Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Bývalí zamestnanci Nokie založili firmu a vyvíjajú smartfón

10.07.2012, 17:30 | ČTK

Jolla chce v telefóne využívať operačný systém MeeGo, ktorého sa Nokia vzdala

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Časť bývalých zamestnancov fínskej spoločnosti Nokia založila nový podnik. Firma s názvom Jolla sídli v Helsinkách a teraz sa chystá uviesť na trh svoj prvý smartfón. Ten bude paradoxne využívať operačný systém MeeGo, ktorý Nokia vyvinula spoločne s Intelom, ale už sa ho prakticky vzdala. Jolla teraz rokuje s výrobcami hardvéru a hľadá medzi nimi spojencov.

„Úplne vážne pracujeme na vývoji smartfónu,“ povedal šéf Jolly Jussi Hurmola, ktorého cituje denník The Wall Street Journal (WSJ). „Pochopiteľne to ale nemôžeme robiť sami,“ dodal J. Hurmola, ktorý v Nokii pracoval 12 rokov. Ak všetko pôjde hladko, Jolla by nový smartfón chcela mať na trhu ešte do Vianoc. Analytici však tvrdia, že firma to bude mať ťažké, pretože na trhu smartfón panuje tvrdá konkurencia.

Šéf Jolly povedal, že nový podnik bude potrebovať okolo desať miliónov eur, ak má úspešne zahájiť výrobu. Kapitál si chce zaobstarať od súkromných investorov. Podnik bude musieť podľa jeho prepočtov predať 50- až 100-tisíc smartfónov, aby mal aspoň vyrovnané hospodárenie.

Firma rokuje s partnermi, medzi ktorými sú aj výrobcovia a dodávatelia čipových zostáv. J. Hurmola povedal, že Jolla už podpísala niekoľko zmlúv. „Zdá sa, že je tu veľa nadšencov MeeGo,“ poznamenal manažér, a naznačil tak, že firma by mohla túto podporu využiť na pritiahnutie dopytu po svojom novom produkte. MeeGo má napríklad bezpečnostný rámec, rýchle používateľské rozhranie a podporuje aj takzvaný multitasking, teda prepínania medzi aplikáciami.

Operačný systém MeeGo je založený na open-source operačnom systéme Linux a Nokia ho spolu s Intelom vyvinula v roku 2010. Systém našiel uplatnenie v niektorých netbookoch a zábavných zariadeniach určených do automobilov. Zo smartfónov ho Nokia nasadila len do jedného, a to modelu N9.

Nokia sa vlani v rámci zmeny stratégie rozhodla, že bude využívať zatiaľ nevyskúšaný operačný systém Windows Phone od Microsoftu, čím sa de facto vzdala svojich vlastných systémov MeeGo a Symbian. Zmena ale nepriaznivo zasiahla tržby Nokie a poslala cenu akcií firmy prudko nadol. Jedna akcia sa predáva za menej ako 1,50 eura, zatiaľ čo pred rokmi, keď bola Nokia ešte na vrchole, stáli jej akcie stáli aj viac ako 40 eur.

Na internete sa množia špekulácie, že Nokia súčasnú krízu neprežije. Nebude to ale zrejme zásluha konkurencie, ktorú jej teraz pripravujú bývalí zamestnanci, ale výsledok rastu obľuby telefónov, ktoré fungujú na báze systému Android od spoločnosti Google. Nehovoriac o tom, že k pádu Nokie prispela aj spoločnosť Apple a jej iPhone.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Jolla, Nokia, smartfón