliadača. Uviedol to dnes komisár Európskej únie pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia. Microsoftu podľa agentúry DPA v prípade pochybenia hrozí finančný postih až do výšky desiatich percent ročných tržieb. Tie predstavovali vo finančnom roku 2010/2011 takmer 70 miliárd dolárov.

Podľa komisára sa od februára 2011 v operačných systémoch od firmy Microsoft zrejme nezobrazuje okno s ponukou konkurenčných webových prehliadačov. Microsoft dnes uviedol, že mu v poskytovaní ponuky prehliadačov zabránila technická chyba, a že podniká kroky na vyriešenie problému.

„Berieme dodržiavanie našich rozhodnutí veľmi vážne. Veril som, že správy spoločnosti (Microsoft) sú správne. Ale zdá sa, že tomu tak nie je. Preto sme okamžite podnikli kroky,“ povedal J. Almunia. Dodal, že ak vyšetrovanie potvrdí porušenie nariadenia, mal by Microsoft očakávať sankcie.

Regulátori podľa komisára chcú vyšetrovanie dokončiť čo najrýchlejšie. J. Almunia upozornil na to, že ide o prvý prípad, kedy sa komisia musí zaoberať podozrením z neplnenia záväzkov vyplývajúcich z protimonopolného rozhodnutia.

Európska komisia v decembri 2009 prijala ponuku Microsoftu, ktorá mala umožniť spotrebiteľom v Európe používať aj konkurenčné internetové prehliadače. Americká spoločnosť sa tak vyhla vysokej pokute. Komisie vinila Microsoft z monopolizácie trhu internetových prehliadačov. Vadilo jej, že firma svoj prehliadač Internet Explorer pridáva ako súčasť svojho operačného systému, takže spotrebitelia nemajú dôvod hľadať prehliadač od iného výrobcu.

Microsoft pôvodne na vyšetrovanie komisie odpovedal návrhom, podľa ktorého by vo svojom kľúčovom produkte žiadny prehliadač neponúkal. S tým komisia nesúhlasila, a tak firma prišla s ponukou inštalovať do operačného systému priamy prístup k jednému z 12 prehliadačov, ktorý si používateľ vyberie.

Ilustračné foto - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Európska komisia, Microsoft

Diskusia (0 reakcií)